تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

۲۶/تیر/۹۸


آینده خود را با مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشگاه کانادایی تضمین کنید. کانادا در حوزه آموزش عالی و پژوهش شهرت جهانی دارد و برای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری انتخاب ایده آلی است.

کانادا درزمینه‌ی تحقیقات و نوآوری پیشرو است

 نظام آموزشی کانادا یکی از بهترین مقاصد برای علاقمندان به ادامه تحصیل و متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا است. سیستم آموزشی این کشور بسیار نظام‌مند و مجهز و عمدتا به شکل استانی یا ایالتی مدیریت می‌شود. البته نظام کلی آموزش در کانادا تحت نظارت دولت فدرال بوده بنابراین با وجود برخی تفاوت‌ها می توان گفت کانادا از سیستم آموزش یکپارچه و بسیار به روز برخوردار است. نزدیک به ۶ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) کانادا به سیستم آموزش این کشور تخصیص داده می‌شود و می‌توان گفت کانادا بیشترین هزینه را در بخش آموزش در بین دیگر کشورهای توسعه یافته جهان دارد.کانادا در زمینه سیستم تحصیلات بر اساس گزارش OECD بالاترین کیفیت آموزشی دنیا را دارد. ۵ تا از معتبرترین مدرسه های بیزینس دنیا در کانادا قرار دارند.

سیستم آموزشی کانادا به دو بخش کلی آموزش همگانی یا عمومی و آموزش خصوصی یا غیر انتفاعی تقسیم بندی می‌شود. این تقسیم بندی چه برای دوره ابتدایی، چه برای دوره متوسطه و چه برای تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی صادق است.  اولین قدم برای درخواست ویزا کانادا تکمیل فرم ارزیابی تحصیلی کانادااست. بعد از پر کردن فرم ارزیابی تحصیلی کارشناسان هلدینگ نیلگام ضمن بررسی شرایط با شما تماس گرفته و در غالب مشاوره‌ای کاملا فنی و مبتنی بر سال‌ها تجربه، بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در کانادا را به شما معرفی خواهند کرد.

دانشگاه‌های کانادا در جهان نرخ پژوهش بالایی دارند. فرهنگ تحقیقاتی غنی در کانادا، ازنظر میانگین تأثیر درزمینه های پزشکی بالینی، زیست‌شناسی؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ کشاورزی؛ ماهیگیری و جنگلداری؛ زمین و علوم زیست‌محیطی؛ اقتصاد؛ و تجارت بیش‌ازحد متوسط G7 است.

دانشگاه‌های کانادا 13 میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه هزینه کرده‌اند که با 40 درصد از کل تحقیق و توسعه کانادا در سال 2014 برابراست.

کانادایی‌ها دارای سابقه طولانی و نوآوری‌های افتخارآفرین زیادی هستند که جهان را تغییر داده‌اند، ازجمله : ویلچر برقی، فناوری فضایی Canadarm، فیلم IMAX، زبان برنامه‌نویسی جاوا و رادیو بی‌سیم.
همچنین یک لیست طولانی از پیشرفت‌های پزشکی و علمی موجود است. در میان آن‌ها می‌توان از انسولین، مولد ضربان، درمان HAART به‌عنوان پیشگیری از ایدز، عمل جراحی قلب باز و سلول‌های بنیادی قابل پیوند نام برد. اخیراً دانشجوی کانادایی دانشگاه کویین در مقطع دکترا یک کشف پیشگامان در درمان سرطان انجام داد. کیتلین میرون یک ترکیب شیمیایی کشف کرد که می‌تواند سلول‌های سرطانی را خاموش کند و مانع از گسترش آن‌ها شود.

چرا نام شما به لیست کاشفان اضافه نشود؟ برنامه‌های آموزشی و تحقیقاتی کانادا فرصت‌های بی‌پایانی برای کار با محققان برجسته جهان در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی پیشرفته ارائه می‌دهند.

 

کشور کانادا با مساحت 9984670 کیلومتر مربع، پس از روسیه، دومین کشور وسیع جهان است. در این کشور پهناور تنها در حدود چهل میلیون نفر زندگی می کنند، در نتیجه تراکم جمعیت در کانادا کم و فاصله شهرها از یکدیگر نسبتا زیاد است. کانادا، شمالی ترین کشور قاره آمریکاست و تنها یک همسایه (ایالت متحده آمریکا) دارد. سرما در شمال این کشور، در بخش جنوبی و مجاور مرزهای آمریکا، مستقر شوند. وسعت زیاد، بارندگی کافی و بهره برداری مناسب، باعث شده از نظر تولید و صادرات محصولات کشاورزی و منابع طبیعی، کانادا در جایگاه بالایی قرار گیرد. معادن و ذخایر طبیعی فراوانی در این کشور وجود دارد و از این نظر نیز کانادا جایگاه ویژه ای در جهان دارد. با آنکه حدود یکصد سال از استقلال آن نمی گذرد و هنوز فرماندار کل آن را ملکه یا پادشاه انگلستان تعیین می کند، ولی طی این مدت اندک، رشد و توسعه مناسبی کرده است. به طوری که جزو گروه G8 (کشورهای پیشرو صنعتی جهان) می باشد. دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی آن نیز از اعتبار خوبی در جهان برخوردار است. وسعت زیاد، جمعیت کم، ثبات سیاسی و اجتماعی و درآمد سرانه ی بالا، از جمله مواردی است که سبب شده افراد بسیاری از اقصی نقاط جهان، از جمله ایران، برای ادامه تحصیل در کانادا، اقامت کانادا ، سرمایه گذاری در کانادا  و مهاجرت به کبک ، این کشور را انتخاب کنند. اکنون بومیان اولیه، درصد کمی (%4) از جمعیت این کشور را شامل می شوند.
از آنجا که ایرانیان زیادی در کانادا اقامت دارند و ارتباطات و علاقه آنها به کشور، خانواده و دوستان مستحکم است، امیدواریم ارتباط بین دو کشور، بصورت منطقی و با احترام متقابل، تداوم و گسترش یافته و از ثمرات آن، هر دو کشور بهره مند شوند.

 

تراکم جمعیت
بنابر آمار سال 2008 ،کانادا با توجه به وسعت زیادش جمعیت کمی دارد، به طوری که، در هر کیلومتر مربع از خاک کانادا، به طور متوسط، 2/3 نفر زندگی می کنند (دویست و نوزدهمین کشور). تراکم جمعیت در نقاط مختلف این کشور، متفاوت است. بیشتر کانادایی ها در شهرهای جنوبی زندگی می کنند و حدود سه چهارم از جمعیت این کشور در 300 کیلومتری مرز آمریکا ساکنند. بزرگ ترین مراکز شهری در ایالت های کبک و اونتاریو می باشند که حدود دو سوم از کل جمعیت کانادا در خود جای داده است. در چند سال اخیر، جمعیت کانادا به سمت غرب کشور متمایل شده است. ایالت های بریتیش کلمبیا و آلبرتا از این تغییر محل ،سود برده اند و رشد جمعیت بسیار خوبی داشته اند. کانادا بالاترین میزان پذیرش مهاجر را در جهان دارد.

 

اقتصاد کانادا

کانادا همواره در لیست ۵ کشور برتر اقتصادی در گروه کشورهای جی ۷ بوده و در لیست کشورهای جی۲۰ بهترین کشور برای انجام بیزینس میباشد. کانادا با تولید ناخالص داخلی در حدود ۱/۷۹ تریلیون دلار در رده یازدهم بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۱۵ قرار گرفت.[۵] کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است. این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته و محصولات فراوان کشاورزی است.این کشور از نظر صنعت و فناوری، کشوری پیشرفته‌است که سیستم اقتصادی آن به شدت به خصوص در بخش بازرگانی و داد و ستد به ایالات متّحده وابسته است، به نحوی که باعث شده این کشور رابطهٔ اقتصادی پیچیده و بلندمدتی را با این کشور داشته باشد - وابستگی این کشور به بخش منابع طبیعی گران‌بهایش نیز بسیار زیاد است.

