تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان

۲۶/تیر/۹۸


ارمنستان و ادامه تحصیل

قبل از اینکه بخواهید مراحل اخذ پذیرش در کشوری را طی کنید باید اطلاعات جامع و کاملی درباره آن کشور بدست آورید. اطلاعاتی از قبیل هزینه های تحصیل و زندگی در آن کشور، فرهنگ و اخلاقیات مردم و مراحل اخذ پذیرش تحصیلی. کشور ارمنستان کشوری زیبا در نزدیکی کشور ایران است و همین نزدیکی با کشور ایران باعث شده عده زیادی برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کنند. ارمنستان شامل دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی میباشد که برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی شما ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه هستید. شما میتوانید در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و همینطور مدارس این کشور به ادامه تحصیل مشغول شوید.

 

ارمنستان چگونه کشوری است؟

پایتخت کشور ارمنستان ایروان است. مردم این کشور به زبان ارمنی صحبت میکنند. این کشور دارای اقلیت های متفاوتی است که 97 درصد آنها ارمنی، 1 درصد ایزدی و تعداد کمی هم روس هستند. این کشور به سه بخش تقسیم شده است به نام های ارمنستان کوچک، ارمنستان جدید و ارمنستان بزرگ. آب و هوای کشور ارمنستان گرمسیری است و معمولا آفتابیست. با این حال در فصل های زمستان بسیار سرد میشود. مردم کشور ارمنستان مهمان نواز و مهربان هستند. دوست دارند به هنگام مهمانی غذاهای متنوع و زیادی درست کنند تا جایی که مهمان دیگر جایی برای خوردن غذا نداشته باشد. در روستاهای کشور ارمنستان مردم اغلب کنجکاو هستند و پرس و جو های زیادی درباره افراد جدیدی که به آنجا رفته اند میکنند. از مکان های دیدنی ارمنستان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کوه آراگاتس که بسیار مورد پسند کوه نوردان و ورزشکاران است و در خود یک آتشفشان خاموش دارد.

پارک شیکاهو که یکی از زیبا ترین مناظر طبیعت گردی در این کشور را دارد.

دریاچه آرپی که یکی از زیبا ترین مکان ها برای گردشگران است مساحت این دریاچه زیبا و زلال 220 کیلومتر میباشد.

قلعه و کلیسای استوتساتسین، از بناهای تاریخی برجسته کشور ارمنستان است.

صومعه نوراوانک از بناهای مهم، تاریخی و مذهبی کشور ارمنستان است و یکی از مکان های پر بازدید و زیبای این کشور است.

رصد خانه کاراهونج که در قسمت جنوب کشور ارمنستان قرار دارد این رصدخانه یکی از قدیمی ترین رصدخانه های جهان به شمار میرود و از مکان های پر بازدید این کشور است.

 

دانشگاه های برتر

همانند سایر کشورها ارمنستان نیز دارای دانشگاه های خصوصی و دولتی است. تحصیل در دانشگاه های دولتی برای شما رایگان بوده اما در دانشگاه های خصوصی شما ملزم به پرداخت شهریه دانشگاه هستید. دانشگاه های کشور ارمنستان دارای امتیاز بندی و سطوح علمی هستند. این سطوح شامل دانشگاه های رده اول، دانشگاه های رده دوم و دانشگاه های رده سوم است. از معروف ترین و قدیمی ترین دانشگاه های کشور ارمنستان میتوان به دانشگاه دولتی ایروان اشاره کرد. دانشگاه ایروان در شهر ایروان واقع است و از دانشگاه هایی است که بیشترین تعداد دانشکده را دارد. در این قسمت به معرفی دانشگاه های کشور ارمنستان در سطوح گفته شده میپردازیم، از دانشگاه های رده اول کشور ارمنستان میتوان به دانشگاه Yerevan State University اشاره کرد، دانشگاه Yerevan Komitas State Conservatory نیز جزو دانشگاه های رده دوم محسوب میشود این دانشگاه تا مقطع کارشناسی ارشد را پوشش میدهد. همینطور از دانشگاه های رده سوم میتوان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

State Engineering University of Armenia

Yerevan State Linguistic University

Yerevan state University

European University

 National academy of Sciences of Armenia

هزینه تحصیل در کشور ارمنستان به چه صورت هست؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان است و یا مبلغ کمی برای ادامه تحصیل از دانشجو گرفته میشود. در صورتی که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مبلغی برابر با 3500 دلار میرسد. آن دسته از دانشجویانی که رزومه قوی دارند و شرایط لازم برای بورسیه تحصیلی را دارند میتوانند از مزایایی که دانشگاه برای ادامه تحصیل و زندگی برای آنها مد نظر دارد استفاده کنند. از این مزایا میتوان به وام و پرداخت های اقساط برای ادامه تحصیل اشاره کرد. همینطور دانشگاه به دانشجویان امکان استفاده از خوابگاه را میدهد که یا استفاده از آنها رایگان است و یا قیمت بسیار مناسبی برای دانشجویان دارند.

