تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش

۲۶/تیر/۹۸


 

اتریش جزو کشورهایی هست که دانشجویان زیاد قصد ادامه تحصیل در آن را میکنند. از شروطی که برای دانشگاه های اتریش در مقطع کارشناسی مهم است این است که شما در ایران نیز همان رشته ای که میخواهید در اتریش ادامه دهید را قبول شده باشید.  هزینه تحصیل در کشور اتریش بسیار مناسب است. به طور معمول برای ادامه تحصیل در کشور های خارجی شما نیاز به ارائه مدرک زبان دارید اما در کشور اتریش شما بدون نیاز به مدرک زبان نیز میتوانید این کار را انجام دهید. کشور اتریش در تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو میپذیرد و تمامی فیلد های تحصیلی از جمله مهندسی، پزشکی، دارو سازی، معماری و ... را شامل میشود.

 

 کشور اتریش کشور زیبایی ها، موسیقی و معماری

اتریش  یکی از کشورهای اروپای مرکزی است. پایتخت آن وین است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوری چک، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین هم‌مرز است.زبان رسمی اتریش آلمانی است. ۹۸٪ مردم این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. در کنار آلمانی اقلیتی به زبان‌های کروات، اسلوونیای و مجارستانی صحبت می‌کنند.اتریش در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم کشورهای ثروتمند جهان بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی، قرار داشت. تا دهه ۱۹۸۰ بسیاری از صنایع بزرگ اتریش ملی شدند. با این حال، در سال‌های اخیر، خصوصی‌سازی باعث کوچک شدن حجم بخش دولتی اتریش در مقایسه با دیگر اقتصادهای اروپایی شده‌است.آلمان مهمترین شریک تجاری اتریش می باشد. واحد پول در این کشور یورو است . کشور اتریش به نه قسمت تقسیم شده است و پایتخت آن شهر وین است. آب و هوای اتریش معتدل است اما دوره زمستان طولانی ای دارد. کشور اتریش جاذبه های گردشگری بسیار زیادی دارد که همیشه توجه گردشگران را به خود جلب میکند به همین دلیل است که تحصیل در کشور اتریش به نوعی هم فال است و هم تماشا. مردمان اتریش به طور میانگین رفتار میانه رو دارند. میتوان گفت هم با یکدیگر دوستانه رفتار میکنند و هم سعی میکنند رفتاری رسمی داشته باشند. مردمان کشور اتریش به خانواده اهمیت میدهند و سعی میکنند حتما ساعاتی از روز را در کنار خانواده خود سپری کنند. در هنگام سلام و احوالپرسی قوی و محکم خود را نشان میدهند. همانند سایر کشور اروپایی هنگام سلام و احوالپرسی مردها تنها با یکدیگر دست میدهند و مانند فرهنگ ایرانی که روبوسی جزیی از اداب سلام کردن است در اتریش اینگونه نیست. اتریشی ها معمولا در مکان های عمومی با صدای آهسته صحبت میکنند.

دانشگاه های معروف این کشور

اتریش از کشور هایی است که سطح علمی و آموزشی بالایی دارد. این کشور هم دانشگاه های دولتی و هم دانشگاه های خصوصی دارد. تعداد دانشگاه های دولتی کشور اتریش بیست و دو عدد است همینطور تعداد دانشگاه های خصوصی این کشور 12 عدد است. برترین دانشگاه کشور اتریش دانشگاه وین است که طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را شامل میشود مانند اقتصاد، پزشکی، داروسازی، معماری، کامپیوتر، حقوق و ... دانشگاه وین از قدیمی ترین دانشگاه های کشور اتریش است این نکته شایان ذکر است که تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه وین فقط به زبان آلمانی صورت میگیرد. بعد از دانشگاه وین که در خود شهر وین واقع است، دانشگاه گرتاس بزرگ ترین و قدیمی ترین دانشگاه های کشور اتریش است که در سال 1585 تاسیس شد. تحصیل در دانشگاه های اتریش و مدارک ارائه شده توسط آن از اعتبار بالایی در کشور های دیگر و سراسر جهان برخوردار است. از دانشگاه های معروف کشور اتریش میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

گروه الف (ممتاز)

 1. University of Innsbruck 
 2. University of Vienna
 3. Vienna University of Technology

گروه ب (خوب)