 

فرهنگ در کانادا

کانادا سنت دیرینه در زمینه چند فرهنگی بودن دارد و بیشترین تعداد زبان در دنیا در در کانادا صحبت میشود. همچنین بیشترین فستیوال ها و جشن ها در کانادا برگزار میشود. همه چیز در کانادا دو زبانه است، از فرهنگ گرفته تا تاریخ و قوانین و سیستم آموزشی. کانادا کشوری است که به زبان ها اهمیت میدهد و هر فردی در کانادا میتواند در عین حال که زبان خود را حفظ میکند یکی از زبان های انگلیسی و فرانسوی را یاد گرفته و در محیط های عمومی استفاده کند.  

 

طبیعت کانادا

کانادا با سه اقیانوس هم مرز است. هزاران دریاچه رودخانه در کانادا وجود دارد. همچنین از آب و هوای سرد تا آب و هوای معتدل و جنگل و کوه و سواحل در کانادا وجود دارد. همچنین میتوانید پارک های ملی کانادا را در این کشور را بگردید و لذت ببرید.

کانادا به‌عنوان چهارمین مقصد باکیفیت آموزش‌وپرورش برای دانشجویان بین‌المللی است.

 1. کانادا همچنین رتبه 4 را در میان دانشجویان بین‌المللی برای بهترین نتیجه‌های تحصیلات تکمیلی دانشجویان داراست.

 2. مطالعات فارغ‌التحصیلان در کانادا مقرون‌به‌صرفه است و هزینه متوسط برای هر دوره‌ی کامل تحصیلی 16،252 دلار است.

 3. کانادا 3 درصد از کل تحقیقات علمی جهان را انجام می‌دهد درحالی‌که تنها 0.5 درصد از جمعیت جهان را شامل می‌شود.

 4. درمجموع 26 دانشگاه کانادا در رتبه‌بندی دانشگاه جهانی QS در سال 2018 قرار دارد. تعداد کشورها با این تعداد دانشگاه در رتبه‌بندی QS انگشت‌شمار است.

نظام آموزشی و ساختار آن در ایالات و قلمروهای کانادا به کلی با یکدیگر متفاوت‌اند. اما به‌طورکلی می‌توان گفت نظام آموزشی کشور کانادا از یک دوره پیش‌دبستانی با مدت زمانی ۱ تا ۲ سال؛ مقطع آموزش ابتدایی با مدت زمان ۵ تا ۸ سال و مقطع آموزش متوسطه، تا پایان پایه ۱۲ تحصیلی، متشکل شده‌است. 

مقاطع تحصیل در کانادا

ابتدایی و متوسطه

به طور کلی تمامی مدارس کانادا آموزش به محصلان از سن 5 سال تا 17 یا 18 سال را پوشش می دهد. 

مقطع ابتدایی در کانادا  6 ساله است. مقطع متوسطه هم 6 سال به طول می‌انجامد (یعنی از سال هفتم تا دوازدهم) ؛ یک استثنا وجود دارد و آن دولت کبک است که تحصیلات ابتدایی و متوسطه آن کلا یازده طول می‌کشد.

زبان تحصیل در مدارس کانادا انگلیسی یا فرانسه است، اینکه دانش آموزان کدام را به عنوان زبان نخست خود انتخاب کنند به ایالت و یا استان محل سکونت آنها بستگی دارد.

در سیستم آموزشی کانادا مدارس به دو دسته دولتی و خصوصی دسته بندی می‌شوند، کلیه مواد درسی برای مدارس دولتی ارائه می‌گردد، همچنین خوابگاه‌ها برای مهاجرین در نظر گرفته شده است.در مورد مدارس خصوصی قضیه متفاوت است و این گونه مدارس به طور خودگردان و مستقل از نظام آموزشی کانادا دولتی اداره می‌شوند.

تحصیل در دبیرستان کانادایی

دانش آموزانی که در سال سوم یا چهارم دبیرستان مشغول تحصیل هستند و همچنین آنهایی که معدل دیپلم شان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا پایین است می‌توانند اول یک دیپلم کانادایی از یک دبیرستان کانادایی بگیرند، تا مشکل‌شان به این شکل حل شود.

در اینجا باید متذکر شویم که مدت زمان تحصیل در این مقطع به سابقه تحصیلی محصل و همچنین نمرات کسب کرده او دارد اما حدودا یک تا دو سال زمان می‌برد.

 كالج‌هاي عمومي

اين كالج‌ها در پاسخ به نيازهاي تربيت نيروي انساني براي صنايع كانادا، بخش دولتي و نيازهاي تحصيلي براي فارغ‌‌التحصيلان مدارس حرفه‌اي و افراد بالغ تأسيس گرديدند. اين كالج‌ها گواهينامه و ديپلم 1،2 يا 3ساله به دانشجويان خود اعطاء مي‌كند. بيشتر دوره‌ها شامل دوره‌هاي صنعتي مي‌باشد. بعضي از اين كالج‌ها دوره‌هاي كارشناسي يا كارشناسي كاربردي به دانشجويان خود اعطاء مي‌نمايند. سال تحصيلي در اينگونه كالج‌ها از سپتامبر آغاز مي‌گردد و تا ماه مه (دو نيم سال 4 ماهه) ادامه پيدا مي‌كند. بعضي از كالج‌ها ترم تابستاني را براي دوره‌هاي خاص نيز ارائه مي‌كنند. آغاز رسمي سال تحصيلي در سپتامبر است و بعضي رشته‌ها در بعضي كالج‌ها در ژانويه يا ماه مه آغاز مي‌شوند. برنامه‌هاي تحصيلي در اين كالج‌ها برنامه‌هاي مورد نياز مي‌باشند و انتخابي نيستند. در مقايسه با دانشگاهها ساعات كلاس‌ها در اين كالج‌ها طولاني‌تر مي‌باشد. براي بيشتر دروس خود دانشجو بايد بطور مستقل به مطالعه بپردازد.

بعضي از كالج‌هاي عمومي به ارائه دوره‌هاي عملي مي‌پردازند كه باعث مي‌شود دانشجو بتواند قبل از فارغ‌التحصيلي كار در شركت يا سازمان را تجربه كند. اين دوره عملي بعد از سال اول يا دوم آغاز مي‌شود. بعضي از دوره‌هاي عملي تنها براي خود كانادائي‌ها مي‌باشد. بعضي از اين كالج‌ها موافقت‌نامه انتقال دانشجو در بعضي از دوره‌ها را با بعضي از دانشگاههاي خاص منعقد نموده‌اند.

خيلي از دانشجويان ابتدا دوره كارشناسي (ليسانس) را در دانشگاه به اتمام مي‌رسانند و سپس براي آموزش در دوره‌هاي خاص صنعتي وارد اين كالج مي‌شوند. بعضي از كالج‌هاي عمومي به ارائه مدرك ديپلم فوق‌ليسانس مي‌پردازند كه براي ورود به آن نياز به مدرك ليسانس يا معادل آن مي‌باشد.

كالج ـ دانشگاه

كالج ـ دانشگاه تركيبي از دوره‌هاي كارشناسي  و آموزش كالج عمومي مي‌باشد. اينگونه مراكز اين امكان را براي دانشجويان فراهم مي‌سازند كه وارد دوره ليسانس يا ديپلم تخصصي شوند. بعضي از دوره‌هاي ديپلم تخصصي (بعد از اتمام آن) براي دانشجويان اين امكان را فراهم مي‌سازد كه مستقيماً به سال سوم دوره ليسانس وارد شوند و اين به شرطي است كه دانشجو نمره حد نصاب را كسب كرده باشد. كالج ـ دانشگاه دوره‌هاي حرفه‌اي و گواهينامه مربوطه را به دانشجويان خود اعطاء مي‌كند.

