تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا

۲۶/تیر/۹۸


ادامه تحصیل در کشور پیشرفته آمریکا

با توجه به اینکه سفارت آمریکا نسبت به کشور ایران و همینطور دانشجویان ایرانی سخت گیر است لذا پذیرش برای ادامه تحصیل باید با احتیاط انجام شود. کشور آمریکا که جزو قوی ترین و پیشرفته ترین کشور های جهان است دارای بهترین و برترین سیستم های آموزشی دنیا است. کشور آمریکا دارای بهترین مدارس و کالج ها و دانشگاه ها در تمامی مقاطع ابتدایی تا دانشگاه و کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد. چند مدل ویزای تحصیلی برای ادامه تحصیل در آمریکا وجود دارد، از جمله ویزای F1، ویزای M1 و ویزای .J1 که در قسمت شرایط پذیرش در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد. دوره زمانی تحصیلی برای مقطع کارشناسی در کشور آمریکا چهار سال و برای کارشناسی ارشد 2 سال و همینطور برای مقطع دکتری برابر با چهار الی شش سال می باشد. دوره زمانی تحصیل برای رشته های پزشکی در این کشور برابر با هشت سال است.

 

کشور آمریکا را بهتر بشناسیم

کشور آمریکا در قسمت نیمکره غربی کره زمین واقع شده است. این کشور از طرف شمال با کشور کانادا مرز مشترک دارد و از طرف جنوب نیز با مکزیک. درست است که زبان مردمان آمریکا انگلیسی است اما در قسمت ها و ایالات مختلف این کشور مردم با لهجه های متفاوتی سخن میگویند. از آنجایی که کشور آمریکا تعداد زیادی مهاجر در خود دارد فرهنگ و رسوم این کشور متنوع است. عده زیادی از مردم در کشور آمریکا از اضافه وزن رنج میبرند چرا که از غذا های محبوب این کشور فست فود است. از جمله خصوصیات مردم آمریکا میتوان به علاقه شدید به موفقیت و ثروت را نام برد. آمریکایی ها تمایل زیادی به این قضیه دارند که هنگام صحبت ارتباط چشمی برقرار کنند و لبخند بر لب داشته باشند. بسیار صمیمی هستند و تا جای ممکن غیر رسمی صحبت میکنند، آنها سعی میکنند برای حفظ صمیمیت تا جای امکان نام کوچک افراد را صدا بزنند. ایالات متحده آمریکا 325 میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت این کشور شهر واشینگتن است و ازشهر های مهم آن میتوان به نیویورک اشاره کرد. کشور آمریکا دارای 48 ایالت میباشد. این کشور از جمله کشور های بسیار وسیع به شمار می رود. نژادهای متفاوتی از انسان ها در کشور آمریکا زندگی میکنند از جمله سفید پوست، زرد پوست و سیاه پوست و همینطور سرخ پوست که یک درصد از جمعیت این کشور را شامل میشود. عمده جمعیت کشور آمریکا سفید پوست هستند. زبان رسمی این کشور انگلیسی است. در کشور امریکا دین و مذهب خاصی وجود ندارد و در این موضوع آزادی حاکم است. واحد پول کشور آمریکا دلار است که با کد USD نشان داده میشود و نماد آن $ است. با اینکه آمریکا دارای ایالات زیادی است و تمامی آنها از نظر قوانین فدرال یکی هستند اما هر ایالت استقلال خود را دارد.

دانشگاه های برتر آمریکا کدام است؟

دانشگاه ها در کشور آمریکا به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم میشوند. به وضوح دانشگاه های دولتی از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر از دانشگاه های خصوصی هستند اما قبولی و پذیرش در آنها شوار تر است به خصوص برای دانشجویانی که از خارج از کشور قصد پذیرش در این دانشگاه ها را دارند. دانشگاه های این کشور حیطه وسیعی از رشته های تحصیلی و تخصص ها را از جمله پزشکی، مهندسی، حقوق و ... را شامل میشوند. از دانشگاه های معروف و برتر کشور آمریکا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه هاروارد

دانشگاه ام ای تی

دانشگاه استنفورد

دانشگاه برکلی

دانشگاه کرنل

دانشگاه کلمبیا

دانشگاه پرینستون

دانشگاه شیکاگو

مخارج تحصیلی در کشور آمریکا

واحد پول کشور آمریکا دلار است و هزینه تحصیل در این کشور بسته به این که در کجای آن درس میخوانید متفاوت است، اما به طور میانگین میتوان این هزینه ها به این صورت تخمین زد:

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی بیست هزار دلار

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بیست و دو هزار دلار

هزینه تحصیل در مقطع دکتری بیست و دو هزار دلار

هزینه تحصیل برای دانشجویان رشته پزشکی پنجاه هزار دلار

البته همانند سایر کشورها امکان بورسیه برای دانشجویان خارجی وجود دارد که در این صورت هزینه تحصیل آنها را خود دانشگاه پرداخت خواهد کرد.

