تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

۲۶/تیر/۹۸


تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان ، کشوری در قلب اروپا با آب و هوای معتدل و بارانی می باشد که هر ساله بسیاری از متقاضیان تحصیلات آکادمیک و حرفه ای را به سوی خود جذب می نماید .دانشگاه های مجارستان دارای اعتبار جهانی هستند و آموزش در آن با متدهای استاندارد و به روز اروپایی می باشد. هزینه تحصیل در کشور مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی ارزان تر و مدارک تحصیلی  آن دارای اعتبار جهانی می باشد. زبان تدریس در این دانشگاه ها عموما به زبان انگلیسی و دیگر زبان هایی همچون آلمانی، فرانسوی و مجاری می باشد. از جمله دلایل سفر به مجارستان تحصیل در دانشگاه های معتبر در رشته های مختلف علی الخصوص پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی می باشد از دیگر رشته های معروف و پرطرفدار دانشگاهی کشور مجارستان رشته های مهندسی، فیزیوتراپی، معماری، مکانیک و برخی رشته های دیگر می باشد.

آشنایی با کشور مجارستان

مَجارستان یا هانگری (Hungary) کشوری در اروپای مرکزی با پایتخت بوداپست است. مساحت مجارستان ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع است. پایتخت و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور بوداپست می باشد. پایه‌های مجارستان در اواخر سده نهم میلادی توسط شاهزاده آرپاد نهاده شد. فرزند نوه او یعنی استفن اول در سال هزار میلادی بر تخت پادشاهی نشست و مسیحیت را به عنوان دین رسمی مجارستان پذیرفت. مجارستان در سده دوازدهم قدرتی متوسط در جهان غرب آن زمان به‌شمار می‌آمد. بخش‌هایی از مجارستان از ۱۵۴۱ تا ۱۶۹۹ یعنی ۱۵۸ سال در زیر سلطه عثمانی قرار گرفت. مجارستان بعدها تحت فرمان هابسبورگ قرار گرفت و سپس بخش عمده‌ای از پادشاهی اتریش-مجارستان را تشکیل داد.مجارستان در تاریخ ۲۳ اکتبر ۱۹۸۹ تبدیل به جمهوری پارلمانی دموکراتیک شد و امروزه به عنوان یک کشور توسعه‌یافته شناخته می‌شود. مجارستان از کشورهای توریستی است و در سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۰٫۲ میلیون گردشگر را به خود جلب کرد. 


جغرافیای مجارستان

مرزهای مجارستان کنونی پس از پایان جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان تثبیت شد. مرزهای مشترک مجارستان با دیگر کشورها جمعاً ۲۲۵۸ کیلومتر است. در شمال با جمهوری اسلواکی، در شرق آن کشور رومانی، در شمال‌شرقی مجارستان جمهوری اوکراین، در جنوب نیز کشور مجارستان با جمهوری های پیشین یوگسلاوی (صربستان – کرواسی – اسلوونی) مرز مشترک دارد و در غرب مجارستان کشور اتریش قرار دارد.

کشور مجارستان کشوری مسطح با دشت‌هایی در حوزه کارپات است که توسط رود بزرگ دانوب به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده‌است. مجارستان در حوزه اروپای مرکزی قرار دارد و دارای آب و هوایی معتدل می‌باشد. تابستانها در این کشور نسبتاً گرم با رطوبتی متوسط است . مجارستان دارای زمستان‌هایی با بارندگی زیاد و هوایی سرد است. بلندترین نقطه مجارستان کوه کِکِس است که ۱۰۱۴ متر ارتفاع دارد.دو رود مهم از جنوب (صربستان) وارد مجارستان می‌شود، رود دانوب که با گذر از بوداپست، پایتخت مجارستان راه شمال و شمال غرب را طی می‌کند و به اسلواکی و اتریش می‌رود و دیگری رود تیسا که آن هم از جنوب وارد مجارستان شده و راه شمال شرق را درپیش می‌گیرد و وارد اوکراین می‌شود. دریاچه‌ای نیز به نام دریاچهٔ بالاتون در غرب مجارستان قرار دارد. مجارستان دارای حالت دشت مانند و صاف بوده و دارای خاک حاصلخیزی نیز می‌باشد.

فرهنگ مردم مجارستان

سده نوزدهم برای این کشور احیاء ملی را به بار آورد که در آن، فرهنگ نقش بسیار ارزنده‌ای را ایفا نمود. بخش عمده مؤسسات فرهنگی و سنت های موجود کشور، ریشه در قرن نوزدهم دارند. بیش از نیمی از جامعه مجارستان تا میانه‌های سده نوزدهم از زندگی روستایی برخوردار بودند و در مقایسه با جامعه غرب، طبقه روشنفکر مجارستان منفعل باقی ماند. در همان زمان، جمهوری مجارستان به عنوان یکی از کشورهای اروپای مرکزی نوعی انتقال غربی از سنتهای قدیمی به سنتهای جدید را تجربه نمود که با مخالفت شدید کشورهای شبه جزیره بالکان و اروپای شرقی مواجه گردید.

