ویزای شینگن

ویزای شینگن

۱۷/مرداد/۹۸


در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر درباره ویزای شینگن پاسخ دهیم:

ویزای شینگن چیست؟

چه کشورهایی در حوزه شینگن قرار دارند؟

چه کشورهایی نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند؟

انواع ویزای شینگن کدام است؟

برای اخذ ویزای شینگن چه مراحلی را باید بگذرانید؟

هزینه های اخذ ویزای شینگن چقدر است؟

 چه مواردی ممکن است باعث شود تا ویزای شما رد شود؟

اویزا وان پلاس با مشاوره های تخصصی مهاجرت و اخذ ویزا این راه پر پیچ و خم را برای شما آسان، مقرون به صرفه و دلچسب خواهد کرد.

ویزای شینگن یا Schengen Visa چیست؟

شما برای اینکه بتوانید به کشورهای خارج سفر کنید احتیاج به اخذ ویزای آن کشور دارید، ویزای شینگن به 26 کشور اروپایی تعلق میگیرد به این معنی که شما با داشتن ویزای شینگن قادر خواهید بود به تمامی این 26 کشور سفر کنید.

ویزای تحصیلی

ویزای شینگن انواع مختلفی دارد و بستگی به هدف شما از رفتن به یک کشور خارجی دارد. تیم حرفه ای اویزا وان پلاس با انجام مشاوره های تخصصی  از انتخاب نوع ویزای مناسب برای شما تا انتهای راه و اخذ ویزا، شما را همراهی خواهد کرد. در ادامه به معرفی کشورهای حوزه شینگن و انواع ویزای شینگن میپردازیم.

چه کشورهایی برای ورود به کشورهای حوزه شینگن نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند؟

کشورهای زیر از جمله کشورهایی هستند که برای ورود به مناطق حوزه شینگن نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند:

ایران، عراق، افغانستان، هند، قطر، آذربایجان، بحرین، روسیه، سوریه، چین، تایلند، ترکیه، مصر، کره شمالی و ...

انواع ویزای شینگن چیست و هر کدام به چه منظوری استفاده میشود؟

اینکه شما قصد دارید با چه منظوری وارد خاک یک کشور خارجی در حوزه شینگن شوید نوع ویزای شما را تعیین میکند. ویزای شینگن شامل سه نوع است که هر کدام دارای مدت اعتبار متفاوتی هستند. انواع ویزای شینگن به شرح زیر است:

 • ویزای اعتبار محدود یا LTV :

LTV که مخفف Limited Territorial Validity Visa است نوعی ویزای موقت و محدود به شمار میرود. این ویزا در شرایط اضطراری و خاصی صادر خواهد شد مانند پناهندگی. فردی که این ویزا را دریافت میکند تنها میتواند به همان کشوری که برایش ویزا صادر شده است و نهایتا چند کشور همسایه سفر کند. این بدان معنی است که آن فرد نمیتواند به باقی کشورهای حوزه شینگن رفت و آمد کند.

 • ویزای اتحادیه شینگن یا USV:

USV مخفف کلمه های Uniform Schengen Visa است. این ویزا همان ویزایی است که توریست ها و گردشگران از آن استفاده میکنند. مدت زمان این ویزا حداکثر 90 روز است و هر 6 ماه میتوان یک بار از آن استفاده کرد. ویزای اتحادیه شینگن 3 نوع دارد که به شرح زیر است:

نوع یک: با این ویزا شما تنها میتوانید پرواز خود را در مناطق شینگن عوض کنید.

نوع دو: این ویزا نیز به مسافر این امکان را میدهد تا در مدت زمان پنج روز از کشورهای حوزه شینگن بگذرد.

نوع سه: این ویزا همان ویزای کوتاه مدتی است که به مسافر اجازه میدهد تا در طول مدت زمانی که در ویزای آنها قید شده است در یکی از کشور های حوزه شینگن اقامت کنند. این ویزای کوتاه مدت 3 نوع متفاوت دارد از جمله ویزای یک بار ورود، ویزای دو بار ورود و ویزای چند بار ورود.

