تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

۲۶/تیر/۹۸


سیستم آموزشی فرانسه به عنوان یکی از کارآمدترین و مؤثرترین سیستم‌های آموزشی در جهان شناخته شده‌است. دانشجویانی که در فرانسه تحصیل می‌کنند، می‌توانند برنامه‌های تحصیلی خود را در مراکز مهم یادگیری زیبا و تاریخی، تکمیل نمایند. بسیاری از دانشگاه‌های فرانسه به دلیل ترکیبی از زیرساخت‌های مدرن در میان مناطق کم نظیر روستایی، به خود افتخار می‌کنند.

دانشجویان بین‌المللی که در دانشگاه‌های فرانسه حضور دارند، علاوه بر بهره‌مندی از محیطی بین‌المللی که دانشجویان و اساتید را با پیشینه‌های مختلف در کنار هم قرار می‌دهد، از برخورد مستقیم با فرهنگ زیبای فرانسوی در زندگی روزانه‌ی دانشجویی خود، بهره‌مند می‌شوند. تحصیل در فرانسه می‌تواند تجربه‌ای جدید و هیجان‌انگیز باشد که احساس سرگرمی و ماجراجویی بی پایانی را در فرد ایجاد می‌کند.

دانشجویان خارجی فراوانی دارد که به مقصد محبوبی برای تحصیل در خارج از کشور برای آن‌ها تبدیل شده‌است.

ویژگی‌های سیستم آموزش فرانسه

فرانسه بیش از 82 دانشگاه دولتی، پنج دانشگاه کاتولیک و تعدادی مؤسسه‌ی خصوصی دارد. از میان آن‌ها، Grande Ecoles بهترین مکان برای تکمیل دوره‌های تحصیلی است که با دانشگاه Ivy League ایالات متحده همکاری دارد.

دانشجویانی که در فرانسه تحصیل می‌کنند، می‌توانند در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل مشغول شوند.

دانش‌آموز باید 12 سال را در مدرسه‌ای در کشور فرانسه بگذراند یا میزان تحصیلاتی معادل آن در کشورش داشته باشد.

سال تحصیلی در کشور فرانسه از سپتامبر تا ژوئن است، اگرچه برخی دانشگاه‌ها و مؤسسات می‌توانند شیوه‌ی پذیرش انتخابی (rolling admission) داشته باشند.

مزایای تحصیل در کشور فرانسه

موارد زیر مزایایی است که فرد هنگام تصمیم به تحصیل در فرانسه می‌تواند از آن‌ها برخوردار باشد:

1- فرانسه جامعه‌ای بین‌المللی است.

در فرانسه می‌توانید انتظار داشته باشید که با انواع ملیت‌ها و پیشینه‌ها روبه‌رو شوید که به یادگیری فرهنگ‌های مختلف کمک می‌کند.

2- برتری علمی

کشور فرانسه به دلیل برگزاری بهترین دوره‌های تحصیلی، اعم از هوا و فضا، گردشگری، مهندسی و تجارت، شناخته شده‌است.

دانشگاه‌های فرانسه به دلیل تمرکز بر کیفیت تحصیلات مشهور هستند.

3- هزینه‌ی زندگی

هزینه‌ی زندگی برای دانشجویانی که در فرانسه تحصیل می‌کنند بسیار مقرون به صرفه است؛ چراکه دولت فرانسه یارانه‌ای در نظر گرفته‌است و حتی دانشجویان بین‌المللی نیز از این یارانه‌ها بهره‌مند می‌شوند.

4- فرصت‌های شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی

دانشجویانی که در فرانسه تحصیل می‌کنند می‌توانند پس از اتمام فارغ‌التحصیلی، فرصت‌های شغلی مناسبی پیدا کنند؛ چراکه کشور فرانسه دارای اقتصادی در حال رشد و فرصت‌های شغلی در صنایع مختلف است.

 

 کشور فرانسه در ۵۰۰ سال گذشته یکی از بزرگترین قدرت های فرهنگی، نظامی، اقتصادی در جهان بوده است و در اتحادیه اروپا بزرگترین به شمار می رود. در قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی کشور فرانسه قسمت های بزرگی از شمال آفریقا و جنوب شرق آسیا را مستعمره خود کرد و در قرن بیستم به دومین امپراتوری مستعمره جهان تبدیل شد. فرانسه یکی از کشورهای اروپای غربی است که دارای  قلمروهای زیادی می باشد. کشور فرانسه جزو کشورهای است که هم در دریای میترانه ساحل دارد و هم در اقیانوس اطلس. کشور فرانسه با کشورهای بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا و اسپانیا هم مرز می باشد.

آب و هوا

فرانسه از نظر آب و هوایی جزو کشورهای معتدل و مدیترانه ای قاره اروپا است. شهرهای فرانسه دارای آب و هوای متفاوتی می باشند که در کل شامل قیانوسی، مدیترانه ‌ای، اقیانوسی مرطوب، سرد و زمستانی می باشد. شهر های اصلی فرانسه همچون بوردو که شهری دانشگاهی است و دارای موسسات آموزش عالی مطرحی در سطح جهانی است دارای آب و هوایی حداقل 8.5 در طول زمستان و حداکثر 38 در طول تابستان است. لیون دیگر شهر مهم فرانسه که دارای آب و هوایی حداقل 7.5 در طول زمستان و حداکثر 37.6 در طول تابستان است. پاریس پایتخت این کشور و شهر دانشگاه‌های معتبری چون سوربون و پیر مری کوری نیز دارای آب و هوایی متعادل بوده و حداقل دمای هوا در طول زمستان به 6 درجه و در طول تابستان به 39.3 درجه نیز میرسد باران های بهاری در این شهر نیز فراوان است. تولوز دیگر شهر مهم فرانسه که دارای آب و هوایی حداقل. 9.3 در طول زمستان و حداکثر 40 در طول تابستان است. مونپولیه دارای آب و هوایی مدیترانه ای حداقل 9.5 در طول زمستان و حداکثر 39.5 در طول تابستان است.

اقتصاد

اقتصاد فرانسه ششمین اقتصاد دنیا از نظر عدد اسمی و سومین اقتصاد اروپا محسوب می‌شود. سیستم اقتصاد فرانسه ترکیبی از دو بخش دولتی و خصوصی است و حدود یک‌پنجم تولید ناخالص داخلی اروپا متعلق به این کشور میباشد، و همانطور که در مقاله درآمد فرانسه اشاره کردیم، فرانسه دهمین کشور پردرآمد دنیا به شمار میرود. بخش خدمات بیش از 70 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است که شامل: حمل‌ونقل عمومی، گردشگری، دفاع، انرژی، و ارتباطات مخابراتی می‌باشد. فرانسه بازار آماده‌ای برای سایر کشورهای اعضای اتحادیه اروپا است، به طوری که 49 درصد صادرات آن‌ها را مصرف می‌کند. این کشور دارای 2.5 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی اسمی و تولید داخلی سرانه 38 هزار دلار است.

