اطلاعات مهاجرت به کانادا

اطلاعات مهاجرت به کانادا

۲۸/تیر/۹۸


کشور کانادا با مساحت 9984670 کیلومتر مربع، پس از روسیه، دومین کشور وسیع جهان است. در این کشور پهناور تنها در حدود چهل میلیون نفر زندگی می کنند، در نتیجه تراکم جمعیت در کانادا کم و فاصله شهرها از یکدیگر نسبتا زیاد است. کانادا، شمالی ترین کشور قاره آمریکاست و تنها یک همسایه (ایالت متحده آمریکا) دارد. سرما در شمال این کشور، در بخش جنوبی و مجاور مرزهای آمریکا، مستقر شوند. وسعت زیاد، بارندگی کافی و بهره برداری مناسب، باعث شده از نظر تولید و صادرات محصولات کشاورزی و منابع طبیعی، کانادا در جایگاه بالایی قرار گیرد. معادن و ذخایر طبیعی فراوانی در این کشور وجود دارد و از این نظر نیز کانادا جایگاه ویژه ای در جهان دارد. با آنکه حدود یکصد سال از استقلال آن نمی گذرد و هنوز فرماندار کل آن را ملکه یا پادشاه انگلستان تعیین می کند، ولی طی این مدت اندک، رشد و توسعه مناسبی کرده است. به طوری که جزو گروه G8 (کشورهای پیشرو صنعتی جهان) می باشد. دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی آن نیز از اعتبار خوبی در جهان برخوردار است. وسعت زیاد، جمعیت کم، ثبات سیاسی و اجتماعی و درآمد سرانه ی بالا، از جمله مواردی است که سبب شده افراد بسیاری از اقصی نقاط جهان، از جمله ایران، برای ادامه تحصیل در کانادا، اقامت کانادا ، سرمایه گذاری در کانادا  و مهاجرت به کبک ، این کشور را انتخاب کنند. اکنون بومیان اولیه، درصد کمی (%4) از جمعیت این کشور را شامل می شوند. از آنجا که ایرانیان زیادی در کانادا اقامت دارند و ارتباطات و علاقه آنها به کشور، خانواده و دوستان مستحکم است، امیدواریم ارتباط بین دو کشور، بصورت منطقی و با احترام متقابل، تداوم و گسترش یافته و از ثمرات آن، هر دو کشور بهره مند شوند. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد. مهاجرت تحصیلی در بین ایرانی‌ها بیشترین طرفدار را دارد. اگرچه مهاجرت کاری و مهاجرت سرمایه‌گذاری نیز از جمله راه‌های دیگر برای ایرانیان برای مهاجرت به کانادا است.

 

دولت کانادا مهاجران را بنا به یکی از این دلایل انتخاب می کند:
1. پیوستن به خانواده و اقوام نزدیک با مهاجرت به کانادا
2. مسایل بشردوستانه در مورد پناهندگانی که نیاز به اسکان مجدد دارند؛
3. دلایل اقتصادی و علمی.

 

انواع ویزای کانادا

ویزای دائم:

دارندگان ویزای دائم برخلاف موقت می‌توانند به‌راحتی امکان ورود و خروج از کانادا را بدون محدودیت زمانی داشته باشند. جالب است بدانید که اقامت دائم از طریق ویزای کار، برنامه‌ای است که دولت کانادا به‌تازگی برای واجدان شرایط در نظر گرفته است. یکی از مزیت‌های تبدیل ویزای کار به ویزای دائم برخورداری از خدمات شهروندی (آموزشی، درمانی و…) و همچنین عدم وجود محدودیت سنی است.

ویزای موقت:

نوع دیگر ویزای کانادا به صورت موقت صادر می‌شود و در افراد می‌بایست در بازه‌ی زمانی مشخص از آن استفاده کنند. این نوع ویزا دارای انواع مختلف اعم از ویزای تحصیلی، کار، توریستی و… است. جالب است بدانید اگر به هر نحوی ویزای شما منقضی شود شما اجازه‌ی ورود به کانادا را نخواهید داشت. جهت آشنایی با روند اخذ و انواع ویزای موقت کانادا به لینک‌های زیر مراجعه فرمایید:

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا هما‌ن‌طور که از نامش مشخص است به منظور اهداف توریستی و گردشگری می‌باشد که در حال حاضر به صورت ویزای مولتی کانادا صادر می‌شود. این ویزا در ایران با نام ویزای 5 ساله شناخته می‌شود و هرساله ایرانیان زیادی متقاضی اخذ آن هستند. با استفاده از این نوع ویزا، متقاضیان می‌توانند بدون محدودیت زمانی (تا پایان اعتبار پاسپورت) هربار به مدت 6 ماه در خاک این کشور اقامت داشته باشند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه‌ی ویزای توریستی کانادا مراجعه کنید. سوپر ویزای کانادا نیز نوعی از ویزای توریستی محسوب می‌شود که تنها برای والدین، پدر بزرگ و مادر بزرگ‌ها صادر می‌شود که فرزندان یا نوه‌هایشان از ساکنین دائم یا شهروندان کانادایی هستند. امروزه انواع ویزاهای توریستی کانادا به صورت مولتی یا ویزای 5 ساله صادر می‌شوند.

سوپر ویزای کانادا

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، این نوع ویزا بهترین گزینه برای افرادی است که جهت دیدار فرزندان یا نوه‌های خود نیاز به اخذ ویزای توریستی TRV دارند و مایلند به تا مدت 5 سال هر بار به مدت حداکثر 2 سال در خاک این کشور اقامت داشته باشند. از جمله مدارک مهم برای اخذ سوپر ویزای کانادا می‌توان به دعوت‌نامه به همراه مشخصات کامل از طرف فرزند یا نوه‌ی متقاضی، ارائه‌ی مدرک خویشاوندی اثبات ارتباط خویشاوندی بین فرزند یا نوه‌ی والدین و پدربزرگ یا مادر بزرگ و دریافت نامه‌ی حمایت مالی فزرند یا نوه‌ی آن‌ها در کانادا دارای حداقل میزان درآمد می‌باشد. ‌

ویزای تحصیلی کانادا

کانادا از سیستم آموزشی نظامند و مجهز برخوردار است و بیش‌ترین سرمایه‌گذاری را در بخش آموزشی در بین دیگر کشورهای توسعه یافته‌ی جهان دارد که همین موضوع باعث شده تا هرساله هزاران نفر متقاضی اخذ ویزای تحصیلی کانادا باشند. برای اطلاعات بیش‌تر می‌توانید بروی لینک ویزای تحصیلی کانادا کلیک نمایید. این نوع ویزا دارای انواع مختلفی اعم از ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی می‌باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

ویزای دانش‌آموزی کانادا

ویزای دانش‌آموزی کانادا نوعی از ویزای تحصیلی این کشور به‌حساب می‌آید. تقسیم بندی سطوح آموزشی در مدارس کانادا از سطح 1 آغاز شده و تا سطح 12 ادامه پیدا می‌کند. بر طبق قوانین آموزشی این کشور، دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس کانادا ملزم به پرداخت سالانه بین 10 تا 14 هزار دلار می‌باشد. شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانش آموزان خارجی شامل موارد زیر است:

 • داشتن حداقل چهار سال سن
 • داشتن پشتوانه‌ی مالی مناسب جهت پرداخت هزینه‌ها
 • داشتن قیم (Custodian) در کانادا
 • داشتن ویزای تحصیلی

ویزای دانشجویی کانادا

دانشگاه‌های بین‌المللی کانادا در سرتاسر این کشور پراکنده شده‌اند که این امر منجر به گسترده شدن نظام تحصیلات تکمیلی در کانادا شده است. مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه‌های این کشور در سرتاسر جهان به رسمیت شناخته می‌شوند و از اعتبار بالایی برخوردار است. البته با توجه به بازار کار بسیار مناسب به نیروی متخصص، اکثر متقاضیان ترجیح می‌دهند که در دوره‌های کوتاه مدت کالج و یا موسسات فنی شرکت کنند تا ضمن کسب مهارت‌های لازم، سریع‌تر جذب بازار کار شوند.