شما میتوانید با تکمیل فرم ارزیابی اخذ ویزا و پر کردن اطلاعات لازم در سایت اویزا وان پلاس گام های اولیه خود را در راه اخذ ویزا آسوده و محکم طی کنید.

 • ویزای نوع D و یا ویزای ملی شینگن:

برای کسانی که قصد ادامه تحصیل و یا کار و اقامت در یکی از کشور های حوزه شینگن را دارند ویزای ملی شینگن معرفی میشود. مدت زمان این ویزا به مراتب طولانی تر از ویزا های قبلی است چرا که تحصیل و یا کار در یک کشور دیگر زمان بیشتری میبرد. بعد از گذشت مدت زمان این ویزا دانشجو و یا فرد شاغل ملزم است که به کشور خود بازگردد. این ویزا دارای دو مدل است که به شرح زیر میباشد:

 • سینگل: در این مدل ویزا به صورت یک بار ورود صادر میشود و بیشتر با هدف های درمانی استفاده میشود. بعد از گذشتن مدت زمان این ویزا فرد باید به کشور خود بازگردد.
 • مولتی: این مدل از ویزای نوع D به صورت چند بار ورود است. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از کشورهای حوزه شینگن را دارند و یا دانشجویانی که به منظور پژوهش و تحقیق به این کشور ها سفر میکنند باید از این ویزا استفاده کنند. همچنین برای موارد اضطراری پزشکی و یا افراد خبره و متخصصی که به منظور تکمیل و یا به اشتراک گذاشتن علم و دانش خود به کشور های حوزه شینگن سفر میکنند نیز از این ویزا استفاده میشود.

چه کشورهایی جزو حوزه شینگن هستند؟ 

کشورهای زیر جزو کشورهای حوزه شینگن میباشند:

دانمارک، ایتالیا، اسپانیا، بلژیک، فرانسه، جمهوری چک، آلمان، استونی، یونان، فنلاند، لتونی، مجارستان، هلند، ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین، مالت، پرتغال، لوکزامبورگ، لهستان، سوئد، اسلواکی، سوئیس، اسلوونی

برای گرفتن ویزای شینگن چه مراحلی را باید بگذرانید؟

شما میتوانید از طریق قسمت پیگیری پرونده در سایت اویزا وان پلاس در هر لحظه از وضعیت پرونده خود اطلاع حاصل پیدا کنید. اویزا وان پلاس با ارائه مشاوره های تخصصی، شما را در مسیر درست اخذ ویزا و مهاجرت هدایت و راهنمایی میکند. شما میتوانید از تمامی سفارتخانه هایی که عضو پیمان شینگن هستند برای گرفتن ویزا اقدام کنید. شما قادر هستید فرم درخواست برای ویزای شینگن را در سایت اویزا وان پلاس دانلود و مشاهده فرمایید. دقت کنید که تنها فردی که متقاضی برای دریافت ویزای شینگن است باید مدارک را به سفارت تحویل دهد و هیچ فرد دیگری مجاز به این کار نمی باشد. مراحلی که باید برای گرفتن ویزای شینگن طی کنید به شرح زیر است:

 • در ابتدا تیم مشاوره اویزا وان پلاس به بررسی مدارک، هدف شما و شرایط کنونی شما میپردازد.
 • در مرحله بعد شما فرم های مربوطه در این زمینه را پر خواهید کرد و با شرکت اویزا وان پلاس قرارداد خواهید بست.
 • بعد از عقد قرارداد، کارشناسان شرکت اویزا وان پلاس درخواستی برای وقت سفارت ارسال خواهند کرد.
 • در مرحله بعد کارشناسان شرکت اویزا وان پلاس اقدام به ترجمه مدارک شما خواهند کرد و اگر نواقصی در پرونده شما باشد به شما اطلاع خواهند داد و نواقص را برطرف میکنند.
 • سپس مدارک شما توسط کارشناسان اویزا وان پلاس ارسال خواهد شد.
 • در مرحله انتهایی نیز انگشت نگاری صورت میگیرد.