صنعت و نیروی کار

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، بخش صنعت پس از بخش خدمات بیشترین آمار اقتصاد فرانسه را به خود اختصاص داده است. در این بخش، فرانسه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان صنایع هوایی، ریلی، خودرو، آرایشی و بهداشتی و کالاهای لوکس است. شرکت‌هایی مانند ایرفرانس، فرانس تله‌کام، رنو، و تالس تعدادی از شرکت‌های مشهور فرانسه هستند که علاوه بر اینکه بر رونق اقتصادی کشور تاثیر بسزایی داشته‌اند، اعتبار قابل توجهی را نیز برای دولت فرانسه به ارمغان آورده‌اند. فرانسه پس از ایالات متحده، ژاپن، و آلمان چهارمین قدرت صنعتی جهان است. صنعت خودروسازی این کشور در سال 1995 چهارمین رتبه جهان را به خود اختصاص داد. صنعت هواپیمایی نیز تاثیر قابل توجهی در اقتصاد فرانسه دارد. فرانسه نه در تولید انبوه، بلکه در طراحی و توسعه پیشرفته صنایع هوایی تخصص دارد و برخی از مدل های آن مانند Caravelle  و Mirage IV در بیش از 50 کشور استفاده شده است. صنایع شیمیایی فرانسه نیز اگرچه به اندازه رقبای خود یعنی امریکا و آلمان قوی نیست، اما با به کارگیری 300 هزار نیروی کار و 70 میلیارد دلار درآمد چهارمین رتبه جهان را به خود اختصاص داده است.بهره وری نیروی کار در فرانسه از بسیاری از رقبای اروپایی آن بیشتر است؛ حتی به الگویی برای کشورهای در حال توسعه تبدیل شده است. از سوی دیگر میزان تحصیلات نیروی کار در این کشور بالاست؛ به‌طوری‌ که فرانسه دارای بالاترین نسبت نیروی کار تحصیل‌کرده در هر هزار نفر نیروی کار در اروپا است.

گردشگری

همچنین فرانسه به عنوان یکی از مشهورترین مکان‌های دیدنی دنیا و میزبان بزرگترین رویدادهای بین‌المللی، یک بازار توریستی پیشرو در صنعت گردشگری اروپا محسوب میشود. این کشور همچنین محبوب‌ترین مقصد برای اسکی در دنیاست. حدود ۲۰ هزار هتل و ۳۹۰۰ موزه در فرانسه قرار دارد و موزه لوور و ورسای به‌تنهایی سالانه بیش از ۱۲ میلیون گردشگر را به‌ سمت خود می‌کشانند و سالانه بیش از ۶/ ۵ میلیون نفر برای دیدن برج ایفل به فرانسه می‌روند. گردشگری داخلی و بین‌المللی، هردو تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد فرانسه دارند. گردشگری در سال 2016 حدود 198.3 میلیارد یورو به تولید ناخالص کشور کمک کرده است. همچنین به این واسطه 2.8 میلیارد شغل نیز به طور مستقیم و غیرمستقیم تولید شده است.
بخش مهمی از رشد اقتصاد فرانسه به بهره وری بالای نیروی کار مرتبط است. 

مردم و آداب و رسوم فرانسه

مردم فرانسه به تحصيلات ، لباس ، غذا و هنر اهميت بسزایی می دهند و به طور كلی روی مهمترین مسئله اینکه بر روی زبان خود تعصب دارند و ترجيح می دهند به زبان ديگری صحبت نكنند. بنابراین اگر فرانسوی بلد نیستید ، ممکن است در سفر به این کشور کمی به مشکل بربخورید. البته نگران نباشید نهایتا با همان انگلیسی و کمی ایما و اشاره می ‌توانید منظور خودتان را برسانید ، ضمنا شنیدن زبان خوش‌ آهنگ و دوست ‌داشتنی فرانسوی از زبان محلی‌ها هم لطف خودش را دارد. از عادات اجتماعی دیگرشان که جالب است این است که پاریسی ‌ها برای کوچکترین برخورد بین دو نفر یا وسایلشان از هم عذر‌خواهی می‌ کنند ، بنابراین بد نیست کلمه‌ پرکاربرد " pardon"  (پَقدون) و برای عذرخواهی‌ های شدید‌تر کلمه‌ " edesolé "  (دزوله) را یاد بگیرید چون به دردتان خواهد خورد . همچنین مردم فرانسه در سلام کردن هم همیشه پیشقدم هستند و در لابی هتل ، در اتوبوس و حتی در آسانسور مردم بی ‌مقدمه به شما سلام می ‌کنند و هنگام خارج شدن هم خداحافظی می ‌کنند و همیشه با ادب با شما رفتار می کنند. عادت مشهور دیگرشان کافه ‌نشینی است که بخش مهمی از زندگی روزانه‌ مردم این کشوراست و شما در پاریس اولین جایی که برای یک قرار دوستانه یا یک دیدار کاری پیشنهاد می‌شود ، کافه می باشد. ضمنا هزینه‌ زیادی هم نباید پرداخت کنید گاهی با یک قهوه‌ ۲ یورویی می ‌شود ساعت ‌ها در کافه ای زیبا نشست و گفتگو کرد و البته در تمام این مدت کسی هم برای این توقف طولانی معترض نخواهد شد . گارسن ‌های رستوران ‌ها هم نیزعموما مشکلی با نشستن طولانی‌ مدت یا سفارش دادنِ فقط سوپ یا سالاد ندارند .همچنین فرانسوی ها صحبت کردن با تلفن در اماکن عمومی به خصوص در فضا‌های بسته را چندان دوست ندارند وبه خصوص در تاکسی‌ ها بهتر است تا جای ممکن با تلفن همراهتان صحبت نکنید و رعایت کنید .

نظام آموزشی فرانسه همانند سایر کشورهای اروپایی از سیستم فرآیند بولونیا پیروی کرده و شامل دوره های تحصیلی پیش دبستانی تا دکتری می باشد. مدارس و دانشگاه های فرانسه دارای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی بسیاری می باشد. فرانسه مقصد دوم تحصیلی دانشجویان بین المللی محسوب می شود. چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در فرانسه را دارید می بایست بدانید که تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور به دو زبان انگلیسی و فرانسه امکان پذیر می باشد.لازم به ذکر است رشته های پرطرفدار برای تحصیل در فرانسه شامل رشته های پزشکی، جغرافیا، داروسازی، هنر، فناوری اطلاعات، زبان شناسی، مدیریت بازرگانی، ادبیات، روانشاسی و اقتصاد می باشند.