ویزای همراه تحصیلی کانادا

یکی از دغدغه‌های اصلی والدین و یا همسر متقاضیان شرایط زندگی فرزندان در طی تحصیل در کانادا می‌باشد که این موضوع باعث شده تا افراد بتوانند با بهره‌مندی از ویزای همراه در دوران تحصیل در کنار همسر و یا فرزندشان باشند. شما از دو روش زیر اقدام به اخذ ویزای همراه تحصیلی نمایید:

 • ویزای توریستی (Temporary Resident Visa)این نوع ویزا با نام ویزای TRV شناخته می‌شود و همزمان با درخواست ویزای تحصیلی محصل در دانشگاه یا مدرسه ارسال می‌شود، مدت اعتبار آن 6 ماه است. شایان ذکر است که در شرایطی که یکی از والدین دارای ویزای تحصیل یا کار باشد، فرزند آن‌ها برای اخذ ویزای تحصیلی نیازی به ارائه‌ی نامه‌ی قبولی از مدارس را ندارند و می‌توانند بدون دغدغه آن را اخذ نمایند.
 • ویزای اجازه کار (Open Work Permit): در صورتی که درخواست متقاضی در یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرفته شده باشد، همسر وی می‌تواند برای اخذ open work Permit اقدام نماید. این ویزا به متقاضی این امکان را می‌دهد که به صورت تمام وقت و بدون نیاز به مجوز در کشور کانادا، کار و یا تحصیل کنند. برای اخذ این نوع ویزا در حین درخواست ویزای تحصیلی می‌توان اقدام کرد.

مزایای مهاجرت به کانادا

مزایای مهاجرت به این کشور بسیار زیاد است که به در این جا به تعدادی از دلایل و مزایای مهاجرت به کانادا اشاره خواهد شد :

 1. بررسی مزایا و معایب مهاجرت به کانادا نشان می دهد قوانین مهاجرت به کانادا در مقایسه با دیگر کشور های جهان دشوار نیست ، از این رو واجد شرایط مهاجرت به کانادا راحت است ، حتی با وجود رکود جهانی ، کانادا سهمیه مهاجرت خود را کاهش نداده است ، بنابراین هنوز بزرگترین مرکز پشتیبانی مهاجرت برای تمام مردم جهان به شمار می آید .

 2. کانادا دامنه پویایی از برنامه های مهاجرت و ویزا برای دسته های کارگران ، کارفرمایان و بازرگانان و افرادی که واجد شرایط مهاجرت نیستند ارائه می دهد .

 3. کانادا دارای مزایای حمایت اجتماعی برای مهاجرین و خانواده های آنان است .

 4. بازار کار در کانادا بسیار فعال و پویا است و امکان اشتغال برای نیروی کار خارجی در این کشور بسیار زیاد است .

 5. حداقل دستمزد در کانادا حدود ۱۰٫۵۰ است . بنابراین ، یکی از بهترین مزایای مهاجرت به این کشور حقوق و مزایای کارگران با شرایط کار خوب است .

 6. دارندگان پاسپورت کانادا می توانند در سراسر جهان مسافرت کنند . این یکی از دلایلی است که بازرگانان و سرمایه گذاران درخواست تقاضای ویزای کانادا می کنند .

 7. هیچ محدودیتی برای محل استخدام در کانادا وجود ندارد . این کشور دارای آزادی دین ، فرهنگ ، انتخاب زبان و ارتباطات می باشد .

 8. نرخ جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است . کانادا دارای یکی از کمترین نرخ جرم و جنایت در جهان است و کمترین میزان خشونت ، قانون شکنی در مقایسه با بسیاری از کشور های جهان را داراست .

معایب مهاجرت به کانادا

 1. آب و هوای این کشور بسیار سرد است . از آلبرتا تا ماریتایم ، آب و هوا برای بیش از شش ماه در سال بسیار سرد است و اقامت در این کشور برای بعضی از مهاجرین نسبتا سخت است .

 2. این کشور دارای دو زبان رسمی است . بنابراین اگر فردی به یکی از این دو زبان تسلط نداشته باشد ، امکان اشتغال تا ۵۰ درصد کاهش می یابد .

 3. نرخ مالیات در این کشور بسیار بالا است . میزان مالیات در این کشور بین ۲۰ درصد و ۳۰ درصد درآمد فرد است .

 4. با آن که شغل های بسیاری در این کشور وجود دارد و سالانه نیروی کار بسیاری به این کشور مهاجرت می نمایند ، اما یافتن شغل مورد نظر با موقعیت های عالی نسبتا دشوار است .

 5. هزینه زندگی در این کشور بسیار بالا است و یکی از گران ترین کشور های جهان به شمار می آید . این هزینه برای افراد تازه وارد به این کشور بسیار زیاد است .

 6. سلامت پزشکی یکی از مواردی است که هم جز مزایا و هم معایب این کشور طبقه بندی می شود . با اینکه مراقبت های پزشکی در این کشور بسیاری عالی است و هزینه درمان در این کشور ناچیز است ، اما برای بهره مندی از مراقبت های پزشکی این کشور باید مدت زیادی در انتظار بود .

مهاجرت به کانادا از طریق حمایت مالی اعضای خانواده

افرادی که اجازهٔ اقامت دائم کانادا را داشته باشند، می‌توانند اسپانسر بستگان‌ خود شوند تا به کانادا آمده و به کار یا تحصیل در کانادا مشغول شوند.

فرد حامی برای این هدف باید حداقل ۱۸ سال داشته باشد و شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد. همچنین باید از عهدهٔ هزینه‌‌های مالی و تأمین نیازهای اولیهٔ فرد مورد حمایت ازجمله محل اقامت، خوراک و لباس برآید. درعین حال فرد موردنظر نباید نیازمند حمایت اجتماعی باشد.

ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا معمولا بررسی درخواست‌های این کلاس را برای همسر و فرزندان در اولویت قرار می‌دهد.

 • هزینهٔ درخواست در این کلاس برای کودکان ۱۵۰دلار و برای بزرگسالان (۲۲ سال و بالاتر) ۱۰۴۰ دلار است.

دریافت اقامت دائم برای همسر یا شریک قانونی دارای شرایط ویژه‌ای است:

 • فرد اسپانسر مسئولیت مالی همسر یا شریک قانونی را طی ۳ سالِ نخستِ دریافت اقامت دائم به‌عهده دارد.
 • همسری که از این طریق اقامت دائم دریافت کرده است تا ۵ سال اجازهٔ اسپانسر شدن برای همسر دیگری را نخواهد داشت.

علاوه بر این شهروندان کانادا یا دارندگان اقامت دائم می‌ توانند با  سوپر ویزای کانادا  امکان اقامت والدین و پدربزرگ یا مادربزرگ خود را در کانادا فراهم کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق کار

یکی از اهداف اصلی ادارهٔ مهاجرت کانادا، پذیرش مهاجران متخصص است. نیروی کار متخصص به تقویت بازار کار و رشد اقتصادی کانادا کمک می‌کند.

کسانی که موفق به دریافت پذیرش از طریق برنامهٔ مهاجرت نیروی کار متخصص می‌شوند، اجازه اقامت دائم را در کانادا کسب می‌کنند و می‌توانند همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت کنند.

اگر سابقهٔ کاری قابل‌ قبولی دارید، در رشته‌ای متخصص هستید یا مهارت فنی دارید، می‌توانید برای مهاجرت از این طریق اقدام کنید. بسته به مکان و ناحیه‌ای که برای کار و زندگی انتخاب می‌کنید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد.

برنامه نیروی متخصص فدرال

این برنامه مناسب کسانی است که دارای سابقهٔ کاری مناسب هستند و تصمیم به اقامت در استان‌های کانادا به ‌جز کبک دارند.

متقاضیان در این طرح برمبنای ارزشی که برای اقتصاد کانادا ایجاد می‌کنند، در قالب طرح اکسپرس اینتری ارزیابی می‌شوند. در این روش متقاضیان باید درخواست خود را به‌ صورت آنلاین و در قالب پروفایل اکسپرس اینتری ثبت کنند. جهت ثبت درخواست نیازمند موارد زیر هستید:

 • تجربهٔ کار تخصصی
 • داشتن مهارت قابل‌ قبول زبان
 • تحصیلات

موارد بالا شروط حداقلی برای ارائه درخواست هستند. میزان تحصیلات و مهارت زبان، داشتن مدرک معتبر، سن، نوع شغل و موارد دیگر در افزایش امتیاز شما مؤثر هستند. برپایهٔ عوامل تعیین شدهٔ اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، باید حداقل ۶۷ امتیاز کسب کنید.

