تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی

۲۶/تیر/۹۸


درباره تحصیل در مالزی چه میدانید؟

مالزی از جمله کشور هایی است که در آن انواع فرهنگ های مختلف را مشاهده میکنید. این کشور دارای طبیعتی بی نظیر و زیبا است که به همین دلیل سالانه توریست های زیادی را به خود جذب میکند. افرادی که به کشور مالزی سفر میکنند حتما از مساجد کوچک و بزرگ این کشور، معابد و جنگل ها و پارک های این کشور دیدن میکنند. از گشت و گذار در مناطق دیدنی مالزی که بگذریم ادامه تحصیل در مالزی جزو برنامه های بسیاری از دانشجویان سراسر جهان می باشد. مالزی دارای چندین پردیس از دانشگاه های خارجی هست مانند پردیس دانشگاه موناش از استرالیا. جدا از پردیس های دانشگاهی این کشور دانشگاه های بومی مالزی نیز برای ادامه تحصیل مورد نظر بسیاری از دانشجویان قرار دارد.

همه چیز درباره کشور مالزی

این کشور در قسمت جنوب شرق آسیا قرار دارد، پایتخت کشور مالزی شهر کوالالامپور است و مردم این کشور با زبان مالزیایی صحبت میکنند. واحد پول کشور مالزی رینگیت میباشد. کشور مالزی به سیزده ناحیه و استان تقسیم شده است، مالزیایی ها به اصطلاح هر ناحیه را شاه مینامند. این کشور از نظر منابع طبیعی، مواد معدنی و کشاورزی غنی است. مالزی کشوری است که چندین نژاد را در خود جای داده و جزو کشورهای چند ملیتی و چند زبانه به شمار میرود. یکی از گزینه های ادامه تحصیل در مالزی این است که این کشور دوره ای دارد با نام 1+2 این دوره به دانشجویان این امکان را میدهد که نیمی از تحصیل خود را در مالزی و نیمی دیگر را در کشور دیگری بگذرانند. دانشجویان با این روش میتوانند هزینه تحصیل در کشور هایی مانند انگلیس و آمریکا را کاهش دهند. کشور مالزی جمعیتی برابر با 26 میلیون نفر دارد و کشوری است که از جای جای جهان برای ادامه تحصیل و یا گردشگری به آن مسافرت و یا مهاجرت میکنند. کشور مالزی در کل آب و هوای گرمی دارد اما گرمای آن به قدری نیست که برای شما اذیت کننده باشد و در طول هفته بارندگی هایی دارد که به خنک شدن هوا کمک میکند. به طور کلی درجه حرارت هوا در کشور مالزی چیزی بین 20 الی 30 درجه سانتی گراد میباشد.

پردیس ها و دانشگاه های بومی مالزی

کشور مالزی هم دارای پردیس های دانشگاه های خارجی مانند استرالیا و بریتانیا است و هم دارای دانشگاه های بومی خودش. از پردیس های مالزی میتوان به دانشگاه موناش از استرالیا و دانشگاه ناتینگهام از بریتانیا اشاره کرد. دانشگاه بومی کشور مالزی به شرح زیر است:

دانشگاه کبانگ سان

این دانشگاه در رشته های مهندسی، حقوق و... دانشجو میپذیرد. دانشگاه کبانگ سان دارای بیش از بیست و دو هزار دانشجو است.

دانشگاه علوم مالزی

این دانشگاه هم اکنون جزو یکی از بهترین دانشگاه های دنیا محسوب میشود و از جمله دانشگاه هایی هست که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مالزی را دارند ابتدا به سراغش می روند.

دانشگاه مالایا

این دانشگاه بیش از پانزده هزار دانشجو دارد و یکی از برترین و قدیمی ترین دانشگاه های مالزی است. دانشگاه مالایا در رنکینگ دانشگاه ها رتبه 87 را در جهان به دست آورده است.

شهریه تحصیل در دانشگاه

تحصیل در کشور مالزی از نظر شهریه در مقایسه با کشورهایی نظیر آمریکا و انگلستان برای دانشجویان بسیار مقرون به صرفه است. برای تحصیل در مالزی به طور میانگین در سال باید مبلغی برابر با چهار هزار دلار هزینه کنید. این هزینه در پردیس های دانشگاهی کشور مالزی به مراتب بالاتر هست. با این حال باز هم در مقایسه با کشور های دیگر نظیر انگلیس کم هزینه تر است. امکان بورس تحصیلی برای دانشجویان واجد شرایط نیز وجود دارد که میتواند در مخارج تحصیل کمک بزرگی برای دانشجویان باشد.