كالج‌هاي خصوصي حرفه و پيشه (فني و حرفه‌اي) و انستيتوهاي آموزشي

كالج‌هاي خصوصي (كه به كالج‌هاي حرفه و پيشه معروف هستند) و انستيتوهاي خصوصي آموزشي مجاز هستند كه بدون دريافت كمكي از دولت به فعاليت بپردازند. اين نوع كالج‌ها و انستيتوها سالهاست كه در كانادا به فعاليت اشتغال دارند و از استاندارد بالائي برخوردار هستند كه مورد تأئيد كارفرماهاي كانادائي مي‌باشد. بعضي از اين انستيتوها توسط خود صنايع اداره مي‌شوند يا اينكه ارتباط نزديكي با صنعت خاص يا زمينه حرفه و پيشه دارند. بيشتر اين كالج‌ها و انستيتوها به ارائه گواهينامه‌هاي آموزشي در زمينه‌هائي مانند نفت و گاز و فن‌آوري اطلاعات مي‌پردازند. بعضي از دوره‌ها تنها از طريق اينگونه كالج‌ها ارائه مي‌شود مانند (زيبائي، آرايش مو و غيره…)

دانشگاهها

دانشگاههاي كانادا بخاطر كيفيت بسيار بالاي آموزشي و پژوهشي از معروفيت و اعتبار بين‌المللي برخوردار هستند. كليه دانشگاهها بدون توجه به محل، اندازه يا رشته تحصيلي از كيفيت آموزشي بسيار بالائي برخوردار مي‌باشند. 

دانشگاههاي كانادا دوره‌هاي 3 يا 4 ساله كارشناسي (ليسانس) و دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري را نيز ارائه مي‌دهند. جهت ادامه تحصيل در دوره كارشناسي ارشد (فوق‌ليسانس) داشتن ليسانس 4ساله با معدل3 (75 درصد) الزامي مي‌باشد. سال تحصيلي از سپتامبر تا آوريل مي‌باشد (دو نيم سال 4 ماهه). بعلاوه اين، بعضي از دانشگاهها ترم بهاره (2 ماهه) و ترم تابستاني (2ماهه) يا ترم 4 ماهه تابستاني را براي دانشجويان مهيا مي‌سازند. گرچه سپتامبر ماه آغاز سال تحصيلي مي‌باشد ولي براي بعضي از رشته‌ها در بعضي دانشگاهها مي‌توان در ماه ژانويه و بعضي وقتها در ماه مه ثبت‌‌نام كرد. دانشجوي انتقالي از شانس بيشتر براي شروع در ژانويه يا ماه مه برخورداراست.

دانشجويان در هر نيم‌سال 5 درس  را انتخاب مي‌كنند. براي هر رشته كلاس سه ساعته آموزشي در هفته برگزار مي‌گردد. بعضي دوره‌ها بويژه دوره‌هاي مهندسي و علوم به كار در آزمايشگاه نياز دارند. بيشتر درس‌ها 3 واحد دارند. بعضي رشته‌ها كه 2 نيم‌سال طول مي‌كشد 6 واحد خواهند داشت. يك نيم‌سال يا هر ترم (معمولاً 5 درس دارد) داراي 15 واحد است و دو نيم سال برابر با 30 واحد مي‌شود و اين بدان معني است كه دوره 4 ساله داراي 120 واحد است.

كليه دوره‌هاي مهندسي و بيشتر دوره‌هاي علوم يا بازرگاني دوره‌هاي 4 ساله مي‌باشند. بيشتر دوره‌ها داراي درس‌هاي اصلي و درس‌هاي انتخابي هستند كه دانشجو در طول دوره آنها را مي‌گذراند. بعضي از دوره‌ها مانند دوره مهندسي از درس‌هاي انتخابي كمتري برخوردار مي‌باشند.

بيشتر دانشگاهها دوره‌هاي عملي را براي دانشجويان خود فراهم مي‌كنند و اين به معناي آنست كه قبل از فارغ‌التحصيلي دانشجو مي‌تواند مدتي را در شركت يا سازمان كار عملي كند و تجربه لازم را بدست بياورد. دوره‌هاي كاري معمولاً بعد از سال اول يا دوم آغاز مي‌شود. بعضي از دوره‌هاي عملي فقط براي كساني كه تابعيت كانادا را دارند مهيا مي‌باشد. براي اين كار عملي معمولاً حقوق پرداخت مي‌شود ولي اين حقوق ناچيز مي‌باشد.

نجمن دانشگاه‌ها و کالج کانادا (به اختصار AUCC) نهادی متشکل از دانشگاه‌های کانادا است. این نهاد دو گونهٔ متفاوت تحصیلات بعد از دبیرستان را در دو گروهِ دانشگاه‌ها و کالج‌ها طبقه‌بندی و از یکدیگر مجزا می‌کند. دانشگاه‌ها مدارک دانشگاهی، مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می‌دهند در حالی که کالج‌ها به دانشجویانشان دیپلم می‌دهند.

فهرستی از نام مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا:

 

گروه الف (ممتاز)

 1. Dalhousie University
 2. Laval University
 3. Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal)
 4. McGill University
 5. McMaster University
 6. Queen's University
 7. Simon Fraser University
 8. Université de Montreal
 9. Université de Montreal Ecole Polytechnique
 10. University of Alberta
 11. University of British Columbia
 12. University of Calgary
 13. University of Guelph       صرفاً در رشته های کشاورزی و دامپروری 
 14. University of Ottawa 
 15. University of Toronto
 16. University of Victoria 
 17. University of Waterloo

گروه ب (خوب)

 1. Carleton University
 2. Concordia University      
 3. Ecole de Technologie Supérieure, University of Quebec
  1. Ryerson University
 4. The University of Western Ontario      
 5. Université du Québec à Montréal
 6. University of Northern British Colombia
 7. Université du Québec à Québec 
 8. University of Guelph                   
 9. University of Manitoba   
 10. University of Saskatchewan
 11. York University
 12. University of New Brunswick
 13. university of Regina
 14. Memorial University of Newfoundland
 15. National Institute Scientific Research, University of Quebec
 16. University of Windsor

گروه ج (متوسط)

 1. Acadia University
 2. Augustana University College
 3. Bishops University
 4. Brandon University
 5. Brock University
 6. Cape Breton University (CBU)
 7. Lakehead University
 8. Laurentian University
 9. Mount Allison University
 10. Mount Saint Vincent University
 11. Mount Royal University
 12. National School of Public Administration, University of Quebec
 13. Nipissing University
 14. Nova Scotia Agricultural College
 15. Universite Saint – Anne
 16. Saint Paul University
 17. Saint Marys University
 18. St. Francis Xavier University
 19. The Kings University College
 20. The University of Lethbridge
 21. The University of St. Jeromes College
 22. The University of Winnipeg
 23. Trent University
 24. Trinity Western  University
 25. Universite de Moncton
 26. University of Prince Edward Island
 27. University of Ontario Institute of Technology
 28. University of Quebec at Chicoutimi
 29. University of Quebec at Hull
 30. University of Quebec at Rimouski
 31. University of Quebec at Trois – Rivieres
 32. University of Quebec, Abitibi – Temiscamingue
 33. University of Sherbrooke
 34. University of St. Michaels College
 35. University of Sudbury
 36. University of Trinity College
 37. University College of Saint – Boniface
 38. Wilfrid Laurier University

هزینه تحصیل در کانادا

شهریه تحصیل در کانادا در مقایسه با انگلیس، استرالیا و نیوزیلند پایینتر می باشد. برای کمک به هزینه های تحصیل بورس های زیادی (مخصوصا دانشجویان برتر) وجود دارد و بیشتر این بورس ها برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر می باشد ولی برای مقطع لیسانس هم تعدادی این بورس ها وجود دارد که میتواند هزینه تحصیل در کانادا را کاهش چشمگیری دهد.