در گام بعد متقاضی باید ثابت کند از عهدهٔ هزینهٔ زندگی خود و وابستگانش در کانادا برمی‌آید. ارائهٔ صورت‌ حساب بانکی برای این‌ منظور از گزینه‌های مناسب است. موجودی بانکی قابل‌ قبول، بسته به تعداد اعضای خانواده متفاوت است. این رقم برای خانوادهٔ یک ‌نفره و دو نفره به ‌ترتیب حدود ۱۳ هزار و ۱۶ هزار دلار کاناداست. چنانچه پیشنهاد شغلی یا امکان کار قانونی در کانادا را دارید، نیازی به اثبات تمکن مالی ندارید.

در پایان درخواست ‌کننده و وابستگانش نیاز به انجام معاینهٔ پزشکی و ارائهٔ گواهی عدم سوءپیشینه برای افراد ۱۸سال و بالاتر دارند.

هزینهٔ درخواست برای متقاضی و همسر یا شریک قانونی، ۱۰۴۰ دلار کانادا و برای فرزندان ۱۵۰ دلار کاناداست. هم ‌اکنون مدت زمان لازم برای بررسی پروندهٔ متقاضی ۶ ماه است.

برنامه مشاغل فنی‌ و حرفه‌ای فدرال

این برنامه برای کسانی که دارای پیشنهاد شغلی یا مدارک مرتبط برای کار در شغل‌های خاص هستند، امکان دریافت اقامت دائم در استان‌های کانادا (به جز استان کبک) را فراهم می‌کند.

برای درخواست اقامت دائم برپایهٔ این برنامه، تنها باید از طریق طرح اکسپرس اینتری درخواست‌تان را اعلام کنید. همچنین باید دارای شرایط زیر باشید:

 • دارای پیشنهاد شغلی برای مدت دست‌ کم یک سال از یک یا دو کارفرما در کانادا یا مدرک فنی یا تخصصی از نهادی استانی یا منطقه‌ای باشید.
 • مدرک زبان معتبر داشته باشید.
 • ۲ سال سابقهٔ کار تمام ‌وقت (یا معادل آن به ‌شکل پاره ‌وقت) در زمینهٔ مربوطه طی ۵ سال گذشته داشته باشید.
 • بتوانید مهارت و تجربه‌ خود و وظایف اصلی شغل مربوطه را به اجرا بگذارید.

پیشه‌های مجاز در این برنامه در دسته‌های گوناگونی طبقه‌بندی شده‌اند. تحصیلات عالی ومدرک دانشگاهی در این برنامه ضروری نیست ولی وجود آن امتیاز شما را افزایش می‌دهد.

درخواست در این برنامه از طریق اکسپرس اینتری اعلام می‌شود. متقاضیان که از این طریق درخواست اقامت دائم می‌کنند، در طرح اکسپرس اینتری معمولا امتیاز کمتری نسبت به دیگر برنامه‌ها می‌گیرند.

برنامه تجربه کانادایی

این برنامه درواقع بر پایهٔ تجربهٔ کار در کانادا قرار دارد. برای اینکه واجد شرایط درخواست از طریق این برنامه باشید باید:

 • نمرهٔ مورد نیاز در مهارت ‌های زبان را کسب کنید.
 • دارای ۱ سال سابقهٔ کار تمام ‌وقت (یا معادل آن به‌ شکل پاره ‌وقت) در کانادا در مشاغل تخصصی طی ۳ سال گذشته باشید.
 • به ‌طور قانونی در کانادا کار کرده باشید.
 • تجربهٔ خود اشتغالی و کار در هنگام تحصیل برای این کلاس قابل ‌پذیرش نیست. همچنین درخواست‌ در سیستم اکسپرس اینتری ارزیابی می‌شود.

هزینه درخواست در این کلاس برای هر نفر ۵۵۰ دلار کاناداست.

نیروی متخصص استان کبک

این برنامه مناسب کسانی است که دارای سابقهٔ کاری مناسب هستند و تصمیم به اقامت در استان کبک دارند. متقاضی در این طرح در قالب برنامه نیروی متخصص کبک (QSWP) یا برنامه تجربهٔ کبک (مناسب کسانی که تجربه کار یا تحصیل در ایالت کبک را دارند) ارزیابی می‌ شوند.

متقاضی باید نخست درخواست خود را در قالب پروفایلی در بانک تقاضای کبک و از طریق درگاه Arrima ثبت کند. درصورت پذیرش درخواست اولیه، متقاضی باید درخواستی در درگاه Mon projet Québec ثبت کند. پذیرفته ‌شدگان نهایی گواهی انتخاب کبک (CSQ) را دریافت می‌کنند. برای دریافت این گواهی برپایه‌ٔ سیستم امتیازدهی کبک متقاضی باید امتیاز حداقلی را کسب کند. این امتیاز برای افراد مجرد ۵۰ و برای افراد  متأهل ۵۹ است.

پس از دریافت CSQ متقاضی برای دریافت اقامت دائم به ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا درخواست می‌دهد تا امور مربوط به معاینهٔ پزشکی و تأیید عدم سوء پیشینه انجام شود.

هزینهٔ درخواست در این طرح، ۱۰۴۰دلار کاناداست (درخواست اولیه رایگان است). مدت زمان لازم برای بررسی درخواست معمولا بین ۱۵ تا ۱۷ ماه است.

برنامه‌های استانی (PNP)

استان‌ها و قلمروهای کانادا، برنامه‌های ویژهٔ خود را برای پذیرش نیروی متخصص دارند. معمولا این برنامه‌ها سریع‌تراز دیگر برنامه‌های رایج مهاجرت به کانادا به نتیجه می‌رسند. متقاضی باید درخواست خود را به استان یا قلمرو انتخابی ارائه کند. هر استان دریافت گواهی انتخاب دست ‌کم یک جریان مهاجرتی دارد که با برنامهٔ فدرال اکسپرس اینتری همخوانی دارد. درصورت پذیرش درخواست  متقاضی باید درخواست دریافت اقامت دائم خود را به ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا اعلام کند.

استان‌های نوناوات و کبک از این برنامه‌های استانی پیروی نمی‌کنند و برنامه‌های ویژه خود را دارند.

از طریق کار به‌عنوان پرستار در کانادا

روش دیگر در زیرمجموعهٔ مهاجرت کاری به کانادا، کار به‌عنوان مراقب کودک یا بهیار است. به این منظور داشتن تجربهٔ کار در کانادا ضروری است.

در این برنامه می‌توانید به‌عنوان مراقب کودک یا بهیار افراد نیازمند به مراقبت‌های پزشکی درخواست اقامت دائم کنید. هزینهٔ درخواست از این طریق، ۱۰۴۰ دلار و مدت زمان لازم برای بررسی آن ۶ ماه است.

فراموش نکنید که برای اقدام از این طریق، داشتن تجربهٔ کاری دست‌ کم دوساله در این زمینه در کانادا ضروری است. این سابقهٔ کاری باید طی ۴ سال گذشته کسب شده باشد. داشتن مدرک قابل‌قبول زبان از دیگر شرایط لازم برای درخواست اقدام از این طریق است. همچنین داشتن مدرک پرستاری، کمک ‌پرستاری یا بهیاری معتبر برای مراقبت از افراد نیازمند به مراقبت‌های پزشکی ضروری است.

تجربهٔ کاری دورهٔ تحصیل به عنوان سابقه کاری قابل‌ قبول نیست. این برنامه که هم اکنون در حال اجراست، برنامه‌ای پنج ساله است که در نوامبر ۲۰۱۹ به پایان می‌رسد.

اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY چیست؟

اکسپرس اینتری درواقع یکی از روش‌های ارزیابی متقاضیانی است که به پشتوانهٔ تخصص و سابقهٔ کاری برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند. به‌عبارت دیگر، اکسپرس اینتری به‌خودی‌خود برنامهٔ مهاجرتی نیست، بلکه روشی برای ارزیابی و انتخاب مهاجران توسط ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کاناداست. این روش در برنامه‌های مختلف ازجمله موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • نیروی متخصص فدرال
 • پیشه‌وران ماهر فدرال
 • تجربهٔ کانادایی
 • برنامه‌های استانی

طرح اکسپرس اینتری، کاملا الکترونیکی است و دولت فدرال، دولت‌های استانی و کارفرمایان کانادایی را دربر می‌گیرد.