زندگی در مالزی به عنوان دانشجو

از موارد مهمی که ذهن هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی را دارد به خود مشغول میکند خرج و مخارج زندگی و هزینه های اقامت در آن کشور است. زمانی که شما ویزای تحصیلی خود را در کشور مالزی بدست می آورید باید به این نکته توجه کنید که در حین ادامه تحصیل در این کشور به شما اجازه کار داده نخواهد شد و شما تنها در فواصل بین ترم ها و یا روزهای تعطیل مجاز به کار کردن هستید. با این حال خرج و مخارج زندگی و تحصیل در کشور مالزی از دیگر کشور ها ارزان تر و به صرفه تر است. هزینه زندگی در خوابگاه های دانشجویی بسیار به صرفه است، با این حال هزینه زندگی در یک کشور خارجی بسیار به سبک و روش زندگی شما مربوط میشود. به طور کلی شما با صرف 1200 RM  به طور ماهانه میتوانید زندگی راحتی در کشور مالزی داشته باشد.

نظام اموزشی کشور مالزی

به طور کلی 37 دانشگاه غیر دولتی و خصوصی، چندین دانشگاه دولتی مانند دانشگاه پوترا، دانشگاه مالایا و ... همینطور چندین کالنج خصوصی در مالزی وجود دارد. شما از دبستان تا مقطع دکتری میتوانید برای اخذ پذیرش تحصیلی در مالزی اقدام کنید. برای ثبت نام در کالج های مالزی محصل باید 18 سال داشته باشد و دوره تحصیل آن یک تا دو سال به طول می انجامد، همینطور برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی محصل باید 20 سال سن داشته باشد و دوره تحصیل کارشناسی نیز 3 الی 5 سال  به طول می انجامد. دوره کارشناسی ارشد و دکتری نیز زمانی برابر با یک الی 5 سال طول خواهد کشید.

چه مدارکی لازم دارید

در مرحله اول از جمله مواردی که برای اخذ ویزای دانشجویی در کشور مالزی باید به آن بپردازید پر کردم فرمی مبنی بر درخواست ویزای دانشجویی است. علاوه بر پر کردن فرم مربوطه شما به مدارک زیر احتیاج خواهید داشت:

عکس

کپی گذرنامه

سوابق علمی و کاری

مدرکی مبنی بر توانایی مالی شما برای زندگی در کشور مالزی

مدارک آخرین مقطع تحصیلی به همراه ترجمه

در مرحله دوم باید منتظر نتایج باشید تا نتایج درخواست شما از اداره مهاجرت صادر شود. در مرحله سوم باید اقدام به ارسال مدارک فوق کنید. در مرحله چهارم باید منتظر باشید تا تاییدیه ویزای تحصیلی شما صادر شود. در مرحله پنجم باید به دانشگاه مد نظر خود اطلاع رسانی کنید که قصد ادامه تحصیل در آن دانشگاه را دارید. و در مرحله ششم و آخر باید منتظر باشید تا در طی دو هفته آینده ویزای تحصیلی شما به اداره مهاجرت ارسال شود.

از دیگر مدارکی که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی به آن احتیاج دارید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مدارک زبان

پرداخت شهریه دانشگاه مورد نظر

فرمی که اطلاعات شخصی خود را در آن پر کرده اید

مدارک پیش دانشگاهی به همراه ترجمه آنها

همینطور از دیگر مدارکی که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به آن احتیاج دارید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

مدارک مقطع کارشناسی به همراه ریز نمرات و ترجمه آنها

فرم اطلاعات شخصی

پرداخت هزینه دانشگاه

انگیزه نامه

عکس

در صورتی که تجربه کاری دارید میتوانید مدارک آن را در رزومه خود ضمیمه کنید

عکس از صفحات پاسپورت

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری:

مدارک اتمام مقطع کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات و ترجمه

عکس

مدارک و ریز نمرات مقطع کارشناسی به همراه ترجمه آنها

فرم مشخصات شخصی

مدارک زبان

ترجمه موضوع پایان نامه

ارائه مدرکی مبنی بر پشتیبانی مالی

انگیزه نامه و قصد شما از ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظرتان

رزومه

عکس از تمام صفحات گذرنامه

مدارک کاری و پژوهشی( در صورت وجود)

ترجمه موضوع پایان نامه

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)