اطلاعات مهاجرت به آلمان

اطلاعات مهاجرت به آلمان

۲۸/تیر/۹۸


آلمان یکی از کشورهای پرمتقاضی برای تحصیل در اروپا است. آلمان بیش از 380 از مرکز آموزش عالی است که 2 میلیون دانشجو مشغول به تحصیل هستند. بیش از 12 درصد از دانشجویان دانشگاه‌های آلمان را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

انواع مراکز آموزشی در آلمان

UNIVERSITY

این مرکز آموزشی در آلمان معادل دانشگاه‌های وزارت علوم و وزارت بهداست در ایران است. یعنی تاکید اینگونه دانشگاه‌ها بیشتر بر روی تحقیق و پژوهش است. یکی از زیر مجموعه‌های این دانشگاه‌های دانشگاه‌های فنی مهندسی (Technische Universität) هستند که با هدف ارتباط با صنعت و دنیای کاری صنعتی به تربیت دانشچویان می‌پردازند.

Fachhoch schule 

نوع دیگری از دانشگاه ها هستند که بر روی عملی و کاربردی رشته های مختلف تحصیلی تاکید دارند. اغلب، رشته های تحصیلی مهندسی و مالی در این دانشگاه ها تدریس می شوند.

با توجه به توانایی های عملی که دانشجویان این دانشگاه ها فرا می گیرند، بسیاری از شرکت ها و کارفرماها اولویت بالاتری برای این دانشجویان قائل می شوند.

Kunst und Musik und Film Hochschule

افرادی که به حوزه‌ی موسیقی و هنر علاقه‌مند هستند برای تحصیل در آلمان وارد اینگونه دانشگاه‌ها می‌شوند. حدود 50 دانشگاه، در آلمان به تربیت هنرمندان و موسیقی دانان در رشته‌های مختلف می‌پردازند.

انواع مقاطع تحصیلی در آلمان

کارشناسی (لیسانس یا Bachelor)

آلمان متنوع ترین رشته ها و دانشگاه ها را در مقطع کارشناسی ارائه می‌کند.

یکی از مهمترین مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان رایگان بودن تحصیل در دانشگاه‌های آلمان است. و این مزیت برای دانشجویان ایرانی نیز وجود دارد. البته فقط شما برای شروع هر ترم باید هزینه‌ی اندکی در حدود 150 یورو را به عنوان هزینه‌ی ثبت‌نام بپردازید.

تقریبا همه‌ی دوره‌های آموزشی لیسانس در آلمان به زبان آلمانی است. بنابراین باید قبل از ورود به دانشگاه در آزمون‌های زبان آلمانی DSH و TestDaf قبول شوند تا مجوز ورود پیدا کنند. آموزش زبان آلمانی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شوند و 6 تا 10 ماه طول می‌کشد.

پس از اتمام موفقیت‌آمیز تحصیلات کارشناسی به شما مدرک لیسانس اعطا می‌شود. به دانشجویان فنی مهندسی و دانشجویان علوم پایه مدرک B.Sc به دانشجویان علوم انسانی (رشته‌های علوم سیاسی، اجتماعی و انسانی و غیره) مدرک B.A اعطا می‌شود.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل دانش‌اموزان ایرانی در مقطع کارشناسی در آلمان:

شما به عنوان دانشجوی ایرانی، برای تحصیل در آلمان به مدارک تحصیلی زیر نیاز دارید:

 • ترجمه‌ی دیپلم دبیرستان و مدرک پیش‌دانشگاهی + ریزنمرات هریک از آن‌ها
 • اگر در کنکور سراسری پذیرفته شده باشید، یک امتیاز مثبت برای شما خواهد بود.
  دوره‌ی روزانه، شبانه وغیرانتفاعی یا پیام نور فرق چندانی ندارند. منظور از کنکور سراسری، کنکور رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی است. کنکورهای کاردانی و فنی و حرفه ای و غیره قبول نیست.
 • مدرک زبان آلمانی (یا زبان انگلیسی در صورتی که زبان تحصیل انگلیسی باشد.)