سیستم تحصیلات در فرانسه

‏بیش از۱۳میلیون دانش آموز در مدارس کشور فرانسه به تحصیل مشغولند. نظام آموزشی کشور یکپارچه بوده واین در حالی است که ساختار حال حاضر آن در خلال دهه‌های۶۰ و۷۰ قرن بیستم میلادی دستخوش تغییرات تدریجی شده است که از جمله این تغییرات می‌توان به تفکیک مقاطع آموزش ابتدایی ومتوسطه از یکدیگر اشاره کرد. با توجه به تغییرات آموزشی کشور، امکان حضورتمامی کودکان گروه سنی ۳ تا ۵ سال در کلاسهای پیش دبستانی فراهم شد. از سال ۱۹۶۷، سن حضور دانش‌آموزان در مدارس مقطع آموزش پایه بین رده‌های سنی ۶ تا ۱۶سال تعیین شده است. کشور فرانسه با برخورداری از تعداد۶۰ هزار مدرسه ابتدایی، به فراهم‌سازی تسهیلات آموزشی لازم برای دانش آموزان، در خلال ۵ سال اول آموزش رسمی‌مبادرت کرده است. در۳ سال اول آموزش رسمی، آموزش پایه در حوزه مهارتهای پایه (ابتدایی ) ارائه شده ودر دو سال باقی مانده دانش آموزان، آموزش‌های لازم را فراگرفته ومدارس ابتدایی را پشت سر می‌گذارند. مقطع آموزش متوسطه نیز خود به دو مرحله متوالی تقسیم می‌شودکه به نام سیکل یا دوره نامگذاری شده است. تقریباً تمامی کودکان رده‌های سنی۱۱ تا ۱۵ سال در کالج‌ها حضور می‌یابند.  در این مقطع از دانش آموزان رده سنی۱۸ سال ثبت نام بعمل می‌آید. در تمامی مدارس این کشور،مشاوران متخصصی برای ارائه خدمات مشاوره به دانش آموزان، والدین ومعلمان در راستای برطرف‌سازی مشکلات آموزشی پیش روی دانش آموزان، در نظر گرفته شده است.در حال حاضر فرم۳ (سال آخر کالج ) نقطه آغازین آموزش کالج است که طی آن دانش آموزان در خصوص برخی از موضوعات مورد علاقه خود به مطالعه پرداخته و به تعیین رشته تحصیلی مبادرت می‌کنند.
 آموزش پیش دبستانی
حضور در دوره‌های آموزش پیش دبستانی در کشور فرانسه اختیاری و رایگان بوده و برای آموزش کودکان رده‌های سنی ۳ تا ۵ سال در نظر گرفته شده است. آن دسته از کودکانی که تا روز اول سال تحصیلی مدارس به سن ۲ سالگی رسیده باشند، مورد پذیرش واقع می‌گردند اقداماتی نیز در خصوص اولویت احداث مدارس مذکور در نواحی محروم اجتماعی کشور صورت گرفته است.
‏کودکان رده سنی ۲سال(حدود ۴۰درصد ) منحصرا در چارچوب مدارس و ظرفیت کلاسهای آموزشی موجود و تمامی کودکان رده سنی۳‌سال مورد پذیرش قرار می‌گیرند و این در حالی‌است که در سال۱۹۶۰ میلادی تنها ۳۶درصد از کودکان فرانسوی مورد پذیرش مراکز آموزش پیش دبستانی قرار گرفتند. درتمام مدت ۲۶ ساعت آموزش در هفته، آموزش زبان از امتیاز ویژه‌ای برخوردار بوده و تسلط شفاهی و آشنایی با نوشتار، تقویت قدرت احساس، تخیل و قدرت خلاقیت دانش آموزان از طریق پرداختن به آموزش هنری توسعه می‌یابد. بالغ بر۲۰هزار مرکز آموزش پیش دبستانی به ثبت نام از بیش از۲میلیون کودک فرانسوی مبادرت می‌نمایند. در صورت نبودکلاس‌های پیش دبستانی، کودکان رده سنی ۵ سال به کلاس‌های آمادگی و مدارس ابتدایی پیوسته و به چرخه آموزش ابتدایی و مقدماتی وارد می‌شوند.از آنجایی که کشور فرانسه از تجربه فراوانی در ارائه آموزش پیش دبستانی به کودکان برخوردار است، از این رو بیش از۹۹درصد کودکان رده سنی۳ سال در این مدارس حضور می‌یابند. تحصیل در مدارس عمومی‌پیش دبستانی رایگان است و این در حالی است که مراکز خصوصی به اخذ شهریه تحصیلی مبادرت می‌نمایند. به طور کلی دانش آموزان به سه رده سنی کودکان،رده سنی نوجوانان ورده سنی جوانان تقسیم می‌گردد. گفتنی است، تقسیم بندی فوق در جهت مد نظر قرار دادن بلوغ فکری و استعداد یادگیری رده‌های‌سنی از انعطاف پذیری برخوردار می‌باشد. تیم تدریس، با مشورت والدین به تعیین جایگاه کودکان در رده‌های سنی آموزشی مطابق با استعداد‌ها و نیازهای آنان مبادرت می‌نمایند. سه رده سنی مذکور با اولین چرخه آموزشی تطابق داشته در حالی که رده سنی جوانان و مقطع آموزش مقدماتی متوسطه با چرخة آموزشی پایه و مقدماتی تطابق دارد. چرخه‌های آموزشی چندین ساله نیز با هدف برآورده نمودن نیازهای کودکان طراحی شده است. متوسط آموزش هفتگی۲۶ ساعته به کودکان مقطع پیش دبستانی ارائه می‌شود.
 ‏آموزش ابتدایی
طبق قوانین فالو (مصوب ۱۸۵۰، Fallou) و ژول فری (مصوب ۱۸۸۱، j.Ferry) به ترتیب آموزش ابتدایی رایگان و پایه اعلام و به مورد اجرا گذارده می‌شود.
دوره‌های آموزش ابتدایی طی دو دوره به شرح زیر برگزار می‌شود:
الف) دوره یادگیری پایه که طی سال آخر مقطع آموزش پیش‌دبستانی آغاز و تا دو سال اولیه آموزش ابتدایی ادامه می‌یابد.
ب) دوره عمیق سازی آموزشی که طی سه سال آخر مقطع ابتدایی ارائه شده و به کالج منتهی می‌شود.گذراندن دوره‌های آموزش ابتدایی برای تمامی کودکان فرانسوی رده سنی ۶سال اجباری و رایگان است.
مدت آموزش به طور متوسط ۵ سال تا رده سنی ۱۱ سال به طول می‌انجامد.
با توجه به سطح علمی دانش‌آموزان، مدت این دوره با افزایش (تکرار یک کلاس) یا کاهش (آموزش جهشی) تغییر می‌یابد. مقطع آموزش ابتدایی خود از دوره آموزش اصلی که از سال آخر مقطع آموزش پیش‌دبستانی آغاز و تا سال دوم ابتدایی ادامه می‌یابد (CP)، دوره آمادگی، (CE۱) دوره مقدماتی کلاس اول، دوره تعمیق آموزشی (آموزش ۳ساله) (CE۲) دوره مقدماتی کلاس دوم، (CM۱) دوره میانه کلاس اول و (CM۲) دوره میانه کلاس دوم، متشکل می‌گردد.
از سال ۱۹۹۵ میلادی برنامه‌های آموزش ملی جدیدی وضع شده است که از آن جمله می‌توان به زبان فرانسه (۹ ساعت در هفته)، ریاضیات (۵ساعت)، تاریخ، جغرافیا، تعلیمات اجتماعی، علوم و فن‌آوری (۴ساعت)، آموزش هنری و ورزش (۶ساعت در هفته) اشاره کرد. گفتنی است که در حدود یک ساعت و نیم در هفته نیز به آموزش زبان‌های زنده اختصاص می‌یابد.