شهریه دانشجویان بین المللی در کانادا: میانگین شهریه برای هر سال بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار

شهریه دانشجویان کانادایی: میانگین شهریه در هر سال بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار

شهریه دانشجویان کبکی در استان کبک:  میانگین شهریه در هر سال بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار

 

 

هزینه زندگی در کانادا

 

هزینه زندگی  در شهر های کوچک پایین تر از شهر های بزرگ هست و البته شانس یافتن کار هم در شهر های کوچک تر کمتر خواهد بود. در صورتی که هزینه تحصیل در کانادا را حتی بدون بورسیه میتوانید تامین کنید، فرصت های شغلی دانشجویی در این کشور پهناور بسیار زیاد است و شما میتوانید هزینه زندگی دانشجویی خود را در حین تحصیل با کار پاره وقت تامین کنید. البته توصیه میکنیم که حداقل برای سال اول به اندازه هزینه تحصیل و هزینه زندگی بودجه در نظر بگیرید. هزینه تحصیل در کانادا به همراه هزینه زندگی در کانادا برای سال اول در حدود ۵۰ تا ۸۰ میلیون تومان خواهد بود.

هزینه زندگی برای دانشجویان بین‌المللی نسبتاً کمتر است. حتی شهرهای بزرگ کانادا نیز از بسیاری از شهرهای جهان ارزان‌تر هستند.

هزینه اقامت، غذا و حمل‌ونقل در هر شهر متفاوت است. هزینه‌های زندگی برای یک سال به‌طور متوسط حدود 12،000 دلار است.

بخش زیادی از بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان کانادایی اختصاص می‌یابد و کمک هزینه‌های تحصیلی قابل ارائه برای دانشجویان خارجی در این کشوردرمقایسه با کشورهای انگلیس، آمریکا و استرالیا محدودتر است؛ از این رو دانشجویان بین‌المللی دارای منابع محدودی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا هستند و توقع می رود دانشجویان بین المللی تمکن مالی کافی بدون استفاده از کمک‌های تحصیلی دانشگاه  داشته باشند. از این رو دانشجویان با چالش‌هایی نظیر هزینه‌های تحصیلی و شهریه بالا روبرو می‌شوند، به همین منظور قصد داریم تا در این نوشتار به توضیح اطلاعات مفیدی در رابطه با بورسیه تحصیلی کانادا، انواع و شرایط دریافت آن در مقاطع مختلف تحصیلی، مدارک مورد نیاز و مواردی از این قبیل بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

به طور کلی چند نوع کمک مالی برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد :

 بورسیه تحصیلی کانادا ( scholarships and bursaries)

 جوایز تحصیلی (awards)

 کمک‌های مالی (grants)

 کمک هزینه تحصیلی (fellowships) 

 وام (loans) 

تفاوت Scholarships و Bursaries چیست؟

بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی با نیاز مالی داده می‌شود، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما جهت شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

Scholarships که نوع دیگری از بورسیه تحصیلی کانادا است که براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد.

اکثر اسکالرشیپ‌ها، خصوصا جوایز با مقادیر زیاد، نیاز به درخواست رسمی و ارسال مدارک و پرونده دارند اما برخی از آنها همانند بورسیه تحصیلی کانادا Entrance Scholarships به طور خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابند.

بورسیه Entrance Scholarships چیست؟

این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا منبع خوبی برای دانشجویانی با مدارج علمی بالا و قوی است. با در نظر گرفتن این موضوع که تامین مالی هزینه‌های تحصیل، دغدغه اصلی فرد متقاضی است، جستجوی آموزشگاه مورد علاقه و مناسب شرایط شما کار ارزشمندی خواهد بود. لازم به ذکر است که برای برخی از این کمک‌های تحصیلی ضرب‌العجل سالانه تعیین شده، به همین خاطر فرد میبایست در اسرع وقت و البته اوایل سال، برای درخواست بورسیه تحصیلی کانادا و یا دریافت پذیرش از برنامه تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود اقدام کند.برخی از دانشگاه‌های دولتی کانادا نظیر دانشگاه کارلتون، منیتوبا و آلبرتا به منظور کاهش و یا جبران هزینه‌های اضافی شهریه دانشجویان بین‌المللی بورسیه تحصیلی کانادا از نوع Entrance Scholarships را ارائه می‌دهند. این نوع از کمک‌های تحصیلی عموما براساس معیارهای واجد شرایط بودن ، دانشجوی تمام وقت بودن، حداقل میانگین معدل GPA بوده و به صورت خودکار به فرد تعلق می‌گیرد.

وام‌ دانشجویی کانادا چیست؟

در صورتی که دریافت کمک‌های تحصیلی متداول نظیر بورسیه تحصیلی کانادا و اسکالرشیپ برای دانشجوی بین‌المللی مقدور نباشد، فرد می‌تواند به گزینه دیگری به نام وام دانشجویی رجوع کند که دارای نرخ بهره و سررسید بازپرداخت مشابهی برای دانشجویان کانادایی و بین‌المللی است.

بخاطر اینکه اکثر بورسیه‌های تحصیلی کانادا و فاندهای استانی محدود به شهروندان کانادایی و افراد دارای اقامت دائم این کشور است، دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های کانادا ملزم به دریافت وام و قرض گرفتن از یک موسسه اعتباری خصوصی و یا بانک خواهند بود.

۱- بورسیه‌های دولتی کانادا

۱- کمک هزینه تحصیلی فوق دکترا (Banting Postdoctoral fellowships) : بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا که مختص به دانشجویان بین‌المللی و ممتاز مقطع فوق دکترای رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت است. به طور سالانه ۷۰ بورسیه تحصیلی کانادا Banting به متقاضیان واجد شرایط در سراسر جهان تعلق می‌گیرد و در مجموع ۱۴۰ بورسیه تحصیلی در این گروه به طور همزمان فعال است. بورسیه تحصیلی فوق دکترای Banting با ارزش سالیانه ۷۰٫۰۰۰ دلار (شامل مالیات) دارای برنامه زمان‌بندی و ضرب‌العجل بوده و برای مدت زمان دو سال (بدون امکان تجدید) طراحی شده است.

۲- بورسیه مقطع فوق لیسانس :

این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا با ارزش ۱۷۵۰۰ دلار برای ۱۲ ماه اعتبار دارد و غیر قابل تمدید است، البته لازم به ذکر است که یکی از شرایط اولیه درخواست بورسیه CGS M داشتن شهروندی کانادا و یا اقامت دائم این کشور است.

۳- بورسیه  جوایز تحقیقاتی: 

بورسیه تحصیلی دولتی کانادا که مختص دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه جنوب شرقی آسیا می باشد و متاسفانه شامل دانشجویان ایرانی نمی‌شود.

۴- بورسیه فوق لیسانس NSERC :

 یکی دیگر از انواع مختلف کمک‌های تحصیلی دولتی کانادا در قالب scholarships، grants و awards برای دانشجویان ممتاز تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته‌های علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا است که از طرف سازمان NSERC تامین مالی می‌شود.

۵- بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS :

 این نوع از بورسیه تحصیلی دولتی کانادا برای دانشجویان فارغ‌التحصیل عضو کشورهای OAS است که شامل کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می‌شود.

 

۶- بورسیه  Vanier Graduate Scholarships : 

هدف از ارائه بورسیه تحصیلیVanier CGS تبدیل کردن کانادا به مرکز عالی تحقیقات و آموزش است. هر ساله قریب به ۱۶۶ بورسیه تحصیلی کانادا Vanier CGS با ارزش سالانه ۵۰٫۰۰۰ دلار و برای مدت اعتبار ۳ سال (غیر قابل تمدید) به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی دکترا اهدا می‌شود و در حال حاضر در مجموع ۵۰۰ بورسیه تحصیلی از این نوع فعال است.