خرج و مخارج زندگی

در کنار خرج و مخارج ثابتی که زندگی در هر کشوری دارد، اینکه سبک زندگی شما به چه صورت است نیز در محاسبه خرج زندگی بسیار تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر شما فردی هستید که میتوانید در خوابگاه زندگی کنید به مراتب هزینه های مسکن را برای خود کاهش داده اید. به طور کلی برای یک زندگی دانشجویی شما باید هزینه 500 تا 700 دلار را کنار بگذارید. هزینه های زندگی در کشور ارمنستان به مراتب ارزان تر از سایر کشور ها است به عنوان مثال شما با 6 دلار میتوانید یک وعده غذایی مصرف کنید. حال آنکه اگر در منزل غذا درست کنید این مبلغ نصف هم میشود. خرید خانه در کشور ارمنستان به ازای هر متر مربع 400 دلار میباشد. البته این هزینه به طور میانگین است و با توجه به متراژ و منطقه مسکونی متغیر است.

پذیرش تحصیلی و نظام آموزشی ارمنستان

یکی از مزیت های ادامه تحصیل در کشور ارمنستان این است که شما اجازه کار در حین تحصیل را دارید. ساعت کاری دانشجوها با توجه به اینکه در چه مقطعی تحصیل میکنید متفاوت است اما به طور میانگین به شما اجازه 30 ساعت کار در هفته داده میشود. در صورتی که شما موفق به اخذ ویزای تحصیلی این کشور شوید اجازه این را دارید تا همراه خود را نیز با خود به این کشور ببرید. به این نکته توجه کنید که ابتدا باید ویزای تحصیلی شما صادر شود و سپس شما میتوانید برای ویزای همراه خود اقدام نمایید. از مدارکی که شما برای اخذ ویزای همراه خود لازم دارید میتوان به مدارک ازدواج رسمی شما، مدارک هویت همراه، ارائه مدرکی دال بر این اینکه شما در ارمنستان محل سکونت دارید اشاره کرد. دانشگاه های ارمنستان طیف زیادی از رشته های تحصیلی را در مقاطع مختلف دارند. بعد از اینکه دوره تحصیل شما در ارمنستان تمام شد اگر همچنان تمایل به ادامه زندگی در این کشور را داشته باشید باید طی مدت زمانی که برای شما تعریف میشود برای خود شعل پیدا کنید و در صورتی که 3 سال به همین روش در این کشور اقامت قانونی داشته باشید میتوانید برای ویزای دائم تقاضا دهید.

مدارکی که برای اخذ پذیرش در ارمنستان احتیاج دارید چیست؟

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی بگیرید باید طبق درخواستی که دانشگاه مورد نظر شما در سایت خود قرار داده است اقدام به ارسال مدارک لازم نمایید. از جمله مدارک مشترک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی ارمنستان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مدارک شناسایی فردی که برای پذیرش اقدام کرده است

گذرنامه

ارائه اخرین مدرک تحصیلی شما به همراه ریز نمرات و ترجمه آنها

رزومه کاری و تحصیلی

ارائه مدرکی برای اثبات تمکن مالی شما

مدارک زبان

در صورتی که شما تمایل داشته باشید بعد از تحصیل در کشور ارمنستان بمانید باید به این نکته توجه کنید که نرخ بیکاری در این کشور بالا است، بهتر است رشته تحصیلی شما با زمینه کاری شما یکسان باشد تا در طول دوره تحصیل تجربه کافی برای ادامه کار و زندگی در این کشور را بدست آورده باشید. همینطور برای کار شما باید به زبان ارمنی تسلط داشته باشید و از سازمان هایی که به مهاجران صلاحیت ادامه فعالیت در این کشور را میدهند گواهی دریافت کنید.

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


جلیل پور
ایا مرز ایران و ارمنستان روزهای تعطیل باز است؟؟؟؟؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

بله هم مرز ایران و هم مرز ارمنستان 24 ساعته و هفت روز هفته باز است 

بهشتی
شرایط اقامت و مهاجرت به ارمنستان چگونه است ؟؟؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

اقامت ارمنستان برای همه افراد امکان پذیر است که به سه شکل انجام می شود 1اقامت از طریق ثبت شرکت  2 اقامت از طریق ملک 3 اقامت دانشجویی

موسوی
هزینه های تحصیل در ارمنستان چقدر می باشد ؟؟؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

متفاوت است معمولا بین 2000 تا 4000 دلار برای مدت یک سال تحصیل در ارمنستان می باشد 

حسینی
ایا امکان کار در حین تحصیل در ارمنستان وجود دارد؟؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

بله امکان کار در حین تحصیل در ارمنستان وجود دارد