آموزش متوسطه
 آموزش متوسطه با پیروی از سیاست‌های برابری فرصت (رعایت تنوع و عدالت) و مشاوره تحصیلی و شغلی به صورت رایگان و اجباری به تمامی دانش‌آموزان رده سنی۱۶-۱۲ سال- پایان سیکل اول متوسطه (کالج)- ارائه شده است.
در پایان دوره آموزش پایه (اجباری) و پس از موفقیت در آزمون سیکل اول متوسطه دیپلم ملی(‏Brevet‏) گواهینامه مهارت حرفه‌أی(‏CAP‏) و یا گواهینامه کارآموزی عمومی(‏CAP‏) به فارغ‌التحصیلان اعطا می‌گردد.
 به طور کلی می‌توان گفت که مقطع آموزش متوسطه خود به دو بخش به شرح زیر قابل تقسیم است:
‏الف) سیکل اول آموزش متوسطه (کالج)
طول دوره تحصیل در کالج، ۴ سال تمام می‌باشد که خود از ساختار ۳ گانه به شرح ذیل متشکل شده است:
ـ ‏پایه اول: دوران مشاهده که از آن با عنوان دوره استحکام بخشی به مهارت‌های آموخته شده دوره ابتدایی و تطبیق این قبیل مهارتها با دروس آموزش متوسطه یاد می‌شود.
ـ ‏پایه دوم: راهنمایی تحصیلی
ـ پایه سوم: دوران تعمیق مطالب فراگرفته شده
ـ پایه چهارم: دوران راهنمایی و مشاوره تحصیلی
‏به طور کلی می‌توان گفت که طی دوره ۴ساله آموزش کالج، امکان دست یابی به تحصیلات عمومی پایه برای تمامی دانش‌آموزان رده‌های سنی۱۶ـ۱۲سال فراهم می‌آید.گواهینامه پایان تحصیلات پایه (کالج) معادل سطح علمی ‏V‏ ارزیابی شده و از نظر قانون کار، حداقل سطح علمی لازم برای استخدام افراد به شمار می‌آید.
ب) سیکل دوم آموزش متوسطه(لیسه)
با توجه به ضرورت افزایش سطح کار آموزی و آموزش جوانان، تلاش‌هایی برای هماهنگ‌سازی اهداف اقتصادی (بهبود کیفیت و رقابت پذیری با اهداف اجتماعی و شکوفایی فرهنگ و توانایی فردی شهروندان فرانسوی) صورت گرفته است. گفتنی است که حاصل چنین تلاش‌هایی به تعیین اهداف کمی برای سیکل دوم آموزش متوسطه(لیسه) منجر شده است.
‏‏ به رغم افزایش قابل توجه شمار دانش‌آموزان مقطع دوم آموزش متوسطه، عملکرد این دوره از لحاظ برابری فرصت تحصیلی مورد انتقاد قرار گرفته است، چرا که دوره آموزشی فوق، هرگز از نقش کاهش‌دهنده نابرابری‌های اجتماعی برخوردار نبوده است.علاوه بر این، دائره المعارفی بودن برنامه‌های درسی (بغرنج بودن دروس) سیکل دوم آموزش متوسطه از سوی صاحب نظرانی چون مونتان، روسو، پل والری و….. مورد انتقاد قرارگرفته است.
‏طول دوره تحصیل در لیسه، ۳ سال تمام با مشخصات به شرح زیر است:
‏‏۱) سال اول:‌ از سال اول مقطع آموزش تکمیلی متوسطه (لیسه) تحت عنوان کلاس تعیین کننده(‏Classe de Determination‏) یاد می‌گردد، چرا که تحصیلات مقاطع بالاتر طی این سال برحسب عملکرد دانش‌آموزان مشخص می‌گردد. با توجه به عدم تجانس سطح ورودی دانش‌آموزان،۳ ماه اول آموزش به مرور و استحکام بخشی به آموخته‌ها و روش کار (یادداشت برداری، سازمان دهی کاری، فراهم‌سازی مقدمات تحقیقات کتابخانه‌ای و…) اختصاصی دارد.
‏‏۲) سال دوم: طی سال دوم لیسه، دانش‌آموزان برحسب عملکرد تحصیلی خود، طی سال نخست لیسه، به یکی از ۳شاخه دیپلم متوسطه عمومی، دیپلم تکنولوژیک و یا دیپلم حرفه‌أی هدایت می‌گردند.
‏‏۳) سال سوم (سال پایانی لیسه): پس از کسب موفقیت دانش‌آموزان در آزمون زبان فرانسه که در پایان سال دوم مقطع لیسه برگزار می‌گردد، دانش‌آموزان برحسب شاخة انتخابی و نوع دیپلم به گذراندن سایر دروس طی سال سوم لیسه مبادرت نموده و نهایتاً در آزمون پایانی شرکت می‌نمایند.
 آموزش حرفه‌ای و تکنولوژیک
در نظام آموزش فرانسه، با توجه به تأکید بر مشاوره آموزشی و شغلی برای آن دسته از دانش آموزانی که از امکان ادامة تحصیلات در شاخة اصلی تحصیلات عمومی برخوردار نمی‌باشند، آموزشهای حرفه‌ای با طیف گسترده‌ای از مهارتهای آموزشی و شغلی فراهم آمده است.
‏عملکرد چنین سیاستی بدین نحو است که بین رده‌های سنی ۲۵-۱۶ سال، قرارداد اشتغال به کار با یک کارفرما منعقد می‌گردد. طبق این قرارداد، حقوق و وظایف کارآموز مشخص شده و کارفرما بر صدورمجوز حضورکارآموز در کلاس درس طی ساعات آموزشی ملزم می‌گردد.
بدین ترتیب، برخورداری از حقوق آموزشی، تعطیلات، بیمه اجتماعی و حقوق و مزایای کاری ویژه کارآموزان در قانوق کار کشور فرانسه پیش‌بینی شده است. ظرف۲ماه اولیه قرارداد اشتغال به کار، هر یک از طرفین قرارداد از حق فسخ بدون اخطار آن برخوردار می‌باشند. طول دوره آموزش حرفه‌ای (کارآموزی)۲ سال کاری است که می‌توان آن را به یک تا ۳ سال تغییر داد.‏با افزایش مدت زمان کارآموزی، ۲ نوع گواهینامه (گواهینامة مهارت حرفه ای(‏CAP‏ ) و دیپلم تحصیلات حرفه‌ای (‏BEP‏) به فارغ التحصیلان اعطا می‌گردد. برنامه آموزشی مطابق با گواهینامه مورد نظر بر آموزش عملی ۲ هفته‌ای در کارخانه یا کارگاه و آموزش ۲ هفته‌ای در کلاس درس مشتمل می‌گردد.‏ در فرانسه بیش از 3500 موسسه مختلف تحصیلات تکمیلی مشغول به ارائه خدمات آموزشی برای بالغ بر دو میلیون دانشجو هستند. تنها حدود 40 درصد از جوانان فرانسوی وارد مقطع تحصیلات تکمیلی می‌شوند که این میزان پائین‌تر از سایر کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) است. از بین این افراد تنها 59 درصد فارغ‌التحصیل می‌شوند که این میزان 11 درصد کمتر از سایر کشورهای توسعه یافته است. بسیاری از دانشجویان نیز تا پایان سال دوم تحصیل خود از ادامه تحصیل باز می‌مانند یا مردود می‌شوند. با این حال با وجود مشکلات فوق، طی سال‌های اخیر دولت فرانسه برای حفظ اعتبار خود متوجه این مشکلات شده و درصدد رفع آنها برآمده است. در این سال‌ها به دانشگاه‌ها استقلال بیشتری در تامین اعتبار، تامین نیرو و تاسیسات داده شده و دولت نیز وعده افزایش بودجه را داده است.

ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور فرانسه:

آن دسته از متقاضیانی که دارای دیپلم متوسطه و یا پیش­ دانشگاهی می باشند و قصد دارند جهت تحصیل در مقطع لیسانس در رشته­ های مختلف از دانشگاه­های فرانسه پذیرش دریافت کنند، لازم است پس از فراگیری زبان فرانسه در ایران در آزمون TCF-DAP که هر ساله در بهمن ماه توسط بخش فرهنگی سفارت فرانسه در تهران برگزارمی شود ثبت نام کرده و شرکت نمایند. در صورت موفقیت در آزمون، پذیرش در رشته مورد نظر و در دانشگاه­های انتخابی برایشان ارسال می­گردد که با آن می توانند جهت تشکیل پرونده روادید دانشجویی اقدام نمایند.

نحوه اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه­های کشور فرانسه:

دارندگان حداقل مدرک کارشناسی صادر شده از دانشگاه های ایران پس از یادگیری زبان فرانسه در ایران و اخذ حداقل مدرک B1 (رشته ­های فنی-مهندسی) و حداقلB2 (رشته­ های علوم انسانی) در آزمون TCF که توسط سفارت فرانسه در تهران برگزار می­گردد شرکت کند.

با توجه به تغییرات اخیری که وزارت خارجه فرانسه از سال ۲۰۱۵ در زمینه روند تشکیل پرونده جهت اخذ پذیرش تحصیلی انجام داده است، تشکیل پرونده تحصیلی لزوماً باید از طریق سایت Campus France و بین آذر ماه تا اوایل اردیبهشت ماه سال بعد صورت گیرد. هر دانشگاه معمولا در ماه­های خرداد، تیر و یا مرداد هر سال، از طریق سایت Campus Franceبه درخواست­های پذیرش تحصیلی پاسخ می­دهد.

طول دوره فوق لیسانس در دانشگاه­های فرانسه دو سال می­باشد : مستر۱ و مستر۲

سال دوم مستر دو گرایش دارد : recherche و professionnel.

لازم به ذکر است که تنها دانشجویانی که در رشته­ هایی با گرایش recherche تحصیل می­کنند، پس از اخذ مدرک Master2 می­توانند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند.

شروع سال تحصیلی در دانشگاه های فرانسه اواخر مهر ماه هر سال می باشد

نحوه اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه­ های کشور فرانسه :

در نظام دانشگاهی فرانسه، دوره دکترا سه ساله می­باشد. شایان ذکر است که صرف داشتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه­های ایران به هیچ وجه مجوز کافی برای معاف شدن از دوره پیش دکترا  (Master 2) و اخذ پذیرش دکترا نمی­باشد.

تنها در شرایط زیر و با تشخیص و موافقت اساتید دانشگاه فرانسوی ممکن است برخی از دانشجویان از دوره پیش دکترا (Master 2) معاف شوند و برای دوره دکترا ثبت نام کنند.

برخی از این شرایط عبارتند از :

دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد،

دارابودن سابقه تدریس، فعالیت­های آکادمیک، مقاله و فعالیت­های علمی-پژوهشی و یا سابقه کار کافی مرتبط با رشته تحصیلی خود،

و یا عضو هیئت علمی دانشگاه­های ایران باشند.

نحوه اخذ پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع پزشکی در دانشگاه­های کشور فرانسه :

در نظام دانشگاهی فرانسه، دوره پزشکی شش ساله می­باشد. شایان ذکر است که صرف داشتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه­های ایران به هیچ وجه مجوز کافی برای معاف شدن از دوره پیش دکترا (Master 2) و اخذ پذیرش دکترا نمی­باشد.

تنها در شرایط زیر و با تشخیص و موافقت اساتید دانشگاه فرانسوی ممکن است برخی از دانشجویان از دوره پیش دکترا (Master 2) معاف شوند و برای دوره دکترا ثبت نام کنند.

برخی از این شرایط عبارتند از :

دارابودن مدرک کارشناسی ارشد،

دارابودن سابقه تدریس، فعالیت­های آکادمیک، مقاله و فعالیت­های علمی-پژوهشی و یا سابقه کار کافی مرتبط با رشته تحصیلی خود،

و یا عضو هیئت علمی دانشگاه­های ایران باشند.

چگونه می‌توان برای ویزای دانش‌آموزی کشور فرانسه اقدام کرد؟

 ویزای دانش‌آموزی جداگانه‌ای در کشور فرانسه وجود ندارد. برای تحصیل در کشور فرانسه، باید ویزای بلند مدت یا ویزای بلند مدت- اجازه اقامت (VLS _TS) را در راستای دانشجویی درخواست کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران اکسین‌ویزا تماس بگیرید.

 

دانشگاه های فرانسه دارای کیفیت آموزشی بسیار بالا بوده و مقصد دوم متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارجی شناخته شده است. تحصیل در دانشگاه های فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه از دو طریق تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی امکان پذیر خواهد بود.  در ادامه به معرفی مهم ترین دانشگاه های کشور فرانسه خواهیم پرداخت.

گروه الف (ممتاز)

 1. Agro Paris Tech
 2. École Centrale de Nantes
 3. École Centrale Supérieure de Lyon
 4. École Centrale Supérieure,Paris
 5. École Nationale Supérieure  كليه مدارس عالي دولتي
   • École Nationale Supérieure Agronomique de Montpellier
   • École Nationale Supérieure Agronomique de Toulouse
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Bretagne
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Clermont-Ferrand
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Grenoble
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Lyon
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Nancy
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Nantes
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris Belleville
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris Val-de-Seine
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Malaquais
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Strasbourg (ENSAS)
   • École Nationale Supérieure d’Architecture de Versailles
   • École Nationale Supérieure d’Art de Dijon
   • École Nationale Supérieure d’Art de Nancy
   • École Nationale Supérieure d’Art Villa Arson
   • École Nationale Supérieure d’Arts Paris-Cergy
   • École Nationale Supérieure d’Électronique Informatique et de Radiocommunications Bordeaux ENSEIRB MATMECA
   • École Nationale Supérieure d’Informatique et de Mathématiques Appliquées de Grenoble
   • École Nationale Supérieure d’Ingénieurs de Caen
   • École Nationale Supérieure d’Ingénieurs de Limoge
   • École Nationale Supérieure de Céramique Industrielle
   • École Nationale Supérieure de Chimie de Biologie et de Physique Bordeaux
   • École Nationale Supérieure de Chimie de Lille
   • École Nationale Supérieure de Chimie de Montpellier
   • École Nationale Supérieure de Chimie de Mulhouse
   • École Nationale Supérieure de Chimie de Paris
   • École Nationale Supérieure de Géologie ENSG
   • École Nationale Supérieure de l’Électronique et de ses Applications
   • École Nationale Supérieure de l’Électrotechnique  d’Électronique d’Information d’Hydraulique et des Télécommunications
   • École Nationale Supérieure de la Photographie
   • École Nationale Supérieure d’Art ENSA Limoges
   • École Nationale Supérieure de Mécanique et d’Aérotechniques
   • École Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Métiers d’Art Olivier de Serres
   • École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs
   • École Nationale Supérieure des Arts et Industries de Strasbourg
   • École Nationale Supérieure des Arts et Métiers ENSAM
   • École Nationale Supérieure des Arts et Techniques du Théâtre
   • École Nationale Supérieure des Beaux Arts
   • École Nationale Supérieure des Beaux Arts de Lyon
   • École Nationale Supérieure des Industries Chimiques de Nancy
   • École Nationale Supérieure des Ingénieurs en Arts Chimiques et Technologique
   • École Nationale Supérieure des Métiers de l’Image et du Son La FEMIS
   • École Nationale Supérieure des Mines d’Albi – Carmaux
   • École Nationale Supérieure des Mines de Nantes
   • École Nationale Supérieure des Mines de Saint Etienne
   • École Nationale Supérieure des Sciences de l’Information et des Bibliothèques
   • École Nationale Supérieure des Technologies et Industries du Bois
   • École Nationale Supérieure des Télécommunications (Télécom Paris Tech)
   • École Nationale Supérieure du Paysage
   • École Nationale Supérieure du Pétrole et des Moteurs
   • L'École Nationale Supérieure en Génie des Systemes et de I' Innovation (ENSGSI)
   • École Nationale Supérieure Louis Lumière
   • École Nationale Supérieure Sciences Appliquées et de Technologie