مزیت‌های اصلی اکسپرس اینتری عبارت‌اند از:

 • سریع‌تر به نتیجه می‌رسد
 • شما را با کارفرمایان کانادایی ارتباط می‌دهد
 • امکان تقویت و افزایش امتیاز در طول دوره‌ حضور متقاضی در استخر متقاضیان را فراهم می‌کند
 • کاغذبازی و زمان بررسی را به‌شکلی چشمگیر کاهش می‌دهد.

متقاضیان واجد شرایط  پس از ثبت‌نام الکترونیکی، وارد دسته‌ای می‌شوند که به آن به‌اصطلاح استخر می‌گویند. در این مرحله افراد برحسب امتیازی که کسب‌ می‌کنند، رده‌بندی می‌شوند. تجربهٔ کاری، سن، تحصیلات و … در کسب امتیاز مؤثرند. از میان نامزدهای دریافت اقامت دائم، دولت کانادا افراد را برحسب امتیاز و رتبه‌شان انتخاب می‌کند. به کسانی که انتخاب می‌شوند دعوت‌نامه‌ای برای درخواست اقامت دائم ارائه می‌شود.

کسانی که دعوت‌نامه دریافت می‌کنند باید طی ۶۰ روز درخواست‌شان را برای دریافت اقامت دائم درقالب یکی از برنامه‌هایی که پیش‌تر اشاره کردیم، کامل و هزینه‌ٔ مربوطه را پرداخت کنند. زمان بررسی درخواست‌هایی که از طریق اکسپرس اینتری ارائه می‌شوند، ۶ ماه است.

خوب است بدانید کارفرمایان بسیاری در کانادا به‌دنبال جذب نیروی متخصص در کمترین زمان هستند. اگر پیشنهاد شغلی از کارفرمای معتبر کانادایی داشته باشید، سریع‌تر به اقامت دائم دست پیدا می‌کنید.

مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه گذاری

هدف از این برنامهٔ مهاجرتی، تقویت اقتصاد و بازار کار کانادا با جذب افرادی از خارج کشور است که سرمایه، مهارت‌های کارآفرینی، و هوش تجاری دارند؛ مانند سرمایه‌گذارها، کارآفرینان و افراد خوداشتغال‌.

دریافت اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری به روش‌های مختلف در کانادا، اجازهٔ اقامت دائم در کانادا را برای فرد و اعضای خانواده‌اش فراهم می‌کند.

از ژوئن ۲۰۱۴ کانادا پذیرش از طریق سرمایه‌گذاری غیرفعال (به جز در استان کبک) را متوقف کرده است. هرچند مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری  فعال به‌مفهوم راه‌اندازی یا خرید کسب‌وکار و کارآفرینی درقالب برنامه‌های مختلف مهاجرتی امکان‌پذیر است. 

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در کبک

اگر قصد دارید با سرمایه‌گذاری غیرفعال برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید،‌ باید در ایالت کبک سرمایه‌گذاری کنید. برای این هدف باید:

 • تا قبل از دریافت اقامت دائم در استان کبک اقامت کنید
 • دارایی خالصی معادل ۲ میلیون دلار داشته باشید
 • دارای ۲ سال سابقهٔ کار مدیریتی یا ادارهٔ یک کسب‌وکار در طول ۵ سال گذشته باشید
 • مبلغ ۱.۲ میلیون دلار را در بنگاهی تأییدشده توسط دولت، برای ۵ سال و بدون سود سرمایه‌گذاری کنید.

مبلغ سرمایه‌گذاری پس از ۵ سال به متقاضی بازگردانده می‌شود. دورهٔ ۵ سالهٔ سرمایه‌گذاری از صدور گواهی انتخاب و حتی پیش از ورود فرد به کانادا، شروع می‌شود. باید بدانید معمولا هزینه‌ای مربوط به امور بانکی و سرمایه‌گذاری از متقاضی مهاجرت به کانادا دریافت می‌شود.

همچنین می‌توانید توسط بنگاه های مالی کانادا این سرمایه را تأمین کنید و تنها سود ۵ سالهٔ این مبلغ را که ۳۳۰ هزار دلار است، پرداخت کنید.

پذیرفته‌شدگان، گواهی انتخاب استان کبک را دریافت می‌کنند و می‌توانند از دولت فدرال کانادا درخواست اقامت دائم کنند. انجام معاینهٔ پزشکی و بررسی سوءپیشینه ضروری است.

مهاجرت به کانادا از طریق ویزای استارتاپ

برنامهٔ ویزای استارتاپ کانادا کارآفرینان و کسانی را هدف می‌گیرد که توانایی و مهارت راه‌اندازی کسب‌وکار را در کانادا دارند و:

 • نوآور هستند؛
 • توانایی اشتغال‌زایی برای شهروندان کانادا را دارند
 • توانایی رقابت را در مقیاس جهانی دارند.

اگر ایده‌ای نوآورانه برای کسب‌وکار دارید، می‌توانید با کسب تأیید و حمایت سازمان‌های موردتأیید کانادا، شانس دریافت اقامت دائم را افزایش دهید.

برای اینکه بتوانید از طریق این برنامه درخواست اقامت دائم کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • کسب‌وکاری موردتأیید
 • نامهٔ حمایت یکی از سازمان‌های موردتأیید کانادا
 • تسلط قابل‌قبولی به زبان انگلیسی یا فرانسه
 • سرمایهٔ کافی برای استقرار در کانادا.

برای اینکه کسب‌وکارتان مورد تأیید قرار بگیرد باید برخی نیازمندی‌ها را تأمین کند. سازمان‌های مختلف سازوکار ویژهٔ خود را برای بررسی و حمایت از کسب‌وکارها را دارند. باید با هر سازمان جداگانه تماس برقرار کنید. ممکن است لازم باشد، ایده‌تان را حضوری برای آنها توصیف و معرفی کنید.

در مدت انتظار برای بررسی درخواست ویزای استارتاپ می‌توانید برای اجازهٔ کار موقت درخواست کنید و با ورود به کانادا، اقدامات راه‌اندازی کسب‌وکار را در پیش بگیرید.

نکتهٔ مهم دیگر این است که بدون مدرک زبان معتبر، درخواست شما بررسی نخواهد شد.

دولت کانادا به مهاجران دارندهٔ ویزای استارتاپ کمک مالی نمی‌کند. شما باید نشان بدهید سرمایهٔ کافی برای تأمین هزینهٔ خود و وابستگان‌تان را پس از ورود به کانادا دارید. این مقدار پول بسته به تعداد اعضای خانواده متفاوت است. هم‌اکنون این رقم برای خانواده‌های یک، دو و سه‌نفره به‌ترتیب حدود ۱۳ هزار، ۱۶ هزار و ۱۹ هزار دلار کاناداست.

هزینهٔ درخواست ویزای استارتاپ برای متقاضی، ۱۵۴۰ دلار و زمان بررسی بین ۱۲ تا ۱۶ ماه است.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی در کبک

برای مهاجرت به کانادا از این طریق باید کسب‌وکاری را در کبک خریده یا راه‌اندازی و اداره کنید. برای کسب‌وکار مورد نظر، باید از بنگاه‌های حمایت‌گر یا مراکز کارآفرینی دانشگاهی کبک پیشنهاد خدمات دریافت کرده باشید. می‌توانید این کار را با شرکای خود انجام دهید، ۳ نفر از شرکا می‌توانند غیرکانادایی باشند، به ‌شرطی که درخواست دریافت اقامت‌شان از این طریق و برای پروژهٔ مشترک‌تان موردتأیید استان کبک قرار گرفته باشد. دیگر شرایط این برنامه عبارت‌اند از:

 • ارائه طرح کامل کسب‌ و کار؛
 • موجودی ۲۰۰ هزار یا ۳۰۰ هزار دلاری به حساب کسب‌وکار، در بانک یا مؤسسات مالی کبک برای کسب‌وکارهای خارج و داخل کلان ‌شهر مونترال؛
 • اثبات اینکه ارزش دارایی قانونی شما و همسر‌تان دست‌کم مبلغ ۹۰۰ هزار دلار کاناداست.

موجودی حساب کسب‌وکار به عنوان ضمانت اجرایی طرح در نظر گرفته می‌شود و پس از ارائه طرح کسب‌وکار و اثبات اجرایی بودن آن بازگردانده می‌شود.