مهترین نکات مهم دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی به قرار زیر است:

 • دانشجوی متقاضی این بورس تحصیلی میبایست نخست در یکی از برنامه‌های تخصصی مقطع دکتری دانشگاه‌های کانادا ثبت‌نام کند.
 • داشتن معرفی‌نامه از موسسه آموزشی و دانشگاه کانادایی متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا
 • داشتن نمرات عالی مقاطع کارشناسی و ارشد و حدنصاب بالای معدل
 • داشتن توانایی تحقیقات پیشرفته و تخصصی و پتانسیل رهبری پروژه

برای اطلاع از سایر بورسیه های تحصیلی با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید.

 

سایت های مفید برای جستجوی بورسیه تحصیلی کانادا

سایت رسمی بورسیه های تحصیلی دولت کانادا

Canada Student Grants Program

Provincial and Territorial Grants and Bursaries

Apprenticeship grants

yconic

ScholarshipsCanada.com

 

برخی از دانشگاهای ارائه کننده بورسیه در کانادا

دانشگاه کارلتون: این بورسیه تحصیلی کانادا برای همه دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه  Carletonدر دسترس است و به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ممتاز به صورت خودکار تعلق می‌گیرد.

 

دانشگاه کنکوردیا : انواع مختلفی از بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی دانشگاه Concordia مونترال در دسترس است.

 

دال هوزی : در تمامی مقاطع‌ تحصیلی قابل ارائه در دانشگاه Dalhousie هر ساله تا سقف ۵ میلیون دلار بودجه برای بورسیه تحصیلی دانشجویان بومی و خارجی واجد شرایط این دانشگاه واقع در Halifax در نظر گرفته می‌شود.

 

دانشگاه فرلی دیکنسون : انواع بورسیه‌های تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط این دانشگاه واقع در ونکوور کانادا ارائه می‌شود؛ عموما ارزیابی و سنجش دانشگاه Fairleigh Dickinson براساس شایستگی علمی، تحصیلی و نمرات آزمون دانشجو خواهد بود.

 

بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان دانشگاهHEC Montréal :  انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی دارای نیاز مالی و شایستگی‌های مختلف در دانشگاه HEC مونترال در دسترس است.

 

کالج هامبر : دامنه وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی کانادایی برای مقطع کارشناسی در کالج Humber تورنتو با مبالغ ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌شود.

 

دانشگاه مک گیل : انواع بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع ارشد و فوق دکترا نظیر بورسیه ورودی Entrance Scholarship و شایستگی تحصیلی PBEEE استان کبک برای دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط با مبالغ متغیر ۳۰۰۰ تا ۳۵٫۰۰۰ دلار موجود است.

 

دانشگاه کوئین : بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه Queen کینگستون انتاریو که برخی از آنها منحصرا برای شهروندان هندی، پاکستانی و آمریکایی است.

 

دانشگاه Quest : کمک هزینه‌های تحصیلی از مبلغ ۲۰۰۰ دلار تا پوشش کامل شهریه، برای تمام دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه کوئست در دسترس است.

 

بورسیه تحصیلی کانادا International Leader of Tomorrow Award دانشگاه UBC : برای تحصیل دانشجویان دارای مهارت رهبری و دستاوردهای استثنایی علمی می‌توانند در مقطع لیسانس از بورسیه‌های شایستگی تحصیلی (Merit-based) دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور کانادا استفاده کنند.

 

دانشگاه UBC : یک پایگاه داده قابل جستجو برای بورسیه‌های تحصیلی مقاطع ارشد و دکترای دانشگاه بریتیش کلمبیا که شامل کمک هزینه تحصیلی چهار ساله دکترا و پشتیبانی اولیه فارغ‌التحصیلان می‌شود.

 

دانشگاه آلبرتا : دامنه وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی واجد شرایط دانشگاه Alberta در مقاطع کارشناسی و ارشد ارائه می‌گردد. این دانشگاه هرساله مبلغ باورنکردنی ۲۸ میلیون دلار کانادا را برای ارائه بورسیه و پشتیبانی مالی و جذب دانشجویان ممتاز مقاطع مختلف اختصاص می‌دهد.

 

دانشگاه کلگری : مجموعه ای از بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های تحصیلی که از ۵۰۰ تا  ۰۰۰ دلار متغیر است به دانشجویان بین المللی تحصیل در دانشگاه Calgary تعلق میگیرد.

 

دانشگاه منیتوبا : انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی نظیر UMGF ، جوایز دپارتمان‌های تحصیلی، RA و TA و موارد بسیار دیگر که به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا دانشگاه Manitoba تعلق می‌گیرد. میزان اعتبار قابل اختصاص برای مقطع ارشد ۱۴٫۰۰۰ و برای دکترای تخصصی ۱۸٫۰۰۰ دلار برای یک دوره یکساله است؛ دانشجویان ممتاز ( به استثنای رشته‌های پزشکی و مدیریت اجرایی) می‌توانند برای ۲۴ ماه اول دوره کارشناسی ارشد و ۴۸ ماه اول دوره دکتری از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا استفاده کنند.

 

دانشگاه ساسکاچوان : بورسیه‌های تحصیلی Merit-based و Entrance Scholarships با ارزش ۳۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ دلار سالانه که براساس شایستگی و توانایی علمی دانشجوی بین‌المللی مقطع کارشناسی به وی تعلق می‌گیرد.

 

دانشگاه تورنتو انتاریو: بورس های تحصیلی متنوع این دانشگاه به دانشجویان داخلی و بین المللی واجد شرایط برای تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا تعلق میگیرد.

 

کمک هزینه‌های تحصیلی دانشگاه واترلو : انواع بورسیه تحصیلی کانادایی که به دانشجویان واجد شرایط مقطع ارشد و دکترای رشته‌های مختلف تحصیلی دانشگاه Waterloo تعلق می‌گیرد.

 

دانشگاه سیمون فریز : دامنه متنوعی از اسکالرشیپ‌ها و بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان واجد شرایط بومی و خارجی دانشگاه Simon Fraser تعلق می‌گیرد.

 

دانشگاه Western : انواع مختلفی از بورسیه‌های پذیرش تحصیلی که به برخی از دانشجویان ممتاز بین‌المللی دانشگاه وسترن انتاریو تعلق خواهد گرفت.

 

دانشگاه York : شامل بورسیه‌های تحصیلی قابل ارائه به دانشجویان منتخب مقطع کارشناسی تحصیل در دانشگاه یورک تورنتو می‌شود که بنابر میانگین معدل و نمرات دیپلم و پیش‌ دانشگاهی فرد از مبلغ سالانه ۵۰۰ تا ۱۴٫۰۰۰ دلار متغیر است

چک لیست مدارک ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر می‌باشد:

اصل گذرنامه فعلی متقاضی

اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی متقاضی 

اصل و ترجمه ریز نمرات

گردش حساب ۴ ماهه اخیر حساب متقاضی (در صورتی که متقاضی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد، گردش حساب سرپرست ایشان باید ارائه شود)

تمکن مالی حساب متقاضی به دلار کانادا (در صورتی که متقاضی کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد، گردش حساب سرپرست ایشان باید ارائه شود)

فیش واریزی شهریه دانشگاه، کالج و یا مدرسه مورد نظر

ارائه نامه تائیدیه و یا همان نامه پذیرش دانشگاه، کالج و یا مدرسه

ارائه مدرک زبان آیلتس (برای ایالت های انگلیسی زبان) و یا مدرک زبان B (برای ایالات فرانسوی زبان). مدرک زبان فقط بسته به رشته و یا محل تحصیل (دانشگاه، مدرسه و کالج) باید ارائه شود.

