تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک

۲۶/تیر/۹۸


 

چرا تحصیل در بلژیک

علاوه بر بناهای تاریخی باشکوه، کارهای هنری زیبا، غذاهای لذت بخش (از جمله شکلات ها) و فستیوال هاِی با شکوه، جاذبه های بسیار بیشتری در این کشور اروپایی وجود دارد. در کشور بلژیک، مردم فقط به سه زبان بومی صحبت نمی کنند بلکه مردم آنجا زبان انگلیسی را نیز نسبتا روان صحبت می کنند. مردم بلژیک مردمی بسیار خونگرم هستند که امتیاز مثبتی برای تازه واردان آنجاست. در کنار این مسائل، کشور بلژیک به عنوان قلب اروپا و مرکز شبکه های بین المللی شناخته می شود. این کشور در متراکم ترین نواحی جمعیتی جهان واقع است. دانشجویان بین المللی قطعا با حضور و تحصیل در این کشور از تجربه های تحصیلی فرهنگی و بسیار گسترده ی این کشور بهره مند می شوند. کیفیت زندگی شهری  و تنوع دوره های ارائه شده در دانشگاه های بلژیک نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر بالاتر است.اتحادیه اروپا و ناتو در این کشور قرار دارند و برای دانشجویان بین المللی، تجربه ی آموزشی منحصر به فرد مملو از تاریخچه های غنی و فرهنگی پرتکاپو، درست در مرکز اروپا ارائه شده است.

 

کشور بلژیک یا امپراطوری بلژیک کشوری مستقل در اروپای غربی است که از سه جامعه ی (فنلاندی، فرانسوی و آلمانی) و سه منطقه ی (بروکسل، فنلاندرز و والوون) تشکیل شده است. این کشور از جنوب با فرانسه، از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از سمت شمال غرب با دریای شمال مجاور است. بلژیک کشوری کوچک، با تراکم جمعیت بسیار بالا است که مساحتی حدود 30,277 کیلومتر مربع را در بر گرفته است. بلژیک به خاطر قرارگرفتن فرهنگی بین آلمان و اروپای لاتین، دو گروه زبانی اصلی را در خود جای داده است: زبان هلندی (گویش فلاندری- فلاندرزها) که حدود 59% از جمعیت را پوشش می دهد و زبان فرانسوی که اکثرا به صورت  والونی صحبت می شود، 41% از جمعیت بلژیک را تشکیل می دهند. به علاوه گروه کوچکی از مردم بلژیک آلمانی زبان هستند و در شرق کشور زندگی می کنند.

.

زبان کشور بلژیک

زبان های رسمی کشور بلژیک، فرانسوی، هلندی و آلمانی می باشد. زبان انگلیسی نیز به طور گسترده در سراسر کشور بلژیک به عنوان یک زبان خارجی استفاده می شود. گویش های هلندی اصلی که در بلژیک استفاده می شود، گویش های براباندی، فلاندری غربی، فلاندری شرقی، آنتورپی و لیمبورخی می باشد. همه ای این گویش ها درون مرزهای کشور هلند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از گویش های فرعی ممکن است کاملا از گویش استاندرد هلندی فاصله داشته باشد و حتی برای سایر هلندی زبانان نیز نامفهوم باشد.

مذهب

مذهب اصلی این کشور مسیحت مخصوصا رومان کاتولیک است که بزرگترین مذهب این کشور محسوب می شود. حدود 58% از جمعیت پیرو کلیسای رومان کاتولیک هستند. مسلمانان، اعضای کلیساهای پروتستان و ارتودکس شرقی روی هم رفته 14% از جمعیت را تشکیل می دهند.

آب و هوای بلژیک

کشور بلژیک دارای آب و هوای معتدل دریایی است که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس تابستان های سرد و زمستان های معتدلی دارد. از آنجایی که کشور کوچکی محسوب می شود، تغییرات جوی آن از یک منطقه به منطقه ی دیگر بسیار کم است، هر چند تاثیرات دریایی در داخل کشور کم است. بارندگی در در کل سال با یک دوره ی خشکسالی از ماه آوریل تا سپتامبر توزیع می شود. به خصوص در پاییز و زمستان، سیستم های فشار پایین آتلانتیک می تواند باعث شرایط هوایی ناگواری شود. بعضی اوقات بادهای شرقی در فصل تابستان می تواند نوعی آب و هوای گرم تر و خشک با زمستان های سرد با درجه دمای زیر صفر ایجاد کنند. این کشور از نظر آب هوایی شبیه جنوب انگلستان است و بیشترین بازدید را در فصل بهار و تابستان دارد.