در اواخر دهه ۴۰ عنصر پیشرو سیاست فرهنگی از نوع بلشویکی حذف گردید و تا انقلاب سال ۱۹۵۶ سیاست فرهنگی طراحی شده به سبک اتحاد جماهیر شوروی سابق در کشور حاکم بود. پس از فرونشستن آتش انقلاب، فرهنگ آمرانه در اوایل دهه ۶۰ روبه زوال نهاد. در سال ۱۹۸۹، فرایند تجدیدنظر در زمینه‌های مختلف زندگی و انتقال تدریجی از سنت‌های قدیمی به سنتهای جدید در کل بلوک کمونیسم در حال شکل‌گیری بود. در نتیجه تضعیف نظام کمونیسم، منابع دولتی به تدریج تحلیل رفته و به موازات حذف کنترل سیاسی، حوزه فرهنگ کشور از نظام یارانه‌ای خارج گردید. در سال ۱۹۸۰، فرهنگ تجارتی به اوج خود رسیده و بنیاد فرهنگی سوروس نقش مهمی را در این میان ایفا نمود.سوارکاری و موسیقی دو بخش مهم از فرهنگ مجار است.

 دیدنی های مجارستان

شهر جیور (Gyor)

پارک ملی هورتوباگی (Hortobagy)

دبرسن (Debrecen)

هویز (Heviz)

پارک ملی آگتلک (Aggtelek) 

پچ (Pecs)

سوپرون (Sopron)

ایگر (Eger)

دریاچه بالاتن (Lake Balaton)

بوداپست (Budapest)

 جاذبه های گردشگری مجارستان

 شما می توانید در کنار لذت بردن از آثار تاریخی، از دیدن مناظر طبیعی و اعجاب انگیز این کشور نیز به وجد بیایید، در رستوران ها، غذا های لذیذ و خوشمزه صرف کنید، از تفریحات آبی در رودهای آن به هیجان بیایید و در موزه های فرهنگی آن به گذشته های دور و دراز سفر کنید از جمله جاذبه های گردشگری که در سفر به مجارستان شاهد آن خواهید بود موارد زیر می باشد:

۱-بناهای تاریخی: ساختمان پارلمان مجارستان-پل آرپاد- کاخ رویال بوداپست- پل Chain bridge– میدان قهرمانان- کلیسای سنت استفان- کستل هیل- کلیسای ماتیاس- میدان وُروشمارتی- کاخ نیویورک- موزه ملی مجارستان- قلعه وایداهونیاد-میدان آزادی-خانه اپرای دولتی- موزهٔ هنرهای زیبا- کاخ سلطنتی وایسگراد

۲-مراکز طبیعی: دریاچه آب گرم هویز- دریاچه بالاتون- تپه گلرت-جزیره مارگیت- تپه بودا – پارک شهر-باغ رز-پل مارگارت-رود دانوب- کفش های آهنی کرانه رود دانوب-

۳-مراکز تفریحی: حمام های سیچینی-کشتی تفریحی در رودخانه دانوب و بالاتون- گردشگاه دانوب-پارک سیتی وودلند، چشمه های آب گرم و حمام عمومی، قایق رانی و جت اسکی در دریاچه بالاتون

۴-مراکز خرید: مرکز خرید (Párisi Udvar)-تسکو- سالن بازار مرکزی-مترو- مرکز خرید ماموت -پاریشی اودوار-اسمت –ای بی سی-مچ

۵-هتل ها: هتل Four Seasons Hotel Gresham– هتل تاریخی Palazzo Zichy– هتل Corinthia– هتل Casati Budapest– هتل Gerloczy Rooms de Lux– هتل Bo18 Hotel Superior– هتل Erzsebet City Center– هتل Chesscom– هتل Corinthia– هتل بوسکولو- هتل بوهوم

۶-غذا ها: گولاش-سوپ ماهیگیر- لانگوش –فوزلیک-کیک Somlói Galuska-دلمهٔ کلم- سوپ میوه- داباس تورتا

۷-رستوران ها: رستوران Wasabi – رستوران All You Can Eat-بازار Great Market Hall– رستوران Comme Chez Soi– رستوران کومه-رستوران Zeller Bistro

 

مزایای تحصیل در مجارستان به شرح زیر است :