دررابطه با کسب‌وکار باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • برای راه‌اندازی کسب‌وکار باید مالک ۲۵ درصد سهام آن باشید. چنانچه کسب‌وکار را می‌ خرید، باید مالک ۵۱ درصد سهام آن باشید
 • کسب‌ و کار مورد نظر نباید در حوزهٔ ساخت و ساز و معاملهٔ املاک، کارگزاری بیمه، مؤسسات اعتباردهنده، وصول چک و گرو گذاری و شرکت‌های مربوط به صنعت پورنوگرافی باشد
 • کسب‌وکاری که می‌خرید باید ۵ سال پیش از ارائهٔ درخواست‌تان فعال بوده باشد.

هزینهٔ درخواست برای متقاضی، ۱۰۸۰ دلار و برای همسر و فرزندان ۱۷۱ دلار کاناداست.

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی

برنامهٔ خوداشتغالی کانادا به شما امکان مهاجرت و اقامت دائم را در این کشور می‌دهد. نکتهٔ مهم در این برنامه داشتن تجربه خود اشتغالی در حوزهٔ فرهنگ یا ورزش است. برای این هدف باید:

 • تجربهٔ مرتبط در زمینهٔ فرهنگی و ورزشی داشته باشید
 • به حوزهٔ فرهنگی و ورزشی کانادا کمک قابل ‌توجهی کنید
 • معیارهای لازم در این برنامه را داشته باشید
 • نیازمندی‌های پزشکی، امنیتی و دیگر شرایط لازم را تأمین کنید.

معیارهای انتخاب شامل تجربه، تحصیلات، سن، مهارت زبان و قابلیت وفق‌پذیری هستند. بهتر است برای شفافیت بیشتر دربارهٔ تجربه مرتبط به سایت مهاجرت و شهروندی کانادا مراجعه کنید و یا از کارشناسان مجرب ما در اویزا وان پلاس کمک بگیرید.

هزینهٔ درخواست مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی برای هر نفر، ۱۵۴۰ دلار و زمان بررسی درخواست ۲۴ ماه است.

مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی در کبک

برای مهاجرت به کبک از طریق خوداشتغالی باید بتوانید از طریق انجام مهارت یا حرفه‌ای خاص در استان کبک شغل یا حرفه‌ای برای خود ایجاد کنید. دیگر شرایط این برنامه عبارت‌اند از:

 • موجودی ۲۵ هزار و ۵۰ هزار دلاری در بانک یا مؤسسات مالی محل کارتان برای کار در خارج و داخل کلان ‌شهر مونترال
 • اثبات اینکه ارزش دارایی قانونی شما و همسر‌تان دست‌کم مبلغ ۱۰۰ هزار دلار کاناداست
 • دست‌کم ۲ سال سابقهٔ کار خوداشتغالی در زمینه‌ای که برای آن درخواستِ فعالیت داده‌اید.

هزینه درخواست برای متقاضی ۱۰۸۰ دلار و برای همسر و فرزندان ۱۷۱ دلار کاناداست.

مهاجرت به کانادا از طریق کار یا تحصیل در ناحیهٔ آتلانتیک

برنامهٔ مهاجرتی پایلوت آتلانتیک برای مهاجرت به کانادا نتیجهٔ همکاری دولت فدرال با ۴ استان‌ حاشیهٔ اقیانوس اطلس است که عبارت‌اند از:

 • نیو برانزویک

 • نیو فاوندلند اند لابرادور

 • نوا اسکاشیا

 • جزیرهٔ پرینس ادوارد.

پیش از هر چیز باید بدانید که برای مهاجرت به کانادا از این طریق باید دارای سابقهٔ کار در استان‌های چهارگانه یا دارای دیپلم دبیرستان‌های کانادا یا مدرکی معادل آن باشید. در این طرح چنانچه مایل به زندگی در این استان‌ها هستید و از کارفرمایان فعال در این استان‌ها پیشنهاد شغلی دارید، می‌توانید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید. بدون پیشنهاد شغلی امکان ارائهٔ درخواست نخواهید داشت.

کارفرمایان در قالب ۳ طرح امکان استخدام  متقاضیان را دارند:

 • طرح تخصصی سطح بالای آتلانتیک

 • طرح تخصصی میانه آتلانتیک

 • طرح فارغ‌التحصیلان غیرکانادایی آتلانتیک.

شرایطی ازجمله شغل موردنظر، مهارت، تجربه و تحصیلات، مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه و تمکن مالی در پذیرش یا رد درخواست شما مؤثر هستند.

هزینهٔ درخواست در این برنامه ۱۰۴۰ دلار کانادا و مدت زمان لازم برای بررسی آن ۶ ماه است.

این برنامه به نسبت تازه است و پیچیدگی‌هایی دارد. بنابراین بهتر است دربارهٔ این برنامه و زیرمجموعه‌های آن از کارشناسان حرفه‌ای ما راهنمایی دقیق‌تر بگیرید.

سوپر ویزای کانادا چیست؟

سوپر ویزای کانادا یکی از زیرمجموعه‌های ویزای توریستی کانادا است. به والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که فرزندان و نوه‌های آنها در کانادا زندگی می‌کنند اجازهٔ اقامت در این کشور را می‌دهد. با این ویزا متقاضی می‌تواند در هر نوبت تا دو سال در کنار فرزندان یا نوه‌هایش زندگی کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید نوع سوپر ویزاست. اگر سوپر ویزا سینگل باشد متقاضی پس از دو سال باید کانادا را ترک کند و مجددا برای اخذ ویزا اقدام کند. اگر می‌خواهید فقط شش ماه یا کمتر در کانادا اقامت کنید، پیشنهاد می‌کنیم از ویزای توریستی کانادا یا همان ویزای مولتی استفاده کنید.

شرایط دریافت سوپر ویزای کانادا

فرزندان یا نوه‌های فرد متقاضی ویزا که برای او دعوت‌نامه فرستاده‌اند باید شهروند کانادا باشند یا اقامت دائم کانادا را داشته باشند. علاوه بر این، داشتن شرایط زیر برای اخذ این ویزا الزامی است:

دعوتنامهٔ رسمی: متقاضی باید دعوت‌نامه‌ای رسمی از جانب فرزند یا نوه‌اش داشته که او را به کانادا دعوت کرده باشد و موارد زیر در آن لحاظ شده باشد.

 • تعهد برای حمایت مالی از متقاضی در تمام مدتی که نزد آنهاست؛
 • فهرست و تعداد افرادی که در منزل فرد دعوت‌کننده زندگی می‌کنند؛
 • یک نسخه از سند شهروندی یا اقامت دائم دعوت‌کننده در کانادا.

بیمهٔ درمانی: متقاضی باید بیمهٔ درمانی از یکی از شرکت‌های بیمهٔ کانادایی داشته باشد که:

 • به مدت حداقل یک سال از تاریخ ورود متقاضی به کانادا اعتبار داشته باشد؛
 • حداقل ۱۰۰ هزار دلار هزینه را پوشش دهد.

باید برای اثبات اینکه بیمهٔ درمانی متقاضی پرداخت شده است مدارک کافی ارائه شود (اظهارات شفاهی قابل‌قبول نیست).

توانایی حمایت مالی: دعوت‌کننده (فرزند یا نوهٔ متقاضی) باید اثبات کند که توانایی مالی برای تأمین حداقل درآمد مورد نیاز خانوار را دارد. مدارکی زیر نمونه‌هایی هستند که به‌عنوان اثبات این توانایی مالی باید تهیه شوند:

 • برگهٔ ارزیابی مالیاتی (NOA) یا فرم‌های مالیاتی T4/T1 برای سال مالیاتی جاری؛
 • بیانیهٔ بیمهٔ اشتغال؛
 • گواهی اشتغال که در آن حقوق و تاریخ استخدام ذکر شده است؛
 • فیش حقوقی؛
 • صورتحساب بانکی.

اجازهٔ ورود: متقاضی باید اجازهٔ ورود به کانادا را داشته باشد؛

آزمایشات پزشکی: تست پزشکی مهاجرت را تحت نظر پزشک معتمد سفارت کانادا در ایران انجام دهید؛

نکته: در اخذ سوپر ویزا یا دیگر ویزاهای کانادا این است که آفیسر پرونده باید متقاعد شود که متقاضی ویزا قصد دارد به‌صورت موقت در کانادا اقامت کند و پس از پایان مدت اعتبار ویزا، کانادا را ترک خواهد کرد. به همین منظور دیگر مواردی که در فرایند اخذ سوپر ویزا بررسی می‌شوند عبارت‌اند از:

 • وابستگی‌های محکم متقاضی با کشور مبدأ؛
 • هدف متقاضی از مسافرت به کانادا؛
 • شرایط خانوادگی و مالی‌ متقاضی؛
 • ثبات کلی اقتصادی و سیاسی کشور مبدأ.