مدارکی که برای اخذ ویزای شینگن به آن نیاز خواهید داشت به شرح زیر است:

شناسنامه و پاسپورت

عکس ۵/۳ در ۵/۴ سانتی متر

تکمیل کردن فرم درخواست ویزای شینگن

ارائه گردش حساب مالی و مدرکی مبنی بر تمکن مالی فرد متقاضی

بلیط پرواز، رزو هتل و بیمه

مدارک شغلی

انجام انگشت نگاری: هزینه انجام انگشت نگاری مبلغی حدود ۹۰ الی ۱۲۰ یورو میباشد.

زمانی که از شما برای انجام مصاحبه دعوت میشود سوالاتی درباره انگیزه شما از رفتن به آن کشور و جزییاتی درباره وضعیت زندگی شما پرسیده میشود و شما باید با صداقت و اعتماد به نفس به سوالات پرسیده شده پاسخ دهید.

هزینه های لازم برای اخذ ویزای شینگن چقدر است؟

به طور کلی با توجه به اینکه شما قصد سفر به کدام کشور در حوزه شینگن را دارید هزینه ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال ویزای عادی برای رفتن به کشور هایی نظیر اسپانیا، فرانسه، هلند، پرتغال و چک برابر با ۳۰۰ یورو میباشد و ویزای مولتی برای رفتن به کشور های گفته شده برابر با ۳۵۰ یورو میباشد.

چه دلایلی ممکن است باعث رد شدن درخواست ویزای شینگن شود؟

با وجود اینکه بسیاری از متقاضیان دریافت ویزای شینگن مدارک کاملی دارند باز هم مشاهده میشود که در مواردی تقاضای آنان از سمت سفارت رد خواهد شد، در این قسمت میخواهیم به دلایلی که ممکن است باعث شود تا درخواست اخذ ویزای شینگن از طرف سفارت رد شود بپردازیم.

 از نکاتی که هنگام رد شدن ویزای شینگن باید به آن توجه کنید این است که در  صورت رد شدن درخواست شما، تا شش ماه آینده نمیتوانید به هیچ سفارتی درخواستی برای ویزای شینگن دهید. از مهمترین دلایلی که میتواند باعث رد شدن ویزای شینگن شود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گذرنامه ای که آسیب دیده است و یا مخدوش است
 • مدارک ساختگی و یا گواهی ازدواج نامعتبر
 • دلایل و توضیحاتی که باعث شود سفر شما نامعقول به نظر برسد
 • پاسپورتی که کمتر از سه ماه از اعتبار آن باقی مانده است
 • ارائه اطلاعات ناکافی درباره هدف سفر
 • ارائه ندادن مدرکی مبنی بر تمکن مالی
 • انجام کارهای مجرمانه چه در گذشته و چه در زمان حال
 • بیمه نامعتبر

رد شدن ویزا میتواند برای متقاضی یکی از بدترین خبر ها باشد چرا که برای اخذ ویزا هزینه و زمان خود را گذاشته است به علاوه اگر در زمان مسافرت و تعطیلی ها این اتفاق بیوفتد میتواند تمامی برنامه های شما را به هم بریزد. شرکت اویزا وان پلاس با داشتن سال ها تجربه، با دقت و حساسیت بالای خود شانس شما را برای اخذ ویزای شینگن به بالاترین حد ممکن میرساند.

