تحصیل در قبرس

تحصیل در قبرس

۲۶/تیر/۹۸


تحصیل در قبرس

قبرس به دلیل سیستم دانشگاهی منسجم و معتبرش شناخته می شود. کالج ها و دانشگاه های با استاندارد بالا در این کشور فعالیت می کنند. بسیاری از اهالی اروپا و خاورمیانه، قبرس را برای ادامه تحصیل فرزندانشان انتخاب می کنند. تحصیل 500 دانشجوی بین المللی گواه بر تایید و معروفیت جهانی قبرس می نماید چرا که قبرس برا ی دانشجویان و والدینشان از نظر استاندارد های اکادمیک هزینه ها و امنیت و کیفیت زندگی محلی ایده آل می باشد.

قبرس سومین جزیره بزرگ در مدیترانه است که در ۶۰ کیلومتری ترکیه و ۳۰۰ کیلومتری شمال مصر واقع شده است. این جزیره به عنوان نقطه عبور بین اروپا و آسیا و آفریقا بوده است و هنوز رد پاهای زیادی از تمدن و فرهنگ در آن دیده می شود. قبرس در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا پیوست و از واحد پولی یورو از سال ۲۰۰۸ استفاده کرد.

تحصیل در قبرس را می توان یکی از گزینه های ایده آل برای متقاضیان محسوب کرد زیرا دانشجویان بین المللی تحصیلات با کیفیتی را در یک محیط دوستانه و امن با هزینه ای مقرون به صرفه تجربه خواهند کرد. در طی ۱۰ سال گذشته تعداد دانشجویان بین المللی که تحصیل در قبرس را انتخاب می کنند به سرعت افزایش یافته است.

 درباره قبرس

قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است و شرقی ترین جزیره دریای مدیترانه می باشد. نزدیکترین منطقه یونانی جزیره رودز می باشد. نیروی متخصص زیر ساختهای قوی و نسبتآ پایداری را برای دولت این کشور مهیا ساخته است. نرخ پایین جرم و جنایت هزینه نسبتآ پایین زندگی و ملک خدمات بهداشتی درمانی پیشرفته قبرس را به کشوری استثنایی برای زندگی و تفریح مبدل کرده است. دارای انواع درختان مرکبات باغهای زیتون و کوههای پوشیده از جنگل های کاج  و نزدیک ترین سواحل اروپا است.

جغرافیا
جزیره دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه ای است که همواره از آفتاب درخشان حتی در زمستان ها و باران بسیار کم بهره مند است. یکی از شاخصه های جغرافیایی مشهور قبرس کوهستان ترودوس است که در جنوب غربی کشور قرار دارد منطقه پنتاداکیلوس در شمال اطراف کیرنیا و سرزمینهای پست مساوریا مابین آنها واقع شده است و همینجا است که پایتخت قبرس لفکوزیا (نیکوزیا) قرار دارد. شبه جزیره طویل کارپاسیا شمال شرقی قبرس را در برگرفته و جنوبی ترین نقطه آن نیز به کیپ گور کو ختم می شود. بیشتر شهر های قبرس مثل لارناکا و لیماسول در سواحل جنوبی قبرس قرار گرفته اند. پافوشس و اکاماس در لبه ی غربی جزیره قرار گرقته اند.

زبان
این کشور به دو بخش قبرس شمالی که بخش ترک نشین و بخش یونانی نشین تقسیم می شود که در ان هر دو زبان ترکی و یونانی رسمی هستند. یونانی ها ارتودوکس و ترک های قبرس مسلمان هستند.

مردم
مردم قبرس بسیار خونگرم هستند وبا خارجی ها به بهترین نحو رفتار می کنند. همبستگی و علایق بین مردم قبرس و یونان و اختلاط عمیق بین مذاهب قبرس و یونان ادامه دارد و تحولات متعددی که در این جزیره رخ داده نتوانسته است این پیوند مستحکم فرهنگی و مذهبی را بین دو جامعه ی قبرس و یونان کاهش دهد و یا آن را متزلزل نماید. تنوع غذایی در این جزیره خیلی زیاد است و در اکثر خیابان ها رستوران های متفاوت مشاهده می شود.

آموزش
زبانی که در مدارس دولتی این کشور تدریس می گردد زبان یونانی است و برای افراد بین 5 تا 18 سال رایگان می‌باشد. افرادی که در مدارس دولتی تحصیل می نمایند و نمی توانند به زبان یونانی صحبت کنند آموزش های ویژه ای را در زمینه زبان می گذرانند . در هر شهر تعدادی مدارس خصوصی وجود دارند که زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس میکنند. دانشگاه های خصوصی و دولتی نیز در سراسر شهر های این کشور فعالیت می نمایند.

گردشگری
قبرس علاوه بر سواحل زیبایش مکان های زیادی برای گردش تفریح و بازدید دارد. از جمله دیدنی های این کشور می توان به موزه ی شهر لارناکا، معبد اجیوس میناس، آرامگاه پادشاهی تامسوس، دریاچه ی نمک اکرو تری، پارک دنیای آبی، موزه ی باستان شناسی در نیکوزیا و کلیسای بیزانس در ترودوس اشاره داشت. همچنین کشور قبرس از لحاظ هنرهای نمایشی تولیدات ادبی و موسیقی بسیار غنی است.