مراحل اخذ سوپر ویزای کانادا

اگر می‌خواهید برای این ویزای کانادا درخواست بدهید، مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. برای اثبات واجد شرایط بودن‌تان باید اسناد و مدارک خواسته شده را تکمیل و ارسال کنید.

۲. اگر درخواست پذیرفته شود، نامه‌ای به شما ارسال خواهد شد که باید آن را به افسر خدمات مرزی در هنگام ورود به کانادا تسلیم کنید.

۳. اگر سفرتان هوایی است باید درخواست جداگانه‌ای برای مجوز سفر الکترونیکی (eTA) بفرستید تا به شما اجازهٔ سفر برای ورود به کانادا داده شود. مجوز eTA به‌شکل الکترونیکی ضمیمهٔ پاسپورت شما خواهد شد. بنابراین باید دقیقا با پاسپورتی سفر کنید که از آن برای درخواست eTA استفاده کرده‌اید. افسر مرزی ممکن است با سفر شما به کانادا تا دو سال موافقت کند.

مدارک موردنیاز برای دریافت سوپر ویزای کانادا

 • اطلاعات بیومتریک؛
 • دعوت‌نامه؛
 • گواهی درآمد فرزند یا نوه؛
 • گواهی نسبت فامیلی؛
 • گواهی بیمهٔ درمانی؛
 • پاسپورت؛
 • عکس؛
 • مدارک مهاجرت؛
 • گواهی حمایت مالی؛
 • مجوز سفر؛
 • مدارک اضافی خواسته شده؛
 • آزمایش پزشکی.

اطلاعات بیومتریک شامل عکس و اثر انگشت‌تان است و باید آنها را پس از درخواست ارائه کنید.

هزینهٔ سوپر ویزای کانادا

هزینهٔ دریافت سوپر ویزا برای هر فرد ۱۰۰ دلار کانادایی است. اگر ویزای متقاضی در کانادا در عرض ۹۰ روز گذشته منقضی شده باشد، برای درخواست تمدید باید ۲۰۰ دلار کانادایی پرداخت کند.

 

مدت زمان صدور سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا نوعی ویزای توریستی است و صدور آن مشابه ویزای توریستی، از ۱ تا ۳ ماه طول می‌کشد.

اکسپرس اینتری چیست؟

 

اکسپرس اینتری(express entry) که به اختصار EE نوشته می‌شود، سیستم آنلاین درخواست مهاجرت کانادا است که به افراد این امکان را می‌دهد تا به کمک مهارت و یا تخصصی که دارند به کانادا مهاجرت کنند. افراد متقاضی که بر اساس معیارهای امتیازبندی فدرال کانادا دارای رتبه بالاتری باشند برای اقامت دائم کانادا انتخاب می‌گردند.

اکسپرس اینتری چگونه عمل می‌کند؟

تمام پرونده هایی که به صورت آنلاین برای اکسپرس اینتری درخواست می‌دهند وارد به اصطلاح استخر متقاضیان (EOI Pool) می‌گردند که بر اساس یک سیستم امتیاز بندی آنلاین دسته بندی و برای کارفرمایانی که نیازمند یک نیروی متخصص خارجی هستند به نمایش در می‌آیند. اگر امتیاز فرد بالا باشد برای اقامت دائم در کانادا به عنوان یک نیروی کار ماهر دعوت خواهد شد و یا از سوی یک کارفرمای کانادایی دعوت به کار می‌گردد. این نوع درخواست، یک فرایند دو مرحله ای است که در آن پرونده خود را وارد سیستم اکسپرس اینتری می کنید (اگر شرایط یکی از طرح های مهاجرت را داشته باشید) و بعد نمره سیستم نمره دهی جامع دریافت می کنید. بعد منتظر می مانید تا نمره شما انتخاب شود که آن وقت برایتان دعوت نامه درخواست برای درخواست اقامت دائم صادر می شود.

بررسی پرونده اکسپرس اینتری  چقدر زمان می‌برد؟

در حقیقت بعد از ثبت نام آنلاین و تشکیل پروفایل، پرونده شما وارد استخر متقاضیان می‌گردد تا کارفرمایان کانادایی از میان افراد، نیروی کار مورد نیاز خود را بیابند. پروفایل شما تا 12 ماه دارای اعتبار است و اگر در این مدت دولت فدرال کانادا یا کارفرمایی برای شما درخواست دعوت به کار یا همان ITA  را ارسال نکند پروفایل منقضی خواهد شد و شما باید مجددا درخواست خود را ثبت کنید. چارچوب زمانی معینی برای زمان انجام قرعه کشی وجود ندارد. معمولا هر دو هفته یک بار صورت می گیرد. در صورت عدم پذیرش در این برنامه بعد از یک سال، به انتخاب خود می توانید دوباره تشکیل پرونده بدهید. بعد از ارائه پرونده تان و پذیرفته شدن، می توانید تغییراتی مانند نمره IELTS جدید، گزارش های جدید، پاسپورت های جدید و غیره را به آن اضافه کنید.

اکسپرس اینتری شامل کدام برنامه‌ های مهاجرت است؟

 • نیروی کار متخصص
 • نیروی کار ماهر
 • نیروی کار با تجربه کار در کانادا

 

فاکتورهای مهم امتیاز فدرال هر پرونده

 • سن
 • تحصیلات
 • تجربه کار
 • داشتن پیشنهاد کار
 • مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه
 • میزان سازگاری فرد با زندگی در کانادا (به عنوان مثال معرفی بستگان نزدیک فرد که در کانادا ساکن هستند مزیت محسوب می‌گردد.)
 • این شش مورد از فاکتورهای مهم 100 امتیازی است که برای پرونده های اکسپرس اینتری تعیین شده است. برای گرفتن ویزای اکسپرس اینتری هر فرد باید حداقل 67 امتیاز را دارا باشد.

 

بررسی پرونده اکسپرس اینتری  چقدر زمان می‌برد؟

 • در حقیقت بعد از ثبت نام آنلاین و تشکیل پروفایل، پرونده شما وارد استخر متقاضیان می‌گردد تا کارفرمایان کانادایی از میان افراد، نیروی کار مورد نیاز خود را بیابند. پروفایل شما تا 12 ماه دارای اعتبار است و اگر در این مدت دولت فدرال کانادا یا کارفرمایی برای شما درخواست دعوت به کار یا همان ITA  را ارسال نکند پروفایل منقضی خواهد شد و شما باید مجددا درخواست خود را ثبت کنید.

جدول محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری برنامه مهاجرتی نیروی متخصص

از سال 2015 برای مهاجرت به کانادا سیستم جدید مهاجرتی برای نیروی کار بنام اکسپرس اینتری (ورود سریع) راه اندازی شد به این صورت که واجدین شرایط در این سیستم با تشکیل یک پروفایل ثبت نام کرده، امتیاز بندی شده و در صورت دارا بودن حد نصاب قبولی، موفق به اخذ ویزای اقامت دائم کشور کانادا در کمترین زمان می شوند.

در هر دوره از انتخاب متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری (معمولا هر 21 روز) اگر امتیاز شما برابر و یابیشتر از حداقل امتیاز هر دوره باشد در پایان هر دوره بررسی  از میان دیگر شرگت کنندگان پذیرفته می شوید.

برای تشکیل پروفایل باید حداقل 67 امتیاز از جدول زیر کسب کنید که با داشتن آیلتس 6 جنرال (برای اکثر فارغ التحصیلان دانشگاه ها میسر می باشد) پروفایل شما 1 سال اعتبار دارد و در طول این یک سال در همه دوره های بررسی پرونده ها شرکت داده می شوید.

امتیاز بندی اولیه برای ثبت نام(حداقل 67 امتیاز از مجموع 100 امتیاز):

 

 

امتیاز مدرک تحصیلی:

 

انظباق پذیری:

شرایطی که نشان دهنده میزان انطباق پذیری شما در کانادا با توجه به حضور قبلی شما در این کشور و یا داشتن اقوام در این کشور میباشد

 

مدرک زبان:

معادل سازی CLB به نمره IELTS جنرال

 

تجربه کاری در 10 سال گذشته

دقت فرمایید در حال حاضر کشور کانادا سابقه کاری شما را با نامه از محل کار نیز قبول می کند و تعداد سال های کار پاره وقت نصف تمام وقت محاسبه می شوند.