شما میتوانید با ویزای شینگن اروپا به تمامی کشورهای عضو پیمان اروپا سفر نمایید. بسیاری از ایرانیان رویای سفر به اروپا را در سر دارند. برای سفر به کشورهای اروپایی اخذ ویزا الزامی است. برای گرفتن ویزای اتحادیه اروپا بهتر است از طریق محدوده شینگن اقدام کنید. در صورتی که ویزای شینگن داشته باشید بقیه کشورهای اتحادیه اروپا نظیر سوئیس به راحتی به شما ویزا خواهند داد. 

لطفا محتوا را وارد کنید ویرایشگر در اختیار شماست
لطفا محتوا را وارد کنید ویرایشگر در اختیار شماست
لطفا محتوا را وارد کنید ویرایشگر در اختیار شماست

ویزای شینگن سندی است که برای سفربه کشور های منطقه شینگن یا دیدار از این کشورها از جانب مقامات مربوطه برای شخص متقاضی صادر می شود. منطقه شینگن شامل 26 کشور است که با یکدیگر توافق کرده اند شهروندان شان آزادانه و مانند یک کشور واحد در سراسر آن مسافرت کنند. از میان 26 کشور متعهد به توافق نامه یا پیمان شینگن، 22 کشور عضو اتحادیه ی اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) هستند.

منطقه شینگن اکثریت کشورهای اروپایی را به جز بریتانیا و کشورهایی نظیر رومانی، بلغارستان، کرواسی، قبرس و ایرلند در بر می گیرد، که به زودی این کشورها نیز عضو شینگن خواهند شد. با این حال، کشورهایی نظیر نروژ، ایسلند، سوییس، و لیختن اشتاین عضو اتحادیه ی اروپا نیستند، ولی جزء کشورهای منطقه شینگن هستند و از مزیت مسافرت آزاد در این منطقه بهره مندند.

در ادامه فهرست کشورهای عضو ویزای شینگن یا به عبارتی لیست کشورهای شینگن را ملاحظه می فرمایید. با کلیک بر روی نام برخی کشورهای زیر که ابر پیوند دارند می توانید وارد وب گاه سفارت آنها در ایران شوید و به اطلاعاتی بیش تر راجع به مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن ، شرایط اخذ ویزای شینگن ، فرم درخواست ویزای شینگن ، هزینه ویزای شینگن ، و سایر اطلاعات مرتبط برای هر یک از این کشورها دست یابید.

 1. اتریش
 2. بلژیک
 3. جمهوری چک
 4. دانمارک
 5. استونی
 6. فنلاند
 7. فرانسه
 8. آلمان
 9. یونان
 10. مجارستان
 11. ایسلند
 12. ایتالیا
 13. لتونی
 14. لیتوانی
 15. لوکزامبورگ
 16. مالت
 17. هلند
 18. نروژ
 19. لهستان
 20. پرتغال
 21. اسلواکی
 22. اسلوونی
 23. اسپانیا
 24. سوئد
 25. سوییس
 26. لیختن اشتاین

بر اساس ماهیت و اهداف سفر، انواع ویزای شینگن وجود دارد که از جانب سفارت و یا کنسولگری های معین صادر می شوند.

1. ویزای عادی شینگن (USV)

ویزای عادی شینگن مانند روادید یکی از کشورهای عضو منطقه ی شینگن برای حمل ونقل یا اقامت در منطقه ی مورد نظر است که برای مدت زمانی خاص و حداکثر تا 90 روز در هر دوره ی شش ماهه اعتبار دارد که از تاریخ ورود شخص به منطقه ی شینگن آغاز می شود. با توجه به اهداف سفر، ویزای عادی شینگن به سه دسته ی “ A ” ، “ B ” ، و “ C ” تقسیم می شود.

2. ویزای معتبر در منطقه ی محدود (LTV)

این نوع از ویزا به شما اجازه می دهد فقط به کشور صادرکننده ی ویزای شینگن یا در برخی موارد، به کشورهای دیگری از منطقه ی شینگن سفر کنید که نام ها آنها به صورت خاص هنگام درخواست ویزا ذکر شده باشند. به غیر از کشورهایی که نام شان هنگام درخواست ویزا ذکر شده اند، این گونه ی خاص ویزا برای سفر به کشورهای دیگر عضو شینگن که نامی از آنها برده نشده اند، معتبر نیست.