جمعیت و مذهب
جمعیت قبرس نزدیک به یک میلیون نفر است و نیکوزیا پایتخت کشور با 207 هزار نفر است پرجمعیت ترین شهر است. از دیگر شهرهای پر جمعیت می توان به لیماسول فاماگوستا لارناکا و پافوس اشاره کرد. 72% مردم این کشور یونانی و 20% ترک و 5% بقیه ارمنی و مارونی هستند. همچنین 76% مردم ارتودوکس و 20% مسلمان هستند.

 اقتصاد
نزدیک به دوازده درصد زمین های این کشور جنبه اقتصادی دارد وزیر کشت است و در آن مرکبات سیب زمینی گندم زیتون و جو به عمل می آید. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می باشد.
توریسم منبع درآمد مهمی برای قبرس محسوب می شود. واحد پولش پوند قبرس معادل 7/2 دلار است. واردات قبرس شامل ماشین الات وسایل نقلیه ابزار الات و غذا از کشور انگلیس آلمان ایتالیا و یونان است. صادرات این کشور هم شامل میوه، سبزیجات، آهن، مس و سیب زمینی می باشد.

 • دانشگاه مدیترانه شرقی ( Eastern Mediterranean University)
 • دانشگاه قبرس(University of Cyprus )
 • دانشگاه نیکوزیا ( University of Nicosia)
 • دانشگاه بین المللی قبرس ( Cyprus International University)
 • دانشگاه خاورمیانه یا شرق نزدیک(Near East University)
 • دانشگاه آمریکایی گیرنه( Girne American University)
 • دانشگاه اروپایی قبرس ( European University Cyprus)
 • دانشگاه تکنولوژی قبرس( Cyprus University of Technology)
 • موسسه بین المللی مدیریت قبرس (Cyprus International Institute of Management)
 • دانشگاه فردریک قبرس( Frederick University)

 هزینه تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی شامل دانشگاه emu، neu ، gau متفاوت میباشد.

هزینه تحصیل دانشگاه مدیترانه شرقی EMU

 • هزینه دوره کارشناسی در رشته های مهندسی و مدیریت ۸۰۰۰ دلار در سال و دوره پزشکی و داروسازی ۱۵۰۰۰ دلار در سال است.
 • هزینه دوره کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی ۹۲۰۰۰ دلار برای کل دوره میباشد و هزینه رشته های مدیریت بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار برای کل دوره میباشد.
 • هزینه دوره ی دکترا در رشته های مهندسی و مدیریت نیز با هزینه های دوره کارشناسی ارشد برابر است با این تفاوت که دوره ی دکترا ۳ تا ۵ ساله می باشد .

هزینه تحصیل دانشگاه آمریکایی گیرنه GAU

دانشگاه آمریکایی گیرنه که شامل ۵ شعبه در کشورهای آمریکا،سنگاپور، انگلستان، قبرس و ترکیه است و هزینه آن به شرح ذیل میباشد:

 • هزینه دوره کارشناسی ۶۰۰۰-۵۰۰۰ یورو در سال
 • هزینه دوره کارشناسی ارشد  که ۲ سال است ۷۰۰۰-۶۰۰۰ یورو
 • هزینه دوره دکترا که ۵ سال است ۸۰۰۰ یورو
   هزینه تحصیل دانشگاه شرق نزدیک 
  NEU

دانشگاه خاور از بزرگترین دانشگاه های قبرس میباشد و هزینه های آن به شرح ذیل میباشد:

 • هزینه دوره کارشناسی در سال ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در رشته های مهندسی و مدیریت میباشد.
 • هزینه دوره کارشناسی ارشد ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو برای ۲ سال میباشد.
 • هزینه دوره دکترا ۸۰۰۰ یورو برای ۵ سال میباشد.

هزینه زندگی در قبرس

هزینه خوابگاه دانشگاه برای یک سال ۳۰۰۰ دلار می باشد. اگر دانشجو یک خوابگاه تک نفره اجاره کند والدین دانشجو در طول سال امکان اقامت رایگان همراه فرزند خود خواهند داشت. در صورتی که دانشجو تمایل به اجاره خانه مستقل داشته باشد اجاره خانه تک خوابه بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال خواهد بود. هزینه خورد و خوراک یک دانشجو در سال معادل ۳۰۰۰ دلار در سال می باشد. در مجموع هزینه های سالانه یک دانشجو بین ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار تخمین زده می شود.

از جمله مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی قبرس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. پاسپورت با اعتبار ۲ ساله و چند عدد کپی رنگی از آن
 2. ۴ قطعه عکس در سایز مورد نیاز برای پاسپورت
 3. دریافت فرم درخواست ویزای تحصیلی قبرس و تکمیل آن
 4. پرکردن فرم تقاضای تحصیل در دانشگاه مورد نظر در قبرس
 5. پرداخت مبلغی در حدود ۵۰ تا ۱۵۰ یورو به دانشگاه مورد نظر
 6. ترجمه ریزنمرات آخرین مدرک تحصیلی که باید به تایید وزارت امور خارجه ایران رسیده باشد.
 7. ارائه نامه تمکن مالی
 8. ارائه گواهی سلامت پزشکی

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)