امتیاز بندی سن

سنین بین 18 الی 35 سال میتوانند 12 امتیاز اخذ نمایند.
از 35 سال به بالا به ازای هر سال یک امتیاز کم می شود که به سن 46 یک امتیاز و از 46 به بالا امتیازی داده نمی شود.

 • پیشنهاد شغلی در کانادا 10 امتیاز (این مهم، در ادامه به تفضیل توضیح داده شده است)

 

در صورتی که مجموع امتیازتان به حداقل 67 برسد می توانید در سیستم اکسپرس اینتری شرکت کنید.

برای محاسبه امتیازبندی شما در سیستم اکسپرس اینتری به وبسایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه بفرمایید و اطلاعات خود را وارد برنامه کنید،این سیستم امتیاز شما را به صورت آنلاین محاسبه می کند.

 • در صورتی که امتیاز شما بالای 450 باشد شانس قبولیتان در حوزه نیروی متخصص فدرال بسیار بالاست (به بیان روشن تر شما در هر کجای خاک کشور کانادا می توانید زندگی و کار کنید) و برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام بفرمایید.
 • در صورتی که امتیازتان بین 400 تا 450 باشد، دو راه برای تضمین قبولیتان وجود دارد:

1) شما باید درخواست  نیروی متخصص استانی بدهید که در این صورت باید از شرایط استان ها و اینکه چه مشاغلی (NOC  یا دسته بندی شغلی) در هر استان شانس بالاتری در انتخاب داشته اند اطلاع دقیق داشته باشید و رزومه خود را با توجه به معیارهای شغلی مد نظر هر استان بنویسید و اینکه همزمان برای چند استان اقدام کنید به گونه ای که تناقض قابل توجهی در حوزه های کاریتان وجود نداشته باشد. در این صورت به متقاضیان پیشنهاد می شود از وکلای مهاجرت با سابقه در این خصوص کمک بگیرید. در صورت موفقیت در گرفتن دعوتنامه استانی 600 امتیاز به امتیازات شما اضافه خواهد شد که قبولی شما را تضمین خواهد نمود.

2) و یا صورتی که بتوانید از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی دریافت کنید نیز 600 امتیاز به امتیازتان اضافه خواهد شد و این امر برای افراد ساکن ایران تقریبا کمی دشوار اما شدنی ست، فقط در صورتی که در کانادا بستگانی دارید که کارفرما می باشند و هیچ گونه شباهت فامیلی با شما ندارد می توانید از سوی ایشان دعوت نامه دریافت کنید که شانس قبولیتان حتمی است.

 

ویزای تضمینی کانادا

یکی از مدارکی که در زمان درخواست ویزا می‌توان ارائه کرد دعوتنامه معتبر است. دعوتنامه درصد دریافت ویزای کانادا را تا حد بسیار زیادی بالا می‌برد. چنانچه خود متقاضی نتواند دعوتنامه ارائه دهد. موسسه اویزا وان پلاس از طریق دفاتر کارگزاری خود در کشور کانادا اقدام به تهیه دعوتنامه برای متقاضی ویزای کانادا می‌کند. دریافت دعوتنامه 7 تا 10 روز کاری زمان خواهد برد. سپس فرم‌های مربوطه توسط کاشناسان اویزا وان پلاس تکمیل شده و به همراه دعوتنامه و سایر مدارک در سایت سفارت کانادا جهت درخواست ویزای توریستی کانادا ثبت خواهد شد.

نکات مهم ویزای تضمینی کانادا:

 1. لازم به توضیح است کلمه تضمینی به معنای صدور صد در صد ویزا نمی‌باشد. این سوء برداشت توسط افراد سودجو به اشتباه در ذهن متقاضیان تعریف شده است. کلمه تضمینی در ویزای کانادا به معنای بالا بودن درصد دریافت ویزای کانادا است.
 2. با توجه به اینکه عده‌ای از افراد سودجو اقدام به تهیه دعوت‌نامه‌های جعلی و نامعتبر برای مسافرین نموده‌اند و این اقدام باعث ریجکت شدن ویزای کانادا مسافران از سوی سفارت کانادا و یا بازگرداندن آنها از فرودگاه کانادا به ایران شده است، سفارت کانادا نیز در رابطه با صدور ویزای کانادا برای ایرانیان سخت‌گیری‌های خود را نسبت به گذشته بیشتر کرده است. اما کارشناسان اویزا وان پلاس با دریافت دعوتنامه توریستی معتبر و همچنین برنامه سفر مناسب برای مسافران، درصد دریافت ویزای کانادا را برای اقدام‌کنندگان تا حد زیادی بالا می‌برند.

اقدامات اویزا وان پلاس جهت اخذ ویزای تضمینی کانادا

 1. تهیه دعوت‌نامه معتبر با مهر اداره مهارت برای متقاضیان ویزای تضمینی کانادا 
 2. تهیه برنامه سفر: برنامه سفر از مدارک مهم برای اخذ ویزای کانادا است. کارشناسان اویزا وان پلاس مدارک شما را با دقت ارزیابی کرده و برنامه سفر مناسب با هدف سفر و مدارک شما را تهیه می‌کنند.

برای ثبت درخواست و دریافت هر یک از ۲ قسم ویزای کانادا از دو طریق می‌توان اقدام کرد. ثبت نام آنلاین ویزای کانادا و روش دوم مراجعه حضوری به سفارت کانادا و ارائه مدارک به صورت دستی پرکردن مدارک در محل سفارت کانادا که اصطلاحا به آن (Draft یا Paper) می‌گویند.

به دلیل بسته بودن سفارت کانادا متقاضیان دریافت ویزا کانادا می‌بایست برای انگشت‌نگاری و یا بیومتریک ویزای کانادا به یکی از وَکهای دفاتر VFS در کشورهای اطراف ایران مراجعه کنند. اگر چه بنابر اعلام سایت رسمی سفارت کانادا در حال حاضر بهترین روش برای درخواست ویزای این کشور، ثبت نام آنلاین ویزا کانادا است.

کارشناسان ما در اویزا وان پلاس پس از بررسی مدارکتان و رفع نواقص مدارک شما، ثبت نام و پیگیری سایر مراحل ویزای شما را به بهترین شکل انجام می دهند. برای مشاوره با کارشناسان مجرب اویزا وان پلاس  با ما تماس بگیرید.

همانگونه که اشاره شد نخستین گام برای درخواست آنلاین ویزای کانادا ایجاد یک حساب کاربری انحصاری و تکمیل فرم از سایت رسمی سفارت کانادا است. مراحل کلی و راهنمای ثبت نام آنلاین ویزای کانادا به شرح زیر است:

 

  1- ایجاد یک حساب کاربری انحصاری و تکمیل فرم

 

  2- پرداخت آنلاین هزینه های مربوط به ویزا و انگشت نگاری

 

  3- دریافت برگه تاییده درخواست به همراه شماره پیگیری

 

  4- دریافت نامه انگشت نگاری

 

  5- حضور در یکی از سفارت خانه های کانادا برای انگشت نگاری

 

  6- بررسی نهایی و اعلام قبول درخواست ویزا

 

  7- مراجعه مجدد به سفارت برای تحویل پاسپورت و اخذ ویزا

 

انگشت نگاری برای ویزای کانادا یا بیومتریک

انگشت نگاری برای ویزای کانادا یا بیومتریک کانادا یکی از مراحل درخواست ویزای کانادا است که هر متقاضی باید شخصا با حضور در یکی از VACهای VFS  نسبت به انجام آن اقدام نماید. به بیان دیگر درخواست ویزای کانادا تا پیش از انجام انگشت نگاری رسمیت نیافته و اصطلاحا به جریان نمی‌افتد. در این مقاله با فرآیند انگشت نگاری سفارت کانادا بیشتر آشنا می‌شویم و دفاتر بیومتریک برای ویزای کانادا را معرفی خواهیم کرد.
به چند روش می‌توان برای ویزای کانادا اقدام کرد که در این بین درخواست آنلاین ویزای کانادا یکی از معمول ترین روش‌های موجود به حساب می‌آید. در این روش متقاضی پس از تکمیل فرم آنلاین و آپلود مدارک مورد نیاز، یک کد رهگیری دریافت می‌کند و پس از چند روز نامه‌ای از سوی سفارت برای فرد یا موسسه‌ای که وکالت متقاضی را بر عهده دارد ارسال می‌شود. در ثبت نام آنلاین ویزای کانادا متقاضی یک ماه فرصت دارد از زمان صدور نامه، به یکی از دفاتر VAC مراجعه نموده و نسبت به انگشت نگاری اقدام نماید.