ارائه برنامه تحصیلی در کانادا (این برنامه، تا حدودی شانس شما را برای اخذ ویزا افزایش خواهد داد)

 

انگشت نگاری در سفارت کانادا 

 از تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۱۳ به بعد تمام متقاضیان ایرانی (و برخی کشورهای دیگر) بالای ۱۴ سال و زیر ۸۰ سال برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا و ویزای کاری کانادا و ویزای توریستی باید در فاصله کمتر از ۳۰ روز پس از درخواست ویزا انگشت نگاری کنند. هر متقاضی باید شخصا با حضور در یکی از VACهای VFS  نسبت به انجام آن اقدام نماید. به بیان دیگر درخواست ویزای کانادا تا پیش از انجام انگشت نگاری رسمیت نیافته و اصطلاحا به جریان نمی‌افتد. متقاضی پس از تکمیل فرم آنلاین و آپلود مدارک مورد نیاز، یک کد رهگیری دریافت می‌کند و پس از چند روز نامه‌ای از سوی سفارت برای فرد یا موسسه‌ای که وکالت متقاضی را بر عهده دارد ارسال می‌شود. در ثبت نام آنلاین ویزای کانادا متقاضی یک ماه فرصت دارد از زمان صدور نامه، به یکی از دفاتر VAC مراجعه نموده و نسبت به انگشت نگاری اقدام نماید. متقاضی تنها ۳۰ روز فرصت دارد نسبت به انگشت نگاری یا بیومتریک کانادا اقدام نماید و درصورت عدم مراجعه متقاضی، پرونده کنسل و در نهایت مردود اعلام خواهد شد. تمام افراد پرونده (همسر و یا پدر و مادر) می‌بایست همزمان برای انگشت نگاری اقدام نمایند. اگر خالکوبی روی دست و صورت خود دارید قبل از انگشت نگاری آنها را پاک کنید. برای انگششت نگاری نیاز نیست مدارک پرونده را به همراه داشته باشید و نامه انگشت نگاری به تنهایی کفایت می‌کند. برای انگشت نگاری سفارت کانادا نیاز به وقت قبلی نیست و متقاضی در هر زمان (یک بازه ۳۰ روزه) می‌تواند برای بیومتریک کانادا اقدام نماید. تمامی پرونده‌های درخواست ویزای کانادا برای ایرانیان برای بررسی نهایی به سفارت کانادا در ترکیه (آنکارا) ارجاع داده می‌شود و می‌بایست برای دریافت پاسخ به این شهر مراجعه شود.

هزینه انجام انگشت نگاری کانادا در دفاتر زیر نظر سفارت کانادا یا همان دفاتر VAC برای هر متقاضی ۸۵ دلار کانادا بوده و اگر پرونده ویزای توریستی خانوادگی داده شود، ماکسیمم مبلغ پرداختی برای کل خانواده ۱۷۰ دلار است. مثلا اگر یک زوج با دو فرزند برای ویزای توریستی اقدام کنند کل مبلغ پرداختی برای انگشت نگاری ویزای کانادا ۱۷۰ دلار خواهد بود.

اگر برای ویزای دانشجویی اقدام میکنید، مبلغ مربوط به ویزا جدا از انگشت نگاری خواهد بود. هزینه ویزای دانشجویی کانادا ۱۵۰ دلار است. به طور مثال یک فرد مجرد برای اخذ ویزای دانشجویی میبایست ۲۳۵ دلار پرداخت کند.

این مرحله شامل انگشت نگاری و عکس برداری می شود و مصاحبه انجام نمی شود. و حدودا 5 دقیقه برای هر فرد زمان میبرد.

 

ویزای تحصیلی کانادا

کانادا و نظام آموزشی این کشور یکی از بهترین مقاصد برای علاقمندان به ادامه تحصیل و متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا است. سیستم آموزشی این کشور بسیار نظام‌مند و مجهز و عمدتا به شکل استانی یا ایالتی مدیریت می‌شود. البته نظام کلی آموزش در کانادا تحت نظارت دولت فدرال بوده بنابراین با وجود برخی تفاوت‌ها می توان گفت کانادا از سیستم آموزش یکپارچه و بسیار به روز برخوردار است. نزدیک به ۶ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) کانادا به سیستم آموزش این کشور تخصیص داده می‌شود و می‌توان گفت کانادا بیشترین هزینه را در بخش آموزش در بین دیگر کشورهای توسعه یافته جهان دارد.

سیستم آموزشی کانادا به دو بخش کلی آموزش همگانی یا عمومی و آموزش خصوصی یا غیر انتفاعی تقسیم بندی می‌شود. این تقسیم بندی چه برای دوره ابتدایی، چه برای دوره متوسطه و چه برای تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی صادق است.

ویزای دانش آموزی کانادا

بر اساس قوانین آموزشی کانادا که به تصویب دولت فدرال نیز رسیده است، دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید سالانه بین ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار کانادا بپردازند. هزینه مدارس خصوصی در کانادا به مراتب از این عدد بالاتر است. مهم ترین شرط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، تمکن مالی است. شما باید به سفارت کانادا اثبات کنید که علاوه بر پرداخت هزینه‌های مدرسه، مشکلی در پرداخت هزینه های اقامت و زندگی روزانه در این کشور نخواهید داشت. جهت اخذ پذیرش و ثبت نام در مدارس کانادا، الزامی به ارائه مدرک آیلتس نیست. چرا که شما می‌توانید دوره های آموزش زبان را در مدرسه انتخابی خود بگذرانید. توجه داشته باشید که سن متقاضی برای اخذ ویزای دانش اموزی کانادا مهم است. همچنین معدل ۳ سال آخر کارنامه ایشان نیز، نباید کمتر از ۱۶ باشد. برای متقاضیان ویزای دانش آموزی کانادا که کمتر از ۱۸ سال سن دارند باید شخصی را مقیم کاناداست، به عنوان سرپرست معرفی کنید. انجام آزمایشات پزشکی و سو پیشینه برای متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند الزامی نمی باشد.

ویزای دانشجویی کانادا

تحصیلات تکمیلی در کانادا همچون بسیاری دیگر از کشورها بلافاصله پس از پایان دبیرستان آغاز شده و شامل مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می شود. دانشگاه‌های بین‌المللی بسیاری در شهرهای مختلف ایالت‌های کانادا پراکنده شده‌اند که این موضوع نظام تحصیلات تکمیلی در کانادا را بسیار گسترده کرده‌است. مدارک تحصیلی اخد شده از دانشگاه‌های کانادا در سرتاسر جهان معادل‌سازی شده و به رسمیت شناخته می‌شوند. البته در شرایط فعلی و نیاز بازار کار کانادا به نیروی متخصص و جوان، بسیاری از افراد در کانادا ترجیح می‌دهند دوره‌های کوتاه مدت در کالج‌ها و یا موسسات فنی را به جای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی انتخاب کنند تا ضمن کسب مهارت‌های ضروری و مرتبط، سریعتر جذب بازار کار در کانادا شوند. جهت اخذ ویزای دانشجویی کانادا نیز، تمکن مالی مهم ترین شرط می‌باشد. شما باید بتوانید هزینه‌های اقامت، هزینه‌های روزانه و هزینه‌های مربوط به شهریه کالج را پرداخت نمائید. در صورتی که وقفه زیادی در تحصیل خود نداشته باشید، می‌توانید دوره های آموزش زبان خود را در کالج خود بگذرانید. شما در کالج می‌توانید تا مقطع لیسانس به تحصیل خود ادامه دهید.برای تحصیل در دانشگاه ها علاوه بر تمکن مالی و شرایط سنی، شما برای تحصیل در دانشگاه های کانادا، حتما باید مدرک آیلتس آکادمیک ارائه کنید. سطح آیلتس با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر تعیین می‌شود. اما معمولا برای تحصیل در دانشگاه های کانادا، باید آیلتس ۶ اکادمیک داشته باشید.