قیمت آپارتمان و مخارج زندگی

هزینه آپارتمان، اجاره و خرید در آمریکا به چه صورت هست؟

خرید  و خرج و مخارج زندگی در این کشور چقدر است؟

سوالاتی مانند سوالات فوق جزو اولین مسائل و سوالاتی هست که در ذهن یک دانشجو که پذیرش از یک دانشکاه خارجی را میگیرد نقش میبندد. هزینه مسکن به پارامتر هایی از قبیل منطقه سکونت، متراژ، تعداد اتاق خواب و... بستگی دارد. هزینه آپارتمانی که 3 اتاق خواب دارد و در مرکز شهر قرار دارد چیزی حدود 1500 دلار است. به وضوح هر چه قدر در مناطق بهتری قصد خرید مسکن داشته باشید پول بیشتری باید بپردازید.خرید خوراک شما شامل شیر، نان، تخم مرغ، گوشت، برنج، سبزیجات، میوهو ...  چیزی در حدود 40 دلار خواهد بود. اگر قصد جا به جایی با تاکسی را داشته باشید هزینه آن 4/1 دلار به ازای هر کیلومتر است. قیمت بلیط مترو در کشور آمریکا برابر 9/1 دلار می باشد. هزینه های مطرح شده به صورت تخمینی است و در ایالات مختلف آمریکا تفاوت دارد.

اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا

در حال حاضر کشور آمریکا در پذیرش دانشجو از کشور ایران سخت گیر و با دقت است و این کار را با حفظ امنیت و دقت بالایی انجام میدهد. پذیرش در اکثر دانشگاه های کشور آمریکا اغلب از طریق سایت های دانشگاهی صورت میگیرد. شما میتوانید برای مشاهده ریز مدارک و مراحل پذیرش در آمریکا به سایت دانشگاه مربوطه بروید. برای ادامه تحصیل در این کشور شما نیاز دارید یا مدرک ایلتس و یا مدرک تافل داشته باشید. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل درمقطع کارشناسی را دارند میتوانند در ماه های اکتبر و نوامبر اقدام به ثبت نام کنند و کسانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری قصد ادامه تحصیل دارند میتوانند در ماه های ژانویه تا مارس اقدام به ثبت نام کنند. البته این زمان ها بسته به دانشگاهی که انتخاب میکنید ممکن است تفاوت داشته باشد. انواع ویزاهای تحصیلی کشور آمریکا به صورت زیر است:

F1: از معروف ترین ویزاهای تحصیلی است. اگر شما برای ادامه تحصیل به آمریکا میروید باید از این ویزا استفاده کنید. همچنین در صورتی که همسر خود و یا فرزندتان را نیز میخواهید همراه با خود ببرید میتوانید از ویزای F2 استفاده کنید.

J1: این ویزا برای کسانی که اهل تحقیق و پژوهش هستند پیشنهاد میشود چرا که این ویزا ویزای مطالعاتی است. اعتبار این ویزا حدود 2 سال است.

M1: این ویزا نیز نوعی ویزای تحصیلی است درست همانند ویزای J1 با این تفاوت که ویزای M1 تنها برای یک سری دروس و رشته های تحصیلی فنی موجود است.

مدارک مورد نیاز

شما در مرحله اول کار باید برای ویزای دانشجویی F1 اقدام کنید که شامل درخواست ویزای غیر مهاجرتی به کشور آمریکا است. اگر شما در مقطع کارشناسی قصد ادامه تحصیل به کشور آمریکا را دارید به مدارک نیز نیاز دارید:

ترجمه رزومه

مدرک زبان

ریز نمرات پیش دانشگاهی

کپی پاسپورت

همینطور اگر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری قصد ادامه تحصیل دارید به مدارک ذیل احتیاج خواهید داشت:

انگیزه نامه و هدف شما از ادامه تحصیل

مدارک زبان

توصیه نامه از اساتید دانشگاه

ترجمه و چکیده پایان نامه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد

مدارک GMAT و GRE

مقالات پژوهشی

رزومه شخصی و سوابق کاری

پروپوزال تحقیقاتی

 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


هاشمی
فرزندم چه سنی باید داشته باشد تا در شامل پرونده eb5شود ؟؟

مشاور مهاجرت و ویزا:

همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال فرد متقاضی شامل پرونده وی می شود 

بابایی
ظرفیت سالانه برنامه گرین کارت سرمایه گذاری چقدر است ؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

ظرفیت سالانه ارا؛ گرین کارت از طریق برنامه EB5 به متقاضیان 10 هزار عدد می باشد

سعادت
من اقوامی دارم که دارای اقامت در ایالات متحده هستند ایا این امر مشکل ساز خواهد بود ؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

این امر معمولا مشکلی را ایجاد نمی کند 

نیازی
چه کسی بهتر است از طریق ویزای سرمایه گذاری مهاجرت کند ؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

سرمایه گذاران اشخاصی از همه حرفه ها هستند تجار و بازاری ها و بازنشستگان پدران و مادرانی که طالب تسهیل تحصیلات فرزندان خود هستند