 

 1. École National  des Ponts et Chaussées (École des Ponts Paris Tech)
 2. École Normale Supérieure de Cachan
 3. École Normale Supérieure de Lyon
 4. École Normale Supérieure de paris (ENS paris)
 5. École Polytechnique –Paris Tech
 6. École Polytechnique Universitaire de Marseille
 7. École Supérieure d’Électricité (Supelec)
 8. Museum National d’Histoire Naturelle
 9. Sciences Po  صرفاً در رشته‌های اقتصاد، جامعه شناسی، حقوق و علوم سیاسی
 10. Sorbonne Université   این دانشگاه از ادغام دو دانشگاه پاریس 4 و پاریس 6 تشکیل شده است
 11. Université d’Aix-Marseille
 12. Université de Bordeaux I
 13. Université de Bordeaux II
 14. Université de Bordeaux III
 15. Université de Bordeaux IV
 16. Université de Bourgogne, Dijon
 17. Université de Caen
 18. Université de Cergy-Pontoise
 19. Université de Clermont-Ferrand (I-II)
 20. Université de Franche-Comte,Besancon
 21. Université de la Rochelle
 22. Université de Lille I – Sciences et Technologies
 23. Université de Lille II - Droit et Santé
 24. Université de Lille III – Charles de Gaulles
 25. Université de Limoges
 26. Université de Lorraine
 27. . دانشگاه از ادغام  Université de Nancy I, II, Université de Metz و Institut National Polytechnique de Lorraine تشکیل شده است.
 28. Université de Lyon I – Claude Bernard
 29. Université de Lyon II – Lumière Lyon 2
 30. Université de Lyon III – Jean Moulin 
 31. Université de Montpellier I
 32. Université de Montpellier II
 33. Université de Montpellier III- Paul Valéry
 34. Université de Nantes
 35. Université de Nice Sophia Antipolis
 36. Université de Pau
 37. Université de Perpignan
 38. Université de Picardie Jules Verne
 39. Université de Poitiers
 40. Université de Reims Champagne – Ardenne
 41. Université de Renne I
 42. Université de Renne II
 43. Université de Rouen – Haute Normandie
 44. Université de Strasbourg
 45. Université de Technologie de Belfort-Montbeliard
 46. Université de Technologie de Compiègne (UTC)
 47. Université de Technologie de Troyes
 48. Université de Toulon et du Var
 49. Université de Toulouse I - Capitole
 50. Université de Toulouse II – Jean Jaurès le Mirail
 51. Université de Toulouse III - Paul Sabatier
 52. Université François Rabelais de Tour
 53. Université Grenoble Alpes            تشکیل شده است.           Grenoble I،II،III این دانشگاه از ادغام        
 54. Université Jean Monnet Saint-Etienne
 55. Université Panthéon-Assas (Paris 2)
 56. Université Paris 1 Panthéon - Sorbonne
 57. Université Paris Dauphine – Paris 9
 58. Université Paris Descartes-Paris V
 59. Université Paris Diderot (paris VII)
 60. Université Paris Ouest Nanterre la Défense – Paris X
 61. Université Paris Sud – Paris 11
 62. Université Paris XII
 63. Université Paris XIII
 64. Université Sorbonne Nouvelle – Paris III
 65. کلیهINSA (Institut National de Sciences Appliques)  ها 
 66. Institut National de la Recherche Agronomique
 67. Institut National des Télécommunications (INT) 
 68. Institut National Polytechnique de Grenoble
 69. Institut National Polytechnique de Toulouse
 70. Institut Supérieure de  l'Aéronautique et de  l'Espace (ISAE-SUPAERO)

گروه ب (خوب)

 1.  École d’Architecture de la Ville& des Territoires a Marne la Vallée (Tolbiac)
 2.  École d’Architecture de Paris – Belleville   صرفا تا کارشناسی ارشد
 3.  École des Hautes Études en Sciences Sociales
 4.  École d'Ingénieurs en Génie des Systèmes Industriels
 5.  École Pratique des Hautes Études 
 6.  École Spéciale des Travaux Publics, du Bâtiment et de I ‘Industrie
 7.  École Supérieure d’Architecture
 8.  Institut Supérieure de Mécanique de Paris   صرفا تا کارشناسی ارشد                    
 9. Université Cote d’Azur تا مقظع دکتری مورد تایید می‌باشد Université de Nice Sophia Antipolis صرفاً مدارک صادره از 
 10. Université d’Avignon
 11. Université d’Evry-val-d’Essonne
 12. Université d’Orlean
 13. Université d’Angers
 14. Université de Bretagne Occidentale
 15. Université de Corse Pascal Paoli
 16. Université de Haute-Alsace Mulhouse
 17. Université du Havre
 18. Université du Maine – le Mans
 19. Université de Savoie(Chambery)
 20. Université de Valenciennes et du Hainaut-Cambrésis
 21. Université de Versailles Saint – Quentin-en Yvelines

گروه ج (متوسط)

