تحصیل در کبک

تحصیل در کبک

۲۶/تیر/۹۸


 

تحصیل و زندگی در کبک

استان کبک در کشور کانادا واقع است، زبان مردم در این ایالت فرانسوی است، اما در کنار آن زبان انگلیسی را نیز بلد هستند. از مزیت هایی که این ایالت برای مهاجران تحصیلی دارد این است که بعد از اتمام تحصیل مدت زمان کمتری باید صبر کنند تا بتوانند اقامت این کشور را بگیرند. دانشگاه های کبک رشته های تحصیلی پزشکی، فنی و مهندسی، حقوق، علوم پایه و... را پوشش میدهد. آب و هوای کشور کبک اغلب سرد است و در حدود 6 ماه از سال به شدت در سرما به سر میبرد و در باقی سال آب و هوایی گرم دارد. با این که مردم کشور کبک در کنار زبان فرانسوی به زبان انگلیسی هم تسلط دارند اما اغلب بر روی زبان فرانسوی حساس هستند و ترجیح میدهند با این زبان صحبت کنند.

فرهنگ، اخلاق و مشخصات کبک

کبک از استان های کشور کانادا است. از شهر های بزرگ کبک میتوان به مونترال اشاره کرد. اغلب مردم در کبک با زبان فرانسوی صحبت میکنند و حتی میتوان گفت روی زبان فرانسوی تعصب دارند. کبک از بزرگ ترین استان های کشور کانادا میباشد. عمده جمعیت در کبک در نزدیکی رودخانه سن لوران زندگی میکنند و زندگی در قسمت های شمالی کبک بسیار کم تر هست. آب و هوای کبک بیشتر سردسیری است با اینکه 6 ماه از سال آب و هوای گرم دارد اما در 6 ماه دیگر زمستان های بسیار سخت و سردی را میگذراند. مردم کبک بسیار مهربان و صمیمی هستند. در کبک مردم سعی میکنند صمیمیت را با روابط دوستانه از هم جدا کنند چرا که به عقیده آنها روابط دوستانه برای محیط های مهمانی و شبیه به آن است. احترام به وقت دیگران و وقت شناس بودن از دیگر ویژگی های مردم کبک است. آنها برای ابراز احساسات خود به دوستان و نزدیکان در مهمانی ها چند ثانیه یکدیگر را در آغوش میگیرند ولی روبوسی نمیکنند. مردم کبک در محل کار بیشتر به صورت رسمی رفتار میکنند مگر اینکه مدت زمان زیادی از همکاری با فردی گذشته باشد. آنها تمایل دارند تا هنگام صحبت کردن با طرف مقابل خود ارتباط چشمی برقرار کنند و در صورتی که کسی این کار را نکند به نوعی بی ادبی میدانند. از رسم و رسوم غذا خوردن مردم کبک میتوان گفت آنها معمولا در جوی دوستانه و غیر رسمی این کار را انجام میدهند. اگر در خانه کسی مهمان باشند تا زمانی که صاحب منزل غذایش را شروع نکرده آنها نیز دست به غذای خود نمیزنند. یکی از مسائلی که برای مردم کانادا بسیار مهم است وقت شناس بودن است، آنها برای زمان شخصی که با قرار ملاقات دارند ارزش  زیادی قائل هستند. آنها معمولا در فضای باز از سیگار استفاده نمیکنند چرا که در تمامی اماکن عمومی مثل رستوران، سینما و... فضای خاصی برای اینکار در نظر گرفته شده است. آقایان در محیط های کاری با کت و شلوار حضور میابند و خانم ها نیز با کت و دامن ،کت و شلوار و یا لباس های رسمی به سر کار میروند.

دانشگاه های برتر کبک

دانشگاه های کبک امکان ادامه تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی را به شما میدهند. هزینه های تحصیل در کبک همچنان کمترین میزان پرداختی را در سراسر کانادا به خود اختصاص داده است. دانشگاه مونترال از بزرگترین دانشگاه های فرانسوی زبان دنیا به حساب می آید. این دانشگاه در سال 1878 تاسیس شد. اغلب دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند این دانشگاه را در گزینه های اول خود قرار میدهند. دانشگاه مک گیل از دیگر دانشگاه های برتر و قدیمی کبک است که در سال 1821 تاسیس شد و دارای 11 دانشکده است. این دانشگاه بیش از 300 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف دارد. همینطور برای دانشجویان خارجی شامل بورس و کمک هزینه های خوبی است. از دانشگاه های برتر این کشور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه مونترال