3. ویزای ملی

ویزای ملی دسته ی “D ” به افرادی اعطا می شود که برای تحصیل، کار یا اقامت دائم وارد یکی از کشورهای شینگن شوند. البته ویزای ملی به افرادی اعطا می شود که قصد دارند در دوره ی زمانی خاص یا با هدفی مشخص در یکی از کشورهای شینگن اقامت کنند که پس از پایان دوره ی مشخص باید به کشورشان بازگردند.

هنگام درخواست ویزا، هر یک از درخواست کنندگان ملزم به پرداخت هزینه ی غیرقابل استرداد برای ویزا هستند. هزینه ویزای شینگن بسته به نوع ویزا، سن درخواست کننده و برخی موارد دیگر متفاوت است.

هزینه ویزای شینگن به طور معمول (به یورو)

 • ویزای ترانزیت فرودگاهی 60.00 یورو
 • ویزا برای اقامت کوتاه، کم تر از 90 روز 60.00 یورو
 • ویزا برای اقامت طولانی، بیش از 90 روز 99.00 یورو

بیمه مسافرتی ویزای شینگن

شهروندان کشورهایی که برای ورود به منطقه ی شینگن ملزم به دریافت ویزا هستند، چه به صورت فردی یا گروهی یا توریستی، و چه با هدف کسب و کار ملزم به خرید بیمه مسافرتی هستند که تمام روزهای اقامت شان را در منطقه ی شینگن پوشش دهد. این بیمه باید در سراسر قلمروی کشورهای عضو شینگن معتبر باشد و تمام دوره ی زمانی را که شخص قصد اقامت یا عبور از این منطقه را دارد، پوشش دهد. حداقل پوشش باید 30،000 یورو باشد.

شما می توانید اطلاعات بیشتری در باره بیمه با کلیک روی بیمه مسافرتی ویزای شینگن به دست آورید.

 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)


فرید شایسته
میخواستم بدونم برای رفتن به بیش از یک کشور شینگن باید در سفارتخانه کدوم کشور اقدام کنم؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

توصیه می شود درخواست ویزا به سفارتخانه کشوری ارائه شود که متقاضی بیشتر مدت آن خواهد گذراند و این کشور را به عنوان مقصد اصلی خود معرفی کند.

فرامرز
خسته نباشید چجوری باید فرم درخواست ویزای شیگن رو پر کرد؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

فرم حتما باید کاملا پر شود و هیچ جای خالی در آن نباشد و میتواند به صورت دست نویس یا تایپی پر شود.

مریم حسین پور
سلام میخواستم بدونم شرایط اولیه برای درخواست ویزا به چه ترتیبی است؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

متقاضی حتما باید دارای پاسپورت معتبر باشد .هر متقاضی حتما باید برای انجام مصاحبه حضوری و ارائه فرم به همرا کلیه مدارک بر اساس قوانین از سفارت کشور مقصد وقت قبلی بگیرد.

علی
سلام از کجا میتونم فرم درخواست رو تهیه کنم؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

در تمام کشورهای شینگن این فرم یکسان است.میتوان آن را از وب سایت یا دفاتر خدمات ویزا دریافت کرد.

نگین انصاری
سلام ببخشید متقاضی باید حتما مدارک مورد نیاز رو شخصا به سفارتخونه تحویل بده ؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

بله. مدارک مورد نیاز حتما باید توسط خوده شخص به سفارت ارائه شود.

اقای مشیری
سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم در چه محل هایی میتونم برای اخذ ویزای شینگن درخواست بدم؟؟

مشاوره مهاجرت و ویزا:

کنسونگری های کشورهای شینگن در سراسر دنیا.