تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال

۲۶/تیر/۹۸


چرا تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال به علت واقع شدن این کشور در اتحادیه اروپا مزایایی را برای متقاضیان فراهم می آورد،من جمله این که دانشجویان پرتغال می توانند بدون اخذ ویزای مجدد به کشور های اتحادیه اروپا و همچنین برزیل سفر کنند، از مزایای دیگر تحصیل در پرتغال تسریع در اعطای اقامت به افراد در این کشور است.تحصیل در پرتغال الزاماً نیاز به دانش زبان پرتغالی ندارد.اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی به کشور پرتغال هستید، این امکان در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری وجود دارد.از مزایای تحصیل در کشور پرتغال، عدم وجود محدودیت سنی برای دانشجویان و امکان کار به همراه تحصیل در این کشوراست.در مقابل کیفیت مناسب زندگی کشور پرتغال،در شهرهای زیبایی مانند Lisbon و Porto، هزینه ی تحصیل و زندگی بسیار مناسب است.

کشور پرتغال واقع در غربی ترین قسمت قاره اروپاست. جمعیت آن تقریبا 11 میلیون نفر و با مساحتی حدود 93 کیلومتر مربع، نوع حکومت پرتغال جمهوری است و لیسبون پایتخت آن و یکی از مهمترین شهرهای اتحادیه اروپا است و زبان رسمی این کشور پرتغالی اما زبان انگلیسی نیز در آن رایج است پرتغال جزء اتحادیه اروپا است که از نظر تاریخی کشوری با قدمت به حساب می آید.پرتغال از نظر آب و هوایی مساعد است و البته یکی از گرم ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود و شهرهای پرجمعیت آن لیسبون و پورتو هستند، واحد پول این کشور یورواست، اقتصاد این کشور اصولا بر مبنای کشاورزی، ماهیگیری و معادن است پرتغال از نظر اقتصادی در بین 44 کشور منطقه اروپا رتبه 35 را دارد و نمره کلی آن کمتر از میانگین منطقه است اما بالاتر از میانگین جهانی است، پرتغال یک کشور توسعه یافته با اقتصاد پیشرفته و با درآمد بالا و استانداردهای بالای زندگی و همچنین جزو چهارمین کشور مسالمت آمیز جهان است.

 آب و هوای پرتغال

پرتغال کشوری با آب و هوای گرم ولی معتدل است،این کشور یکی از گرم ترین کشورهای اروپایی است، اما وجود اقیانوس اطلس باعث معتدل شدن آب و هوای آن شده است. در غرب پرتغال، تابستان های خنک با رطوبت کم و آب و هوای معتدل تر، و در جنوب این کشور شما می توانید تابستان نسبتا گرم با هوای مدیترانه ای را تجربه کنید.

فرهنگ پرتغال

فرهنگ پرتغالی ها کمی با سایر کشورهای توسعه یافته اروپا متفاوت است

 • در بین پرتغالی ها خانواده از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است و احترام زیادی برای روابط فامیلی و خانوادگی قائلند.
 • مردم این کشور، بسیار محافظه کار و به ارزشهای سنتی خود پایبندند؛ به طوری که بسیار سخت زیر بار نوآوری و تغییرات افراطی در جامعه می‌روند.
 • مردم پرتغال بسیار مبادی آداب و احترام و همچنین مهمان دوست هستند و ممکن است به محض آشنایی و رفاقت شما را برای معرفی به سایر اعضاء خانواده، به منزلشان دعوت کنند.
 • دین رسمی و یک پارچه ای برای مردم پرتغال وجود ندارد، ولی اکثرا پیرو دین مسیحی کاتولیک و کلیسای رم میباشند.
 • ۰٫۴% مردم پرتغال را مسلمانان تشکیل میدهند.
 • مردم پرتغال معمولا به رسم ادب و احترام هنگام برخورد با یکدیگر حالت رسمی دارند. و در موقعیت های مختلف به یکدیگر دست میدهند. همچنین عادت هدیه دادن در مهمانی ها و دید و بازدید بسیار رایج است و باز کردن هدیه در حضور میهمان نشانه احترام است.