ویزای فرصت مطالعاتی کانادا

به منظور ارتقای تبادلات علمی و فرهنگی مابین کانادا و دانش پژوهان سایر کشورها، تسهیلاتی به منظور ارائه ویزای فرصت مطالعاتی کانادا به واجدین شرایط، اعطا می‌شود. متقاضیان می‌توانند پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، موسسه علمی و یا مراکز هنری کانادا، جهت دریافت ویزای فرصت مطالعاتی  اقدام نمایند. از آنجائیکه این ویزا در رده‌بندی خاصی بین ویزاهای تحصیلی و کاری جای میگیرد، انتخاب نوع صحیح ویزا از اهمیت زیادی در پروسه اقدام برای ویزای فرصت مطالعاتی برخوردار است.

اکثر متقاضیان می‌بایست جهت دریافت ویزای کاری اقدام نمایند و برحسب مورد که آیا در حین دوره از استاد و مرکز آموزشی مقصد حقوق دریافت می‌کنند یا خیر، باید فرم‌های مربوطه را تکمیل و هزینه های مرتبط را به اداره مهاجرت کانادا پرداخت نمایند. در برخی موارد با توجه به طول مدت دوره و ماهیت علمی یا پژوهشی آن می‌توان برای سایر ویزاها، مانند ویزاهای تحصیلی و یا حتی ویزیتور عادی اقدام نمود. متقاضیان ویزای فرصت مطالعاتی کانادا معمولا از شرایط علمی، پژوهشی و فرهنگی خاصی برخوردار هستند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

 • نامه ادمیشن از یکی از مراکز معتبر آموزشی ( به جز همسر فرد دارای استادی پرمیت یا ورک پرمیت )
 • نامه CAQ فقط برای متقاضیان استان کبک
 • برنامه تحصیلی یا همان Study Plan 
 • اسکن صفحات جدیدترین پاسپورت 
 • اسکن صفحات پاسپورت های قبلی 
 • اسکن شناسنامه ترجمه و تایید شده / اگر متاهل هستید اسکن شناسنامه همراهان را هم در همین فایل اضافه کنید.
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵  
 • نامه تمکن مالی
 • اسناد نشان دهنده دارایی شما
 • نامه های سابقه کاری و بیمه کاری
 • فرم های درخواست ویزا
 • پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی کانادا
 • ۱۱۰ دلار برای دریافت CAQ از استان کبک (برای متقاضیان کبک)
 • ۱۵۰ دلار برای ویزای متقضای اصلی و ۱۵۵ دلار برای همراه
 • ۸۵ دلار برای انگشت نگاری هر متقاضی بالای ۱۴ سال

این هزینه ها توسط اداره مهاجرت دریافت میشوند و غیر قابل عودت هستند.

تحصيل در دوره هاي زبان در کانادا 
متقاضیان تحصیل در دوره های زبان می توانند در یکی از دانشگاه ها و یا کالج های کانادا و یا آمریکا ثبت نام نمایند. برای اخذ پذیرش داشتن مدارک تحصیلی دیپلم و یا بالاتر ضروری می باشد. متقاضیان پس از ورود به دانشگاه و یا کالج ابتدا تعیین سطح گردیده و سپس در سطوح مختلف کلاس های زبان ثبت نام می گردند. متقاضیان حتی بدون هیچ گونه آشنایی به زبان انگلیسی می توانند در بسیاری از این دوره ها در کالج و یا دانشگاه ها شرکت نمایند. 
طول دوره کامل زبان عموما دو ترم (یک سال تحصیلی) می باشد ولی چنانچه متقاضی نیاز به دوره های بیشتری داشته باشد، می توانند به تحصیل ادامه دهد. تعدادی از دانشگاه ها فقط دارای دوره های پیشرفته زبان هستند که مخصوص افرادی است که آشنایی مقدماتی به زبان انگلیسی دارند. این دوره ها بیشتر جنبه آکادمیک دارد و مدت آن یک ترم تحصیلی می باشد.
کشور کانادا دارای قوانین مهاجرتی می باشد که امکان ماندن دانشجویان در این کشور را پس از اتمام تحصیل فراهم می کند. به همین دلیل نیز سفارت های کانادا دراعطای ویزای دانشجویی برای دوره های زبان سخت گیر می باشد. به منظور افزایش شانس متقاضیان برای دریافت ویزا، توصیه می گردد که متقاضیان تحصیل در دوره های زبان از رشته های دیگر موجود در کانادا نیز پذیرش داشته باشند. این شرکت با بررسی شرایط متقاضی امکان اخذ پذیرش متقاضی را در سایر رشته ها اعلام می کند. 
هزینه تحصیل در دوره های زبان بسته به محل تحصیل بین 4 تا 6 هزار دلار در هر ترم (چهار ماه) می باشد. ترم های زبان معمولا هر دو ماه یکبار در ماه های ژانویه، مارچ، می، جولای، سپتامبر، و نوامبر آغاز می گردند. دانشجویان برای اخذ پذیرش دوره های زبان در کانادا بایستی حداقل 6 ماه قبل از شروع دوره اقدام نمایند تا زمان کافی برای دریافت ویزای دانشجویی داشته باشند.
توجه: برای آن دسته از متقاضیانی که قصد شرکت در دوره زبان انگلیسی در کانادا را دارند،  متاسفانه در حال حاضر سفارت کانادا برای ایرانیان ویزا صادر نمیکند. حتی با داشتن پذیرش مشروط در دوره های بالاتر، باز سفارت کانادا معمولا با درخواست ویزای دانشجویی ایرانیان برای شرکت در دوره های زبان آمادگی دانشگاه ها نیز موافقت نمیکند. بنابراین پیشنهاد ما این هست که اگر متقاضی مستقیم از کشور ایران برای ویزا اقدام میکند، حتما واجد شرایط برای سطح زبان دانشگاه مورد نظر باشد. اگر دانشگاه نیازی به نمره آزمون زبان برای دادن پذیرش ندارد، باز بهتراست حتما در آزمون زبان شرکت کنید.  اگر از کشور ایران اقدام میکنید، لطفا برای شرکت دردوره های زبان درخواست پذیرش نفرستید.

دانشجویان بین المللی که به مدت کمتر از 6 ماه در کانادا تحصیل می کنند، بهتر است از پوشش درمانی اورژانس استفاده کنند.دانشجویانی که بیشتر از این مدت در کانادا اقامت دارند بهتر است از پوشش های درمانی کاملتری استفاده نمایند. اکثردانشگاه های در میان اسناد مورد نیاز فرآیند ثبت نام خود نیازمند بیمه ی خدمات درمانی نیز هستند و اگر از پیش، دارای یک سیاست بیمه ی درمانی که مخارج درمانی اولیه ی شما را در خارج از کشور پوشش دهد، نباشید یکی از اولین کارهایی که بعد از ورود به کانادا باید انجام دهید، خرید یک بیمه درمانی خواهد بود. اگر تصمیم بگیرید که از انجام این کار چشم پوشی کنید، در برخی موارد که به خدمات درمانی نیاز پیدار می کنید، مجبور خواهید شد که هزینه ای بیشتر از کل هزینه  دوره ی تحصیل خود را صرف صورت حساب های درمانی کنید.کانادا یک بیمه ی درمانی تفکیک شده دارد که به طور مجزا توسط استان های مختلف اداره می شوند. برای مثال اگر یک بیمه ی درمانی را در یک استان خاص خریداری کنید به شما یک کارت عضویت داده می شود که فقط در یک منطقه ی خاص مورد پذیرش است. اکثر بیمه های درمانی برای دانشجویان بین المللی 24 ساعت از 7 روز هفته می باشند و کمکی برای دانشجوی بین المللی و هزینه های مقرون به صرفه هستند. پوشش این بیمه شامل بیمارستان و ویزیت دکتر، آمبولانس هوایی، داروهای تجویزی، فوریت های دندان، ارجاعات قانونی و دیپلماتی، کمک به گم شدن اسناد، تماس با خویشاوندان، خدمات ترجه و تفسیر و موارد دیگر می شود. دانشجویان باید قبل از رسیدن به کانادا بیمه ی درمانی خود را تعیین کنند زیرا این کار زمانبر است؛ آنها می توانند به طور مجزا از طریق یک شرکت خاص بیمه ی خود را تنظیم کنند،

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


سامان
ویزای توریستی کانادا دلیل رجکتیش چه چیزی میتونه باشه؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

به این دلیل است  که شما پرونده درخواست ویزا به درستی انجام نداده اید و اینکه آفسیر قانع نشده که شما پس از بازدید کانادا به کشور خود باز خواهید گشت .