 

نکات مهم در مورد انگشت نگاری برای ویزای کانادا

متقاضی تنها ۳۰ روز فرصت دارد نسبت به انگشت نگاری یا بیومتریک کانادا اقدام نماید و درصورت عدم مراجعه متقاضی، پرونده کنسل و در نهایت مردود اعلام خواهد شد.

  1. تمام افراد پرونده (همسر و یا پدر و مادر) می‌بایست همزمان برای انگشت نگاری اقدام نمایند.
  1. اگر خالکوبی روی دست و صورت خود دارید قبل از انگشت نگاری آنها را پاک کنید.
  1. برای انگششت نگاری نیاز نیست مدارک پرونده را به همراه داشته باشید و نامه انگشت نگاری به تنهایی کفایت می‌کند.
  1. برای انگشت نگاری سفارت کانادا نیاز به وقت قبلی نیست و متقاضی در هر زمان (یک بازه ۳۰ روزه) می‌تواند برای بیومتریک کانادا اقدام نماید.
  1. تمامی پرونده‌های درخواست ویزای کانادا برای ایرانیان برای بررسی نهایی به سفارت کانادا در ترکیه (آنکارا) ارجاع داده می‌شود و می‌بایست برای دریافت پاسخ به این شهر مراجعه شود.

اگرچه انگشت نگاری برای ویزای کانادا روندی اجباری است اما در موارد خاص و برای افرادی خاص نیاز به بیومتریک نیست. این موارد عبارتند از:

  1. افراد بالای ۸۰ سال و کمتر از ۱۴ سال
  1. افرادی که ویزای مهاجرتی دارند
  1. افراد مقیم کانادا
  1. افراد با پاسپورت کانادایی
  1. دیپلمات ها و افرادی که در سازمان ملل متحد و سازمان های دولتی کار می‌کنند
  1. افرادی که حین درخواست ویزا در کانادا هستند

در تمامی موارد دیگر و برای به جریان افتادن درخواست ویزای کانادا، فرد متقاضی به شرحی که در بالا اشاره شد، می‌بایست با حضور در یکی از سفارت های کانادا نسبت به انگشت نگاری خود اقدام نماید.

بدلیل تعطیلی سفارت کانادا در ایران، هموطنان عزیز به ناچار می‌بایست به یکی از دفاتر VAC در کشورهای همسایه سفر کنند. در ادامه تعدادی از سفارت های کانادا که بیشترین میزان مراجعین ایرانی را به خود اختصاص می‌دهند، در سایت اویزا وان پلاس با آدرس  و لوکیشن دقیق مشخص گردیده است.

 

الزامات و نکات مهم در انگشت نگاری برای ویزای کانادا

انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا را شاید بتوان یکی از مهم‌ترین مراحل درخواست ویزای شما قلمداد کرد. مرحله‌ای مهم که با حضور هر فرد در یکی از VACهایVFS  نسبت به انجام آن اقدام می نماید. برخی از صدمات و شرایط پزشکی ممکن است مانع ارائه ۱۰ اثر انگشت و یا تصویر شما گردند. اگر شما دارای آسیب و یا شرایط پزشکی موقتی در صورت و دست های خود می باشید، باید صبر کنید تا پیش از انجام بیومتریکتان این آسیب های ترمیم شوند.اگر شما دارای آسیب و یا شرایط پزشکی دائمی در صورت و دست های خود می باشید، تصویر شما همچنان گرفته خواهد شد و از شما درخواست می گردد که تا حد امکان اثر انگشت بدهید.

در زمان ورود به کانادا یک مسئول خدمات مرزی تصویر گذرنامه و یا مدارک مسافرتی شما را با تصویر گرفته شده در زمان انجام بیومتریک مقایسه می‌کند. ممکن است جهت تایید مجدد هویتتان از شما اثر انگشت گرفته شود.

 •          در زمان تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزای کانادا می‌بایست محل مورد نظر برای انگشت نگاری مشخص شود.
  1. تا جای ممکن از انگشت نگاری در دفتر دبی و یا ابوظبی (بدلیل برخی ملاحضات) خودداری کنید تا بروز مشکل در مسیر رسیدگی به پرونده شما به حداقل برسد.
  1. برخی دفاتر بیومتریک همچون دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در گرجستان، بدلیل کافی نبودن اشراف کارکنان سفارت به شرایط متقاضیان ایرانی، شانس قبولی درخواست ویزا را کاهش می‌دهند.
  1. انگشت نگاری برای ویزای کانادا در استانبول و یا آنکارا، تقریبا بیشترین میزان مراجع ایرانی را دارند و این موضوع بویژه در های ‌فصول توریستی موجب بوجود آمدن صف‌های طولانی در این دفاتر می‌شود.
  1. هزینه بیومتریک کانادا در استانبول و آنکارا از تمامی دفاتر دیگر VFS پایین‌تر است. (حدود ۶۵ لیر)

مراکز انگشت نگاری سفارت کانادا نزدیک ایران

 

متقاضیان ویزای کانادا که از در ایران زندگی می کنند می توانند به یکی از کشورهای همسایه ایران که خدمات انگشت نگاری کانادا را انجام می دهند مراجعه نمایند.

مرکز انگشت نگاری سفارت کانادا در ترکیه : استانبول و آنکارا

مرکز انگشت نگاری سفارت کانادا در ارمنستان : ایروان

مرکز انگشت نگاری سفارت کانادا در آذربایجان: باکو

مرکز انگشت نگاری برای سفارت کانادا در گرجستان : تفلیس

مرکز انگشت نگاری برای سفارت کانادا در امارت : دبی

مدارک انگشت نگاری تا 10 سال معتبر می باشد و متقاضیان در صورتیکه در این مدت برای ویزاهای مختلف کانادا اقدام نمایند نیاز به انجام انگشت نگاری مجدد ندارند.

 

هزینه انگشت نگاری کانادا

هزینه انگشت نگاری در در حال حاضر 85 دلار کانادا برای متقاضیانی که بهمراه خانواده اقدام می نمایند حداکثر 180 دلار می باشد. بیومتریک کانادا در همه مرکز درخواست ویزای مجاز دولت کانادا VAC امکان پذیر است و فقط چند دقیقه از وقت متقاضیان را خواهد گرفت.هزینه فوق فقط مربوط به انگشت نگاری می باشد و هزینه تشکیل پرونده برای ویزا با توجه به تعداد اعضای خانواده مجزا می باشد.

اقدام برای انگشت نگاری و بیومتریک کانادا تنها زمانی مقدور می باشد که متقاضی پرونده خود را به مرکز درخواست ویزای مجاز دولت کانادا VAC ارائه کرده و هزینه ها را پرداخت نموده باشد.

 

مدارک و نکات مهم انگشت نگاری

حضور افراد پرونده (همسر و یا پدر و مادر) همزمان برای انگشت نگاری .

در هنگام انگشت نگاری حتما" نامه انگشت نگاری را همراه داشته باشید.

جهت انجام انگشت نگاری سفارت کانادا لزوما" نیازی به هماهنگی و گرفتن وقت قبلی نیست و متقاضی در یک بازه زمانی۳۰ روزه پس از دریافت درخواست انگشت نگاری می تواند برای بیومتریک کانادا اقدام نماید.

تمامی پروند ه های درخواست ویزای کانادا برای ایرانیان برای بررسی نهایی به سفارت کانادا در ترکیه (آنکارا) ارجاع داده می گرددو پس از تایید ویزا متقاضیان می بایست به این مرکز مراجعه نمایند.

 

دلایل انجام انگشت نگاری کانادا

جلوگیری از تقلب و سرقت هویت

جلوگیری از ارائه اطلاعات نادرست

شناسایی و جلوگیری آسان تر از ورود افراد اخراج شده از خاک کانادا اند

شناسایی و جلوگیری از ورود جنایتکاران شناخته شده به کانادا

 

مطابق اخبار دولت کانادا انگشت نگاری ها تا 15 سال پس از آنکه متقاضیان آنها را ارائه میدهند در بالاترین سطح امنیتی حفظ شده و پس از آن حذف خواهد شد.

بر اساس قوانین دولت کانادا، این کشور میتواند اطلاعات انگشت نگاری را به ایالات متحده آمریکا ، استرالیا ، نیوزلند و انگلستان نیز ارائه دهد.

 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)