کارشناسی ارشد (فوق لیسانس یا Master)

آلمان یکی از مقاصد بسیار مناسب برای دانشجویان ایرانی است. زیرا علاوه بر سطح بالای کیفی دانشگاه‌های آلمان، کلیه‌ی دانشگاه‌های ایرانی وزارت علوم و وزارت بهداشت مورد تایید آلمان است.

جالب است بدانید که اکثر دانشگاه‌های آلمان، برای قبول پذیرش شرط معدل ندارند؛ و فقط در برخی دانشگاه‌ها و رشته‌های خاص شرط معدل 14 یا 15 وجود دارد.

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد الزامات حتمی وجود ندارد. اما اگر برخی مدارک را داشته باشید، پذیرش شما بسیار راحت‌تر خواهد بود. مثلا مقاله‌های بین‌المللی، سابقه‌ی کار، داشتن مدرک زبان‌های خارجی و سایر فعالیت‌های علمی آموزشی به عنوان امتیاز مثبت در فرایند پذیرش شما تاثیر مثبت دارد.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای پذیرش کارشناسی ارشد در آلمان:

 • مدرک کارشناسی ارشد. مدرک همه‌ی دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پیام نور قابل قبول است.
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی. با توجه به زبان تدریس دوره‌ی آموزشی خود در دانشگاه مورد نظر تعیین می‌شود.
 • رزومه‌ی شغلی و کاری . درصورت وجود به عنوان امتیاز محسوب می‌شود.
 • توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه کارشناسی خود.

دکتری (Ph.D)

دوره‌ی دکتری آخرین مقطع تحصیلی در آلمان است. دوره‌ی دکتری در آلمان پروژه محور است. به این معنی که دانشجو با همکاری استاد خود بر روی موضوعی به تحقیق و پژوهش می پردازد و نتایج تحقیق خود را تحویل می‌دهد.

برای موفقیت و اخذ مدرک دکتری، لازم است دانشجو نتایج تحقیقات خود را در قالب رساله‌ی دکتری ارائه دهد و از آن دفاع کند. همچنین باید در آزمون‌های شفاهی و مصاحبه‌های تخصصی قبول شود.

دوره‌ی دکتری در آلمان 3 تا 4 سال زمان لازم دارد. دوره‌ی دکتری با توجه به رشته‌ی شما آلمانی یا انگلیسی است؛ اگرچه در اکثر رشته‌های فنی مهندسی طرح‌ها و پایان‌نامه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

اخذ بورسیه در دورهی دکتری:

در آلمان امکان اعطای بورسیه به دانشجویان دکتری وجود دارد. و موسسات زیادی برای اعطای بورسیه وجود دارد. یکی از موسسات مشهور در زمینه‌ی اعطای بورس تحصیلی، موسسه‌ی تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) است.

برای اطلاع از نحوه‌ی اخذ بورسیه از سایر موسسات و سایر روش‌های اخذ بورسیه می‌توانید با کارشناسان اویزا وان پلاس تماس بگیرید یا وقت مشاوره رزرو کنید.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای پذیرش دکتری در آلمان:

 • دارا بودن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد با نمرات بالا
 • تسلط کامل به زبان آلمانی یا انگلیسی. که با توجه به دوره‌ی آموزشی و دانشگاه دارد
 • ارائه‌ی پیشنهاد برای پایان‌نامه‌ی دکتری در زمینه‌ی دلخواه یا همان Proposal
 • داشتن تاییدیه و توصیه‌نامه از اساتید

ویزای تحصیلی در آلمان

برای اخذ ویزای تحصیلی لازم است شما از دانشگاه مورد نظر خود «نامه‌ی پذیرش» دریافت کرده باشید. بدون داشتن تاییدیه‌ی پذیرش از دانشگاه‌های آلمان امکان اخذ ویزای تحصیلی آلمان وجود ندارد.

ویزای تحصیلی آلمان از طریق سفارت‌خانه ی آلمان در تهران صادر می‌شود. بنابراین برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان؛ باید مدارک معین‌شده از طرف سفارت‌خانه را آماده داشته باشید و سپس اقدام به درخواست ویزا کنید.