 • داشتن امکانات پیشرفته پزشکی و آزمایشگاه و کلنیک های مجهز جهت تحصیل در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی
 • هزینه تحصیل در مجارستان بسیار مناسب تر از هزینه تحصیل در سایر کشورهای اروپایی می باشد زیرا با وجود ارائه امکانات آموزشی یکسان ، میزان شهریه دانشگاه ها تقریبا نصف دیگر کشورهای اروپایی است .
 • تمامی دانشجویان در دانشگاه های کشور مجارستان می توانند به صورت رایگان از امکانات ورزشی ، باشگاه های ورزشی ، استخرهای شنا ، اینترنت ، کتابخانه ، لابراتوارهای دانشگاه و مراکز فرهنگی دانشگاه ها استفاده کنند .
 • کشور مجارستان تقریبا تمامی دانشگاه های خود را به امکانات ویژه تجهیز کرده است تا از تمام نقاط جهان بتواند دانشجو جذب کند .

هزینه تحصیل در مجارستان نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی پائین‌تر است. این هزینه همچنین  به دانشگاه و رشته تحصیلی نیز بستگی دارد. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی دانشگاه‌های مجارستان در شهر بوداپست بین ۶,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ دلار و دیگر شهرها ۵,۰۰۰ تا ۶,۰۰۰ دلار است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکترا در مجارستان بین ۶,۴۰۰ تا ۹,۰۰۰ دلار و برای رشته‌های پزشکی از ۹,۰۰۰ تا ۱۷,۰۰۰ دلار، دندانپزشکی ۱۵,۹۰۰ دلار و داروسازی ۹,۵۰۰ دلار است.

 

تمام هزینه‌های زندگی در کشور مجارستان برای یک فرد مجرد، ماهیانه در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو می‌باشد.

هزینه اجاره خانه و آپارتمان در کشور مجارستان پایین‌تر از کشور ایران است، شما می‌توانید در پایتخت این کشور و در محله ای مناسب (محله‌های غربی بوداپست)، یک منزل ۷۰ متری را با ۲۵۰ یورو در ماه اجاره کنید.

مجارستان از نظر غذا، لباس، اجاره منزل، تفریحات، لوازم جانبی، برق، بنزین، بیمه و مسافرت، نسبت به ایالات متحده، انگلستان و اکثر کشورهای اروپایی ارزان‌تر است. به همین دلیل اغلب مهاجران می‌توانند پس انداز مناسبی در این کشور داشته باشند.

بهترین دانشگاه های مجارستان:

 • دانشگاه بین المللی فنی و مهندسی بوداپست
 • دانشگاه فنی و مهندسی میشکولس
 • کالج بین المللی بوداپست
 • دانشگاه علوم پزشکی سملوایز بوداپست
 • دانشگاه علوم پزشکی آلبرت سنت جورجی
 • دانشگاه علوم پزشکی پچ
 • دانشگاه اتوش لورند در بوداپست
 • کالج مک دانیل بوداپست
 • کالج سوینبرن بوداپست
 • کالج چمپلین بوداپست
 • دانشگاه علوم پزشکی دبرسن

 ویزای تحصیلی مجارستان

برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید به کنسولگری یا سفارت مجارستان مراجعه کنید .مدارک لازم برای درخواست دریافت ویزای تحصیلی مجارستان شامل موارد زیر است  :

 • اثبات آدرس یا محل اقامت در مجارستان
 • عکس گذرنامه حداکثرمربوط به ۶ ماه قبل
 • اثبات بودجه کافی برای پوشش هزینه زندگی در قالب ضمانتنامه / بیانیه بانک
 • اعتبارگذرنامه حداقل ۶ ماه پس از تاریخ ورود شما
 • نامه پذیرش از دانشگاه در مورد پذیرش شما
 • اثبات پرداخت هزینه تحصیل در مجارستان
 • کپی ازصفحه عکس پاسپورت شما
 • اثبات بیمه درمانی

مدارک ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر است :

 1. اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان
 2. ارائه بلیط رفت و برگشت
 3. گواهی اشتغال به کار پدر یا قیم دانشجو به همراه جواز کسب و کپی از آن برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان
 4. گواهی تعهد به پرداخت هزینه های تحصیل در مجارستان
 5. ۳ قطعه عکس رنگی ۴*۶
 6. فرم امضا شده درخواست ویزای تحصیلی مجارستان
 7. نامه پذیرش از دانشگاه مجارستان
 8. پرداخت نقدی هزینه صدور ویزای تحصیلی مجارستان
 9. فیش واریز شده شهریه دانشگاه مجارستان جهت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان
 10. گواهی تمکن مالی مجارستان
 11. اصل پاسپورت

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)