تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

۲۶/تیر/۹۸


تحصیل در سوئد

 

دانشگاه‌های سوئد به دلیل برخورداری از «سیستم مطالعاتی مستقل» یکی از گزینه‌های مورد علاقه دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج است ، این کشور از جمله کشورهای پیش رو در صنایعی نظیر مهندسی کامپیوتر، پزشکی و بسیاری دیگر از رشته ها می باشد و این حقیقت کشور سوئد را به بازاری بی نظیر جهت یافتن فرصت های شغلی پس از دوره تحصیل بدل کرده است. کیفیت زندگی، بهداشت، امنیت و رفاه در این کشور از سطح بالایی برخوردار است.

 

دانشگاه های سوئد به لحاظ کیفیت آموزشی و رفاهی در سطح بالای دانشگا های دنیا قرار دارند و از نکات مثبت دانشگاه های سوئد این است که دروه دکتری در این کشور یک شغل تلقی شده و به دانشجویان مقطع دکتری علاوه بر رایگان بودن دوره تحصیل ؛ هزینه زندگی نیز پرداخت میشود و دانشجویان میتوانند به واسطه تحصیل در دوره دکتری اقامت و در نهایت تابعیت خود را از کشور سوئد کسب کنند . به این دلیل سوئد در بین کسانی که برای تحصیلات تکمیلی کشورهای اروپایی را در نظر میگیرند گزینه مناسبی میباشد.

فهرست بهترین دانشگاه های سوئد:

Lund University

KTH Royal Institute of Technology

Uppsala University

Chalmers University of Technology

Stockholm University

University of Gothenburg

Linköping University

هزینه تحصیل در سوئد

برخلاف سال های گذشته که دانشجویان  قادر بودند در بهترین دانشگاه های سوئد به صورت کاملاٌ رایگان تحصیلات خود را ادامه دهند،هم اکنون ملزم به پرداخت ۸ تا ۱۵ هزار یورو در سال می باشند. میانگین هزینه های تحصیل در رشته های مختلف به شرح زیر است:

  • دانشجویان علوم اجتماعی و علوم انسانی: در حدود سالیانه ۶۵۰۰ تا ۹۲۰۰ یورو در سال
  • برای برنامه های علوم فنی و علمی: در حدود سالیانه ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو در سال
  • دانشجویان معماری و طراحی: در حدود سالیانه ۱۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ یورو در سال

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

هزینه‌های زندگی در سوئد برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه‌های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه‌هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن‌ها در زمان تحصیل در کشور سوئد است.

 بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود و سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع لیسانس کورس های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می نماید. در دوره کارشناشی ارشد نیز بیشتر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. گفتنی است در مقطع دکترا ارائه مدرک زبان انگلیسی یکی از شرایط پذیرش است

طبق قانون سوئد آموزش برای همه ی کودکان بین 7 تا 16 سال اجباری است. کودکان از 1 سالگی می توانند در کلاس های پیش دبستانی پذیرش شوند. اکثر مدارس سوئد، زیر نظر شهرداری اداره می شوند اما تعدادی مدرسه ی دولتی به نام مدارس مستقل نیز وجود دارد

 تعداد انگشت شماری مدارس شبانه روزی در سوئد دارای شهریه نیز پایه گذاری شده اند که بنام مدارس خصوصی شناخته می شوند. سیستم آموزشی سوئد مبتنی بر یک دوره ی آموزش ابتدایی 9 ساله یا Grundskola  است. بعد از این دوره یک دوره ی اختیاری سه ساله به نام  Gymnasieskola وجود دارد که به دو گزینه ی آموزش عالی یا آموزش حرفه ای منتهی می شود.

دانش آموزان بعد از مقطع متوسطه می توانند برای دریافت مدرک آکادمیک از یکی از دانشگاه های دولتی یا کالج های دانشگاهی تقاضا نمایند. علاوه بر مدارک آکادمیک عمومی، آموزش عالی سوئد تعداد زیادی مدرک حرفه ای و تخصصی در رشته هایی همانند مهندسی، حقوق و پزشکی نیز ارائه می نماید.

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)