دانشگاه کبک

دانشگاه مک گیل

دانشگاه کونکوردیا

دانشگاه لاوال

دانشگاه شربروک

مخارج تحصیل

هزینه پایه ای که دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در کبک باید بپردازند مبلغی برابر با ده هزار دلار الی سیزده هزار دلار کانادا می باشد. این در حالی است که هزینه های تحصیل در کبک برای خود دانشجویان کبکی چیزی برابر با دو هزار دلار کانادا است. دانشگاه های کبک برنامه های بورسیه و کمک هزینه هایی برای دانشجویان خود دارند که بر اساس شایستگی افراد به آنها داده میشود. برای دریافت این بورسیه ها، کمک هزینه ها و فاندها دانشجو باید رزومه قوی، مقاله، معدل بالا و نمرات خوب در زبان داشته باشد.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در یک کشور دیگر را میتوان به چند دسته تقسیم کرد، هزینه های خوراک، پوشاک، مسکن، حمل و نقل و .... به طور کلی هزینه اجاره یک آپارتمان یک خوابه در کبک بین 700 تا 900 دلار میاشد و برای یک آپارتمان دو خوابه ممکن است این هزینه تا هزار دلار افزایش پیدا کند. همینطور اگر شما تمایل به اجاره خانه نداشته باشید و بخواهید تنها یک سوئیت اجاره کنید هزینه آن چیزی برابر با 500 الی 600 دلار خواهد بود. هزینه های خورد و خوراک برای یک فرد مجرد به طور میانگین برابر با 250 دلار، هزینه های جانبی شامل برق،آب، اینترنت و موبایل شامل 110 دلار میباشد. همینطور هزینه خوراک برای یک زوج دو نفره برابر با 350 دلار است. هزینه مسکن نیز برای یک زوج دو نفره برابر با 600 دلار خواهد بود.

پذیرش در کبک

پذیرش در دانشگاه های کبک در مقاطع مختلفی از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری امکان پذیر است. مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی 3 الی 4 سال به طول می انجامد. همینطور مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کبک  2 سال به طول می انجامد و تحصیل در دوره دکتری نیز سه سال زمان میبرد. امکان بورس تحصیلی در دانشگاه های کبک نیز وجود دارد که برای دانشجو کمک های مالی خوبی به حساب می آید. کمک های مالی دانشگاه برای دانشجویانی که شامل دریافت بورس تحصیلی میشوند شامل کمک هزینه های تحصیلی و زندگی میشود. همچنین شما باید بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود اقدام به دریافت نامه CAQ  و یا  Certificat du Selection du Quebec کنید. این نامه برای اداره مهاجرت کبک ارسال میشود تا به شما اقامت موقت در کبک داده شود.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش در مقاطع مختلف دانشگاه های کبک

مدارک لازم برای تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه های هر کشور متفاوت است اما به طور کلی مدارکی که برای اقدام به اخذ پذیرش در کبک احتیاج دارید به شرح زیر است:

رزومه علمی و رزومه کاری( در صورتی که رزومه کاری دارید)

مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آنها

انگیزه نامه که میتوانید 2تا 4 صفحه درباره هدف و انگیزه خود برای ادامه تحصیل در رشته مورد نظر در کبک توضیح دهید

مدارک شناسانی به همراه ترجمه آن

اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و یا دکتری را دارید نیاز به توصیه نامه چند نفر از اساتید دانشگاه خود هست و همینطور انجام برخی هماهنگی ها که در برخی موارد از طرف دانشگاه های کبک با استاد شما انجام خواهد شد.

شایان ذکر است که برای تحصیل در کبک نیاز به نامه CAQ دارید. این نامه بعد از پذیرش از سمت دانشگاه باید از طرف شما داده شود و مبنی بر درخواست اقامت موقت در کبک هست که به اداره مهاجرت کبک ارسال میشود.

 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


اقای شاهی
ایا سابقه کار در حین تحصیلات دانشگاهی امتیاز دارد؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

 بله در صورتی که برای انجام وظایف کار و حرفه مورد تایید اداره مهاجرت کانادا حقوق دریافت کرده باشید.

سارا گودرزی
میشه همزمان برای ویزای مهاجرت و ویزای موقت کانادا اقدام کرد؟

مشاوره مهجرت و ویزا:

 بله شما می تونید در کنار پرونده مهاجرتی خویش برای ویزای کار تحصیلی یا توریستی اقدام نمایید.

خانم رادمنش
حداقل سابقه کار برای اقدام جهت ویزای نیروی کار چه قدر است؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

 شما می تونید با یک سال سابقه کار در دو سال گذشته برای دریافت ویزا اقدام کنید.

آقای رضایی
کدام ویزای کاری برای یک متقاضی مناسب تر است؟

مشاوره مهجرت و ویزا:

با توجه به جدول امتیاز بندی متقاضی باید امتیاز شخصی خود را به دست اورده با توجه به او برای ویزای مناسب اقدام کند.