 1. Johannes Kepler Universtiät Linz
 2. Karl-Franzens- Universtiät Graz   
 3. Universtiät Salzburg
 4. Akademie der bildendenKünste Wien  
 5. Montan universität Leoben
 6. Music und Kunst Privatuniversitat Der Stadt Wien (Konservatorium Wien Privatuniversitat)                                
 7. Technische Universtiät Graz
 8. IST AUSTRIA Institute of Science and Technology Austria                              
 9. Universität Klagenfurt                           
 10. Universität für angewandte Kunst Wien           
 11. Universität für Bodenkultur Wien                     
 12. Universität für künstlerische und industrielle Gestaltung Linz
 13. Universität für Musik und darstellendeKunst Graz
 14. Universität für Musik und darstellende Kunst Wien   
 15. Universität Mozarteum Salzburg                                 
 16. Veterinärmedizinische Universität Wien
 17. Wirtschaftsuniversität Wien

گروه ج (متوسط)

 1. مدارس‌ عالي‌ فني‌(FH)  و مراكز آموزش‌ عالي‌ كه‌ مورد تاييد وزرات‌ علوم(Bundesministerium für Wissenschaft  und Verker)   اتريش‌ هستند.
  1. Sigmund Freud Privatuniversität Wien   صرفاً تا مقطع كارشناسي ارشد و صرفاً در رشته روان شناسي به شرط موفقيت در بررسي كيفي
  2. Donau Universität Krems   صرفاٌ در مقطع کارشناسي ارشد
  3. Webster University  صرفاٌ تا مقطع کارشناسي ارشد (در مقطع کارشناسي ارشد، ارزشيابي منوط به موفقيت در بررسي کيفي خواهد بود

 

شهریه دانشگاه و هزینه تحصیل

همانند سایر کشورها تحصیل در کشور اتریش نیز میتواند هم به صورت تقریبا رایگان و هم به صورت پولی باشد. اگر هدف شما دانشگاه های دولتی کشور اتریش هست هزینه تحصیل شما تقریبا رایگان است. این اجازه به شما داده میشود تا برای اینکه بتوانید مقداری از هزینه های زندگی خود را به دست آورید هنگام تحصیل مشغول به کار شوید که البته ساعت کاری شما بسته به این که در چه مقطعی تحصیل میکنید متفاوت است برای مثال اگر شما در مقطع کارشناسی درس میخوانید تا 10 ساعت اجازه کار دارید و اگر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل میدهید تا 20  ساعت اجازه مشغول شدن به کار را دارید. تا چندی پیش تحصیل در تمامی دانشگاه‌های اتریش رایگان بوده اند و در حال حاضر هزینه‌های تحصیل در اتریش با توجه به نوع دانشگاه از ترمی حدود ۳۸۰ تا ۷۶۰ یورو متفاوت می‌باشد.

هزینه های زندگی

 همانطور که در بخش هزینه های تحصیل در کشور اتریش گفته شد شما بسته به این که در چه مقطع تحصیلی ادامه تحصیل میدهید اجازه کار کردن را دارید تا بتوانید در کنار تحصیل به خرج و مخارج زندگیتان کمک کنیدو از طرفی هزینه‌های زندگی با توجه به سلایق و میزان مورد انتظار بهره‌مندی فرد از امکانات زندگی متفاوت بوده اما به طور میانگین ماهانه حدود ۶۵۰ تا ۸۰۰ یورو می‌باشد که شامل:
هزینه مسکن به نسبت نوع و مکان آن بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو می‌باشد.
هزینه رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی که با دریافت بلیط سالیانه، ماهانه ۳۱ یورو می‌باشد که البته دانشجویان می توانند بلیط ترم زمستانه و تابستانه خریداری کنند.
هزینه بیمه که ماهیانه حدود ۵۴ یورو می‌باشد.
مابقی مخارج شامل هزینه‌های مایحتاج زندگی که بسته به نوع انتظارات فرد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو می‌باشد.