اقای قربعلی
امکان این است که یک خانواده بتوانند در قالب یک فایل اقدام کنند؟؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

بله. به صورت جداگانه اعضای خانواده میتوانند فرم های مربوطه را پر کرده و هزینه این فایل 400 دلار و 180 دلار برای هزینه انگشت نگاری برای کل خانواده است.

شهلا ذولقدر
امکان دارد از جمله انگشت نگاری و عکس هارا با بقیه مدارک فرستاد؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

خیر. ایرانیان باید انگشت نگاری و عکس پرسنلی خود را به صورت حضوری در سفارت کانادا انجام دهند.

خانم مرزبان
میتوان در کانادا کار کرد و یا ادامه تحصیل داد؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

با ویزای توریستی خیر امکان کار کردن در این کشور وجود ندارد اما امکان ادامه تحصیل در مدت کمتر 6 ماه با ویزای توریستی امکان پذیر است .

فرامرزی
سین نامبر (Social Insurance Number) چیست؟

مشاوره مهاجرت و ویزا :

یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر بفرد می باشد که هر فرد تازه وارد که اقامت دائم کانادا را کسب کرده، آن را دریافت می کند و یا برای افرادی که با Study permit (دانشجویان) و یا Work permit وارد کانادا شده اند صادر می شود. این شماره علاوه بر شناسایی افراد در کانادا، برای کلیه خدمات دولتی و معاملات کاربرد دارد. دانشجویان و همسران آنها که دارای اجازه کار (Work permit) هستند، پس از ورود به کانادا و انجام امور اولیه همچون اجاره منزل (مشخص شدن آدرس) می توانند با پاسپورت و استادی پرمیت و یا ورک پرمیت به نزدیکترین دفتر Service Canada مراجعه نمایند و برگه حاوی سین نامبر را دریافت کنند.

خانم کامیار
برای درخواست ویزای دانشجویی در کانادا چه نوع مدارکی لازم است؟

مشاوره مهلجرت و ویزا:

مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی در کانادا به شرح زیر می باشد :

 • مدارک پذیرش و ثبت نام در موسسه علمی معتبر کانادا
 • داشتن مدارک معتبر گذرنامه / مسافرتی و ارائه مدارک مالی
 • در ارتباط با کشور خود و شواهدی از قصد خود برای ترک کانادا در پایان تحصیلات خود
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی و سلامت فرد متقاضی

ساناز
فرق استادی پرمیت با ویزای تحصیلی در کانادا چیست؟

مشاوره مهلاجرت و ویزا:

 ویزای تحصیلی کانادا مجوزی است که به فرد اجازه ورود به کانادا جهت تحصیل را می دهد اما پرمیت مجوزی است که به متقاضی اجازه ماندن در کانادا برای تحصیل را می دهد. معمولا آفیسر ها در فرودگاه نامه Study Permit را برای متقاضی صادر میکنند که معمولا مدت این مجوز به اندازه طول دوره تحصیل است.

 

اقای رضایی
تحصیل در کانادا بدون داشتن مجوز تحصیل امکان پذیر است؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

در شرایط خاص شما میتوانید بدون داشتن مجوز تحصیل شروع به تحصیل در کانادا کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تماس دفتر تماس بگیرید.

خانم سعادتی
ایا امکان کار بعد از فارغ التحصیل در کانادا وجود دارد؟

مشاوره مهاجرت ویزا:

یکی از مزیت های اصلی تحصیل در کانادا این است که فارغ التحصیلان پس از اتمتم تحصیلات خود در کانادا اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی را دریافت می کنند. این مجوز کار به دانشجویانی که در کانادا تحصیل کرده اند اجازه اقمت و کار را به مدت سه سال به انها میدهد و همچنین این افراد می توانند وارد نیروی کار کانادا شوند و از طریق برنامه تجربه کار کانادایی می توانند وارد نیروی کار کانادا شوند و از طریق برنامه تجربه کار کانادایی می توانند اقامت کانادا را دریافت نمایند.

خانم حسابی
چقدر می توانم روی کار دانشجویی حساب کنم؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

امکان جست و جوی کار در کانادا بستگی به عوامل زیادی دارد سطح زبان شما نقش بسیار مهمی دارد اما در کل احتمال یافتن کار در کانادا به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر بوده و اکثر دانشجویانی که جدی به دنبال کار هستند در این مسیر موفق می شوند . پیدا کردن کارهای تخصصی در دوران دانشجویی در کانادا کمی سخت بوده ولی امکان انجام کارهای جنرال وجود دارد. این کارها می تواند در رستوران یا در کارخانه ها و شرکت های تولیدی باشد.

افای بخشی
شرایط تحصیل در مقطع پیش نیاز کالج و پیش نیاز کارشناسی کانادا به چه صورت است؟

مشاوره مهاجرت ویزا :

مدرک پیش دانشگاهی ایران مورد نیازاست. الزامی به ارایه مدرک زبان نمی باشد.

اقای نیازی
شرایط تحصیل در دوره های زبان به چه صورت است ؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

امکان تحصیل در دوره های زبان کانادا برای آن دسته از عزیزانی که نیاز به دریافت ویزای دانشجویی کانادا دارند ممکن نبوده.

عاشوری
برای کار در کانادا باید مجوز گرفت ؟؟؟؟

مشاوره مهاجرت  و ویزا:

خیر نیازی به مجوز کار در حین تحصیل در کانادا نیست.

نعمتی
امکان ترک تحصیل و کار کردن در کانادا وجود دارد؟؟؟؟

مشاوره مهاجرت  و ویزا:

.بله به شرطی که بتوان با کارفرمای کانادایی قرداد رسمی کار را امضا کرد .

مهر پویا
هزینه زندگی در کانادا چقدر است؟؟؟

مشاور مهاجرت و ویزا:

هزینه های زندگی در کانادا در شهر های مختلف متفاوت است و همچنین به سبک زندگی افراد بستگی دارد.

حداقل هزینه زندگی تقریبا بین 700 تا 1000 دلار در ماه می باشد.

 

حسین پور
برترین دانشگاه های کانادا کدامند؟؟؟

مشاور مهاجرت و ویزا:

26 دانشگاه کانادایی در لیست برترین دانشگاه های کانادا قرار دارند که

1- دانشگاه مک گیل 

2- دانشگاه تورنتو

3-  برتیش کلمبیا 

4- دانشگاه آلبرتا

5- دانشگاه مونترال

6- دانشگاه مک مستر در انتاریو

7- دانمشگاه واترلو

8- دانشگاه کلگری

9- دانشگاه وسترن

10- دانشگاه کوئینز

 

اختیاری
شرایط تحصیل در مدارس کانادا چگونه است ؟؟؟

مشاور مهاجرت و ویزا:

مدرسه در کانادا از 5-6 سالگی شروع شده  و تا دیپلم 12 سال می باشد.در استان کبک از ابتدایی تا دیپلم 11 سال بوده و دو سال دوره پیش دانشگاهی به طول می انجامد.شهریه تحصیل در مدارس کانادا به عنوان خارجی سالیانه به طور میانگین 10 تا 15 هزار دلار است.مدارس شبانه و مدارس مربوط به بزرگسالالن نیز وجود دارد که متقاضی می تواند در آنجا ادامه تحصیل بدهد.برای افراد مقیم و همچنین فرزندان بعضی از دانشجویان بین المللی تحصیل رایگان میباشد.