 1. Audencia Nantes École de Management   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد 
 2. CERAM Sophia Antipolis   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های مدیریت، تجارت، بازرگانی، اداری و مالی
 3. Clermont Graduate school of Management   صرفا تا مقطع  کارشناسی ارشد
 4. Conservatoire Nationale des Arts et Métiers
 5. École Centrale d'électronique (ECE)   صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 6. École d'Architecture de Paris-Val-de-Sein   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 7. École de Design Nantes Atlantique
 8. École de Management de Lyon   صرفا تا مقطع  کارشناسی ارشد
 9. École des Hautes Études Commerciales du Nord (EDHEC)   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته تجارت
 10. École Européenne Supérieure d’Art de Bretagne - EESAB صرفاً تا مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های هنرهای زیبا - هنرهای پلاستیکی و بیان پلاستیکی
 11. École Nationale de  l'Aviation Civile (ENAC)  صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 12. École Pour l'Informatique et les Techniques Avancées (EPITA)  صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 13. École Supérieur de Commerce de Montpellier   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های علوم اقتصادی
 14. École Supérieur de Commerce de Toulouse   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 15. École Supérieur d'Ingénieurs des Travaux de la Construction de Caen   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 16. École Supérieure d’ Électronique de l’Ouest (ESEO)   (...،پس از بررسی کیفی (اخذ آزمون، بررسی کیفی رساله، درخواست مقاله
 17. École Supérieure d’Ingénieurs des Travaux de la Construction de Metz   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 18. École Supérieure d’Ingénieurs en Génie électrique   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 19. École Supérieure d’Optique (ESO)   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های مهندسی برق، مخابرات، فیزیک و اپتیک
 20. École Supérieure de Commerce Bretagne- Brest
 21. École Supérieure des Techniques Aéronautiques et de Construction Automobile (ESTACA)  صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 22. École Supérieure Libre des Sciences Commerciales Appliquées (ESLSCA)   صرفا تا مقطع  کارشناسی ارشد و در رشته های بازرگانی و مدیریت
 23. Écoles des Hautes Études Commerciales (Groupe HEC)   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های بازرگانی و اقتصاد
 24. ESSEC Business School   رشته تجارت قابل قبول است Master Spécialisé کلیه مدارک به غیر از مدرک.
 25. Euromed Marseille (École de Management)   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 26. Grenoble École de Management   صرفا تا مقطع  کارشناسی ارشد و صرفا مدارک منتهی به دیپلم ملی فرانسه مورد تایید است.مدارک دوره های منتهی به دیپلم داخلی این مدرسه ارزشیابی نمی شوند.
 27. Haute École des Arts du Rhin (HEAR)  صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 28. IÉSEG School of Management  صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 29. INALCO (Institut National des langues et Civilisations orientales)
 30. INSEAD (Institut Européen d’Administration des Affaires)
 31. Institut de Physique du Globe de Paris
 32. Institut de Préparation à l'Administration et à la gestion (IPAG)   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 33. Institut Supérieur d’Agriculture (ISA)   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 34. Institut Supérieur d’Électronique de Paris (ISEP)   صرفا تا مقطع  کارشناسی ارشد و در رشته های کامپیوتر، الکترونیک و مخابرات
 35. Institut Supérieur des Matériaux et Mécaniques Avancées du Mans (ISMANS)   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های مهندسی مواد و مکانیک
 36. NEOMA Business School           صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد مورد تایید است.                                                                                                                                                                     این مؤسسه از ادغام  cole Supérieure de Commerce de Reims Éو  École Supérieure de Commerce de Rouenتشکیل شده است .33   
 37. Paris Graduate School of Management   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته مدیریت
 38. PSB - Paris School of Business  صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 39. Rennes International Business School   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های تجارت و بازرگانی
 40. Skema Business School   صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
 41. Spéos International Photo School - Paris & London  صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد و در رشته عکاسی مورد تایید می‌باشد
 42. Strate école de design صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 43. Université d’artois
 44. Université Paris - Est
 45. Université Vincennes-Saint-Denis (Paris VIII)

شهریه دانشگاه های فرانسه

یکی از دلایل بالا بودن هزینه تحصیل در بسیاری از کشورها، شهریه های سنگین دانشگاه هاست؛ اما شهریه دانشگاه های فرانسه و به طور خاص دانشگاه های دولتی، نسبتاً پایین است.

شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه

شهریه دانشگاه های دولتی در شهرها و دانشگاه های مختلف یکسان است و تنها به مقطع تحصیلی بستگی دارد. شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی از ترم سپتامبر ۲۰۱۹ به این صورت خواهد بود:

 • شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی ۲۷۷۰ یورو در سال است.

 • شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد ۳۷۷۰ یورو در سال است.

 • شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه در مقطع دکتری ۳۸۰ یورو در سال است.

شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان اروپایی کمتر از دانشجویان غیراروپایی است.

شهریه دانشگاه های خصوصی فرانسه

شهریه دانشگاه های خصوصی در فرانسه بالاتر از شهریه دانشگاه های دولتی و عموماً بین ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال است. مبلغ شهریه در دانشگاه های خصوصی به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد.

سایر هزینه های تحصیل در فرانسه

 • دانشجویان خارجی مانند دانشجویان فرانسوی از بیمه درمانی (vitale) برخوردار خواهند بود که این موضوع می‌تواند نگرانی دانشجویان را در مورد هزینه‌های درمانی برطرف کند. بیمه درمانی برحسب میزان پوشش، ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه هزینه دارد.

 • دانشجویان به طور متوسط حدود ۵۰ یورو در ماه برای خرید کتاب و دیگر منابع آموزشی هزینه می‌کنند.

متوسط هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی برای هر فرد به شهر و منطقه زندگی، سبک زندگی و شرایط خاص او بستگی دارد. در ادامه متوسط هزینه زندگی در فرانسه برای یک زندگی دانشجویی راحت را در چند شهر بزرگ فرانسه ارائه می‌کنیم:

 • پاریس: پاریس پایتخت فرانسه و گرانترین شهر این کشور است؛ متوسط هزینه زندگی در این شهر ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو در ماه است.

 • نیس: متوسط هزینه زندگی در شهر نیس ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در ماه است.

 • لیون، نانت، بوردو و تولوز: متوسط هزینه زندگی در این شهرها ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است.

 • متوسط هزینه زندگی در دیگر شهرهای فرانسه حدود ۶۵۰ یورو در ماه است.

مسکن و خوابگاه

اجاره مسکن در فرانسه نسبتاً بالا است. مهمترین گزینه‌های اسکان دانشجویی در فرانسه عبارتند از:

 • خوابگاه: هزینه اقامت در خوابگاه‌ها ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه آب، برق و اینترنت نیز می‌شود. اتاق‌ها در خوابگاه ممکن است شخصی یا اشتراکی باشند. در فرانسه حدود ۱۳% دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند.

 • آپارتمان: متوسط هزینه اجاره آپارتمان در فرانسه ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است اما در شهرهای کوچکتر فرانسه می‌توان با مبلغی حدود ۳۰۰ یورو در ماه، یک آپارتمان کوچک را اجاره کرد.

اگر می‌خواهید همسر و یا فرزندان خود را همراه خود ببرید، باید آپارتمان بزرگتری را اجاره کنید که هزینه آن حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه خواهد بود. عموماً هزینه اجاره آپارتمان در مرکز شهر بالاتر است. هزینه آب، برق و اینترنت برای یک خانواده در فرانسه حدود ۲۰۰ یورو در ماه است.

 • خانواده میزبان: زندگی در کنار خانواده‌های میزبان در شهر پاریس ۲۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه هزینه دارد. در این صورت می‌توانید حداقل یک وعده غذا در روز نیز از خانواده میزبان دریافت کنید. در شهر بوردو هزینه زندگی با خانواده میزبان ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است.

مواد غذایی

اگر بخواهید غذای خود را در خانه صرف کنید، هزینه خرید مواد غذایی از سوپرمارکت‌ها در شهر پاریس حدود ۲۵۰ یورو در ماه و در دیگر شهرها کمتر است.

رستوران ها

آشپزی فرانسوی در سراسر جهان معروف و محبوب است. کیفیت غذا در رستوان‌های فرانسه بالاست و غذاهای فرانسوی خوشمزه و البته معمولاً کمی گران هستند. فرانسوی‌ها بسیار به غذا اهمیت می‌دهند و هر وعده غذایی را مانند یک جشن برگزار می‌کنند. متوسط هزینه یک وعده غذا در رستوران‌های معمولی ۱۰ تا ۱۵ یورو است. البته در اغذیه‌فروشی‌ها می‌توان وعده‌های غذایی ارزانتری بین ۵ تا ۸ یورو پیدا کرد.

حمل و نقل

 • هزینه خرید بلیط مدت‌دار یک‌ماهه اتوبوس، مترو یا تراموا حدود ۳۰ یورو است.