 

 

اخذ پذیرش در دانشگاه های اتریش

برای گرفتن پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف در ابتدا باید به سایت دانشگاهی که میخواهید در آن ادامه تحصیل دهید بروید و به جمع آوری اطلاعات درباره شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی این کشور مشغول شوید، چرا که مدارک و شرایط هر دانشگاه تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. اما به صورت کلی تمامی آنها به ارائه مدارک و ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی شما نیاز دارند. اگر میخواهید در کشور اتریش در مقطع لیسانس ادامه تحصیل دهید پیشنهاد میشود ابتدا در ایران این رشته تحصیلی را قبول شوید و بعد از گذراندن چهل و یا پنجاه واحد تحصیلی اقدام به پذیرش کنید. در مقطع دکتری محدودیت سنی برای گرفتن ویزای تحصیلی وجود ندارد و همینطور شما با داشتن ویزای تحصیلی در این مقطع میتوانید از خدماتی همچون بیمه دانشجویی استفاده کنید. بعد از تمام شدن دوره تحصیل به شما اقامت شش ماهه ای داده میشود تا در صورت تمایل در این کشور کار پیدا کنید. از دیگر مزایای اخذ ویزای تحصیلی کشور اتریش میتوان به امکان سفر به تمامی کشورهای حوزه شینگن اشاره کرد.

 مدارک لازم برای پذیرش


 1- ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک دیپلم و ریز نمرات آن.
 2- ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن.

3- ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات آن.
 4- ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک لیسانس و ریز نمرات آن.

 5- ترجمه رسمی به زبان آلمانی مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات آن.
 6- مدرک زبان آلمانی  سطح A2  برای پذیرش مشروط یا مدرک انگلیسی

 7- ترجمه رسمی نامه سازمان سنجش مبنی بر قبولی در کنکور سراسری ایران.
 8- ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو.
 9- رزومه (CV) برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.
 10- نامه انگیزه دانشجو برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.
 11- دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی.


این مدارک با توجه به شرایط دانشجو، مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد تقاضا متفاوت می‌باشد.
کلیه مدارک تحصیلی می‌بایست پس از تایید دادگستری و وزارت امور خارجه ایران به تایید سفارت اتریش در ایران برسد و این مدارک پس از تایید وکیل معتمد سفارت اتریش قابل تایید سفارت می‌باشد. برای اپلای در برخی از دانشگاه های اتریش فقط نیاز به نسخه اسکن شده مدارک بوده ولی برخی از دانشگاه ها نیاز به دریافت ترجمه مدارک به صورت کاغذی دارند. سفارت اتریش گاهی از تائید مدارک غیر آلمانی خودداری میکند. از این رو توصیه میکنیم مدارک را به زبان آلمانی ترجمه کنید.

اگر شما قصد دارید که در مقطع لیسانس ادامه تحصیل دهید بهتر است که در ایران در این رشته قبول شده باشید و 40 واحد تحصیلی را نیز در دانشگاه خود گذرانده باشید و سپس برای ادامه تحصیل در کشور اتریش اقدام نمایید.

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


خانم غفاری
سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم مدرک پایان تحصیلات دوره کاردانی در ایران مورد تایید کشور اتریش است؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

مقطع کاردانی مورد تایید دانشگاه های کشور اتریش نمی باشد.

اردلان
در اتریش شرایط پذیرش دانشجو چیه؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

در کشور اتریش پذیرش دانشجو به این صورته که شما برای هر مقطعی که میخواهید باید در ایران دانشجوی سراسری در آن مقطع باشید و یا فارق التحصیل آن مقطع.

یادگاری
سلام ببخشید دانشگاه هایی که پذیرش میگیرن مورد تایید وزارت علوم هستند ؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

ما فقط از دانشگاه های دولتی و معتبر اتریش که مورد تایید وزارت علوم هستند پذیرش میگیریم.

انصاری
برای تحصیل در کشور اتریش محدودیت سنی وجود دارد؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

خیر

موسوی
مدرک کدام دانشگاه های ایران مورد تایید دانشگاه های کشور اتریش می باشد؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

مدرک دانشگاه سراسری .روزانه . شبانه و پیام نور

فردمنش
ایا امکان کار دانشجویی در اتریش وجود دارد؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

بله دانشجویان از زمانی که وارد دانشگاه شوند اجازه کار در کشور اتریش را خواهند داشت 

فرهادی
ایا کشور اتریش ویزای همزمان به همراهان می دهد؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

بله فرد متقاضی می تواند همسر و فرزندان خود را همراه خود به کشور اتریش ببرد

هاشمی
اخرین مهلت ارسال مدارک برای تحصیل در اتریش چه زمانی می باشد؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

برای ترم تابستان :اول فوریه 

برای ترم زمستان :اول سپتامبر