برای اخذ ویزای تحصیلی خود، باید در سفارت آلمان وقت مصاحبه رزرو کنید. این کار را می‌توانید با مراجعه به سفارت آلمان در خیابان فردوسی تهران انجام دهید. یا آنلاین وقت سفارت آلمان را رزرو کنید.

همچنین اویزا وان پلاس می‌تواند کلیه‌ی کارهای مربوط به اخذ ویزای تحصیلی را برای شما انجام دهد. رزرو وقت سفارت آلمان یکی از خدماتی است که اویزا وان پلاس به دانشجویان و دانش‌آموزان ارائه می‌دهد.

واضح است که با ویزای توریستی، کاری و انواع دیگر ویزاها امکان تحصیل در هیچ یک از مدارس و دانشگاه‌های آلمان وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان

 • پاسپورت (گذرنامه): 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • پذیرش تحصیلی از یکی از موسسات آموزشی آلمان
 • مدرک سه ساله دبیرستان (به همراه ترجمه‌ی آن)
 • مدرک دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه‌ی آن)
 • مدرک کارشناسی و/یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه‌ی آن)
 • فرم تکمیل شده‌ی اخذ ویزا
 • عکس رنگی مناسب برای پاسپورت و ویزا
 • شناسنامه و کپی از صفحات آن
 • گواهی حمایت مالی. یکی از مدارک زیر قابل قبول است:
  • گواهی تمکن مالی به ارزش 10240 یورو
  • مدرکی مبنی بر حمایت مالی یکی از بستگان و آشنایان شما که ساکن آلمان است.
 • سابقه‌ی شغلی و کاری (در صورت وجود)
 • هزینه ی صدور روادید تحصیل در آلمان به میزان 60 یورو
 • انگیزه نامه.

مدارک زبان خارجی قابل قبول برای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان دو مدرک تافل (TOEFL ) و آیلتس (IELTS ) قابل قبول است.

نمره‌ی دقیق مدرک زبان برای اخذ پذیرش تحصیلی و اخذ ویزا توسط دانشگاه انتخابی شما تعیین می‌شود. اما به‌طور کلی می‌توان نمرات زیر را برای پذیرش تحصیلی بیان کرد:

 • نمره‌ی قابل قبول تافل برای تحصیل در آلمان 80 تا 120 است.
 • نمره‌ی قابل قبول آیلتس برای تحصیل در آلمان حداقل 6 است.

اخذ ویزای آلمان جزئیات خاص خود را دارد. لازم است حتما اطلاعات خود را بالا ببرید.

درصورتی که نیاز داشتید، کارشناسان خبره‌ی اویزا وان پلاس درخدمت شما هستند تا فرآیند پذیرش شما را از انتخاب رشته و دانشگاه تا اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای شما انجام دهند.

 برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد تحصیل در آلمان به قسمت ویزای تحصیلی در آلمان و برای دریافت اطلاعات دقیق تر در مورد ویزای تورریستی به قسمت ویزای شینگن آلمان مراجعه کنید یا بر روی مطلب کلیک کنید.

در صورتی که نیاز به بررسی بیشتر پرونده خود داشتید می توانید با مشاوران اویزا وان پلاس تماس حاصل فرمایید.

 

 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


Arvin
سلام وقت بخیر. خواستم بدونم تا پذیرش نگرفتیم نباید برای وقت سفارت اقدام کنیم ؟

سلام با تشکر.

در 99 درصد موارد معمولا پذیرش گرفته میشود بعد وقت سفارت.

سام
سلام.وقت بخیر.خسته نباشید. من چندتا سوال داشتم. من فوق لیسانس میکروبیولوژی دارم اما برا رفتن به من گفتن که با مدرک لیسانس ارائه بدم زودتر پذیرش میدن. و اینکه دارم آلمانی میخونم. میخواستم بپرسم پروسه اخذ ویزا تحصیلی و رفتن چقدر زمان میبره؟