 • هزینه استفاده از تاکسی نیز در فرانسه بالا نیست. در شهر پاریس، تاکسی (دربست) چیزی حدود ۲۵/۱ یورو به ازای هر کیلومتر هزینه دارد.

 • در فرانسه امکان کرایه دوچرخه (با استفاده از برنامه کرایه دوچرخه Vélib) نیز وجود دارد. مردم شهر بوردو بیش از دیگر شهرهای فرانسه به دوچرخه علاقه دارند.

کار دانشجویی برای تأمین هزینه تحصیل در فرانسه

در فرانسه، هر دانشجو (از هر ملیت و در هر مقطع تحصیلی) حق کار کردن حین تحصیل برای کسب درآمد را دارد. البته دانشجویان مدارس زبان باید حداقل ۲۰ ساعت در هفته کلاس داشته باشند. حداقل دستمزد در فرانسه برای سال ۲۰۱۹ در ازای یک ساعت کار مفید، حدود ۱۰ یورو ناخالص تعیین شده که پس از کسر مالیات (کسورات اجباری تأمین اجتماعی که تقریباً ۲۰% دستمزد است) حدود ۸ یورو خالص می‌باشد.

کار دانشجویی در فرانسه شامل کارهای دانشگاهی و کارهای بیرون از دانشگاه است. کارهای دانشگاهی شامل دستیاری آموزشی و دستیاری پژوهشی اساتید، پذیرش و استقبال از دانشجویان جدیدالورود در آغاز سال تحصیلی، فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی، کمک به دانشجویان معلول و… است. در بیرون از دانشگاه نیز کارهای متنوعی وجود دارد: کار در کافه‌ها، رستوران‌ها و مغازه‌ها، نگهداری از کودکان و

ادامه تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی و یا به زبان انگلیسی میسر است. درصورتی که مشتاق به ادامه تحصیل به زبان فرانسوی هستید، قبل از درخواست ویزای تحصیلی فرانسه ابتدا شما نیازمند گذراندن دوره های زبان فرانسوی و گرفتن نمره قبولی در آزمون TEF یا TCF که توسط سفارت فرانسه و دانشگاه تهران برگزار می شود، خواهید بود. این امتحانات هر ماه برگزار شده و دانشجو با خواندن کتاب 1 و 2 Alter ego و کسب حداقل نمره B1 می تواند برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نماید. لازم بذکر است که داشتن این مدرک تنها برای گرفتن ویزا می باشد و برای ورود به دانشگاه باید مدارک مورد نیاز هر دانشگاه را تهیه نمایید.

 این کشور دارای 84 دانشگاه و موسسه آموزش عالی می باشد و نکته ی حائز اهمیت این است که تدریس در دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسوی می باشد. این کشور برای مقطع لیسانس به سختی ویزا می‌دهد اما کسانی که اخرین مدرک تحصیلی آنها لیسانس میباشد این امکان وجود دارد که برای فوق لیسانس اقدام نمایند.
همچنین لازم به ذکر است که سفارت فرانسه در ایران با درخواست ویزاهای دوره های زبان که کوتاه تر از یک سال هستند، موافقت نکرده و در اکثر موارد رویداد را صادر نمی کند.

مدارک اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های فرانسه در مقاطع فوق لیسانس و دکترا

مدارک مورد نیاز:
• Cv یا شرح حال کامل
•  انگیزه نامه
• تمامی مدارک تحصیلی
• مدارک سوابق کاری قید شده در cv
• مدرک زبان فرانسه TCF, DELF, DALF
• توصیه نامه از 2 استاد در رشته مربوطه (به زبان انگلیسی یا فرانسوی)
• برای مقطع دکترا پروژه تحقیقی یا پروپوزال در 3 صفحه

تمامی مدارک باید به زبان فرانسه باشد. معمولا دانشگاه های فرانسه در ژوئن اعلام نتایج میکنند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی فرانسه:
درخواست های ویزا از طریق بخش همکاری و فعالیت های فرهنگی سفارت فرانسه در تهران انجام می گیرد.
به هنگام تحویل پرونده باید از کامل بودن مدارک و مستندات مورد نیاز اطمینان حاصل کرد.
پس از گرفتن وقت قرار ملاقات برای ویزای دانشجویی در سفارت فرانسه مدارکی که از متقاضی درخواست می شود شامل:
• 4 فرم تکمیل شده و امضا شده ویزای بلند مدت
• CV متقاضی
• 5 قطعه عکس جدید متقاضی و بدون روتوش
• کپی اخرین مدرک تحصیلی ایرانی به همراه ترجمه فرانسه
• کپی تائید شده ترجمه شناسنامه و کپی اصل فارسی ان
• کپی گواهی ثبت نام در یک دانشگاه یا موسسه عالی فرانسوی همراه با مهر تائید دولت
• کپی 5 صفحه اول گذرنامه
• مستندات مالی دال بر استطاعت مالی دانشجو یا خود دانشجو در حین تحصیل در فرانسه
• یک حساب بانکی فرانسوی به نام دانشجو با اعتبار معادل 6000 €

مدارک لازم جهت ثبت نام دانشگاه در فرانسه:
پس از ورود به این کشور به عنوان دانشجو اولین قدم ثبت نام در دانشگاه می باشد. پروسه ثبت نام یک روز به طول می انجامد و دانشجو یک هفته قبل از شروع کلاس ها فرصت ثبت نام دارد.
مدارکی که در هنگام ثبت نام از متقاضیان درخواست می کنند شامل:
• اصل پذیرش دانشگاه
• ترجمه شناسنامه
• اصل ترجمه ی تایید شده مدارک و اصل مدارک تحصیلی از پایه تحصیلات متوسطه تا مقطع مورد نظر
• CV و انگیزه نامه
• پاسپورت و ویزای تحصیلی
• 4 قطعه عکس تمام رخ بدون روتوش
• اصل مدرک دانش زبان فرانسه TCF, DELF , DALF,TEF
• آدرس الکترونیکی و آدرس خوابگاه یا منزل دانشجویی در فرانسه
• هزینه بیمه دانشجویی و ثبت نام دانشگاه که حدود 280 € می‌شود.

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


خانم رهبریان
متوسط هزینه زندگی دانشجویان در فرانسه و به صورت سالانه چقدر است؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

 از 10000 تا 18000 یورو متغیر است . برای اطلاعات بیشتر میتونید با شماره دفتر تماس بگیرید.

خانم پرویزی
هزینه اقامت در خوابگاه های فرانسه و به صورت ماهانه چقدر است؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

هزینه اقامت در خوابگاه های فرانسه و به طور متوسظ حدود 120 تا 380 یورو در ماه می باشد.

اقای قاسمی
هزینه وسایل حمل و نقل عمومی ماهانه برای دانشجوییان در فرانسه چقدر است؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

 حدود 51 یورو در ماه

خانم پوراحد
طول دوره ی تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه چقدر است ؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

 طول دوره کارشناسی 3سال و ارشد 2 سال نیز خواهد بود.

اقای نصرتی
معروف ترین دوره ها برای تحصیل در فرانسه کدام اند ؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

 مدیریت it-مهندسی-هنروطراحی 

خانم مشفقی
چه نوع مدارکی برای تحصیل کارشناسی در فرانسه نیاز است؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

 مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تا پایان سال 12:پاسپورت-ریز نمرات مدارک تحصیلی و ترجمعه انها.