اقتصاد پرتغال

اقتصاد پرتغال در طی رکود اقتصادی که سالهای پیش آن را تجربه کرد، آسیب زیادی دیده است و قشر زیادی از جوانان این کشور با بحران بیکاری دست و پنجه نرم میکنند. و همین موضوع باعث شده است کشور پرتغال از صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا کمک های مالی دریافت کند. لازم به ذکر است دولت تا حدودی تدابیری و ریاضتی را به کار گرفته است اما تاکنون راهبردی پیش نبرده است و باعث ناراحتی و نگرانی اکثر مردم شده و شرایط زندگی در پرتغال را با چالش رو به رو کرده است.

مدارکی را که باید ارائه دهید به شرح زیر می باشند:

 • گذرنامه معتبر
 • اصل شناسنامه و کپی آن
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • عکس
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • چاپ فرم درخواست ویزا که به صورت الکترونیکی پر می شود
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • نامه تمکن مالی
 • همچنین تمام دانشجویان ظرف چهار ماه اول اقامت در کشور پرتغال باید برای اخذ کارت اقامت اقدام نمایند که مدارک لازم جهت این کار عبارتند از:
  فرم درخواست
  پاسپورت معتبر به همراه کپی آن
  دو قطعه عکس رنگی جدید
   گواهی درآمد و استقلال مالی
  گواهی سکونت

 

 هزینه های زندگی در پرتغال برای دانشجویان

هزینه های زندگی در پرتغال برای دانشجویان به صورت میانگین ۷۰۰€ یورو در ماه است که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع لیسانس در کشور پرتغال است.هزینه زندگی در پرتغال حدودا ۲۹ درصد از ایران بالاتر است.خوابگاه ها در پرتغال کمتر به چشم می خورند و بیشتر دانشجو ها باید خانه های دانشجویی اجاره کنند .برای اجاره یک خانه با چند دانشجوی دیگر، حداقل باید ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه بپردازید.

 

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی پرتغال

به طور کلی هزینه تحصیل در پرتغال در دانشگاه های دولتی پایین تر از دانشگاه های آزاد است، اما باید توجه داشته باشید که معمولا شهریه دانشگاه های دولتی سالیانه پرداخت می شوند، در حالی که اغلب دانشگاه های آزاد بخشی از شهریه را به صورت ماهیانه دریافت می نمایند. همچنین به طور معمول برای تحصیل در پرتغال شهریه دانشجویان غیر اروپایی بیشتر از دانشجویان اروپایی است و علاوه بر این، نرخ شهریه توسط خود دانشگاه تعیین می شود که در برخی مواقع از حد انتظار فراتر می رود.

متوسط هزینه تحصیل در پرتغال و شهریه دانشگاه ها به شرح زیر است:
• شهریه تحصیل در پرتغال در سطوح لیسانس و فوق لیسانس: بین مبلغ ۹۵۰ الی ۱٫۲۵۰ یورو در هر سال.
• شهریه تحصیل در پرتغال در سطح دکترا: بین مبلغ ۲٫۵۰۰ الی ۳٫۰۰۰ یورو در هر سال تحصیلی.
• شهر کیمبرا (Coimbra) ارزانترین شهری است که هزینه های تحصیل در آن حدود ۷۰۰ یورو در سال می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاههای آزاد

معمولا هزینه های تحصیل در این نوع دانشگاه ها بسته به نوع مدرک، بین مبلغ ۳٫۳۲۳ یورو تا ۳٫۸۷۲ یورو متغیر است. به علاوه، هر دانشجو باید هنگام ثبت نام مبلغ ۲۵ الی ۳۵ یورو نیز پرداخت نماید.

 

دروس دانشگاهی کشور پرتغال به دو صورت پرتغالی و انگلیسی تدریس می شوند.

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل به زبان پرتغالی دارند می توانند دوره های زبان پرتغالی را در خاک این کشور سپری کنند.

دوره های زبان به ۲ صورت برگزار می شود بصورت های فشرده و نیم فشرده که هزینه آنها بین ۲۵۰€ تا ۴۰۰€ یورو می باشد.

 افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند.

اسامی تعدادی از بهترین دانشگاه های پرتغال :

دانشگاه پورتو ( University of Porto)

دانشگاه لیسبون( University of Lisbon)

دانشگاه کویمبرا (University of Coimbra)

دانشگاه نوین لیسبون (New University of Lisbon)

دانشگاه مینهو(University of Minho)

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)