 

جاذبه های گردشگری بلژیک

* میدان مرکزی و تجاری شهر بروکسل ( Grand Palace)

* برج citadel شهر دینان  (Dinant)

* مجموعه بناهای تاریخی اروپای کوچک (Mini Europe در بروکسل)

* براگ (Bruges)

* کلیسای جامع سن مایکل و سن گودال (بروکسل)

بهترین دانشگاه های بلژیک برای تحصیل

 • دانشگاه کاتولیک لون (Katholieke Universiteit Leuven)
 • دانشگاه گنت (University of Ghent)
 • دانشگاه کاتولیک لوون (Université Catholique de Louvain)
 • دانشگاه وریج بروکسل (Vrije Universiteit Brussel)
 • دانشگاه وریج بروکسل (Vrije Universiteit Brussel)
 • دانشگاه آزاد بروکسل (Universite Libre de Bruxelles)
 • دانشگاه آنتورپ (University of Antwerp)
 • University of Liège

مدارک مورد نیاز برای این نوع ویزا به شرح زیر است:

۱. فرم تکمیل شده ویزا

۲. پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد

۳. نتیجه ثبت نام دانشجوی عادی (دانشجویان آزاد یا دوره های خاص شامل این نوع ویزا نمی‌شود)؛ این مدرک در سه حالت مورد قبول است:

برگه ثبت نام

برگه پذیرش

برگه ثبت نام در آزمون ورودی

۴. منابع مالی کافی: منبع مالی نظیر حساب بانکی که ماهانه ۶۳۱ یورو را نشان داده باشد.

۵. مدارک پزشکی دال بر نداشتن بیماری‌هایی که سلامت جامعه را به مخاطره اندازد.

۶. نامه عدم سوء پیشینه برای متقاضیان بالای ۲۱ سال

۷. مدارک تحصیلی

۸. Support letter و مدارکی که دوره مورد نظر را تشریح نماید

۹. مدرک زبان مرتبط با زبان دوره تحصیلی

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

دانشگاه‌های بلژیک شهریه‌های متفاوتی را بر مبنای منطقه‌ای که در آن قرار دارند، از دانشجویان دریافت می‌کنند. به‌طور کلی، بلژیک به سه منطقه جامعه فلامان، جامعه فرانسوی و جامعه آلمانی تقسیم می‌شود و اغلب دانشگاه‌های این مناطق شهریه‌ای بیش از ۸۳۵ یورو در سال از دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا دریافت نمی‌کنند.

دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به بلژیک می‌آیند، شهریه‌ای مطابق با دستورالعمل‌های ARES (اداره پژوهش و تحصیلات تکمیلی) پرداخت می‌کنند. اما در هر صورت شهریه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نباید بیش از ۵ برابر شهریه‌های عادی (۴۱۷۵ یورو) باشد.

 میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

هزینه‌های زندگی در بلژیک بسته به شهری که دانشجو در آن زندگی می‌کند، متفاوت است. برای مثال، بروکسل، پایتخت بلژیک، گران‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود. هزینه ماهیانه زندگی در شهرهای دانشجویی بلژیک به طور متوسط از قرار زیر است:

 • آنتورپ: حدود ۸۵۰ یورو
 • بروکسل و گنت: بین ۸۰۰ تا ۹۵۰ یورو
 • لون: ۷۲۰ تا ۸۲۰ یورو
 • لیژ: بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ یورو

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی در بلژیک با توجه به زبان آموزش به دو دسته تقسیم می‌شود: دانشگاه‌هایی که در آن به زبان هلندی تدریس می‌شود و دانشگاه‌های فرانسوی زبان. به غیر از فرانسوی و هلندی، آلمانی هم از زبان های رسمی این کشور است، هرچند که درصد کمی از جمعیت این کشور به این زبان صحبت می‌کنند. با اینکه در بیشتر دانشگاه‌های بلژیک به زبان‌های فرانسوی و هلندی آموزش داده می‌شود، ولی زبان تدریس در اغلب رشته های مقطع دکتری انگلیسی است.

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)