ویزای شینگن آلمان

ویزای شینگن آلمان

۱۷/مرداد/۹۸


ستاره ی درخشان اروپا، کشور آلمان، با پایتختی برلین جذابیت زیادی برای اکثر دانشجویان ایرانی دارد. آلمان با ۱۶ ایالت در همسایگی کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک، هلند قرار دارد. حدود جمعیت این کشور طی سرشماری سال ۲۰۱۱، ۸۰ میلیون نفر تخمین زده شده است که حدود ۶ میلیون نفر آن خارجی هستند که هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده است. از شهر های مهم این کشور می توان مونیخ، فرانکفورت، هامبورگ، درسدن را نام برد.

 

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است.آلمان از شمال با دانمارک و دریای بالتیک،از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آلمان ۳۵،۷۱۲،۱۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. اولین پادشاه آلمانی‌ زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. پس از این دوره، حکومت به امپراطوری روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می‌شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد، پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت و با پایان جنگ جهانی اول قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌نامند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژادپرستی حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ‌جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس از جنگ‌جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند. آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادی و حوزهٔ پولی یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند. آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد و پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

وضعیت جغرافیایی

آلمان از 16 ایالت تشکیل شده است که بزرگترین ایالت آلمان بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی می باشد. آلمان ترکیبی از دشت، جنگل، کوه، ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌ است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند، در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود و در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند. کوه‌های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروک و جنگل‌های باواریا از شمال به جنوب کشیده‌ شده‌اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲،۹۶۲ متر است.

فرهنگ ، زبان و دین

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است. حدود ۹۵٪ مردم این کشور هم به این زبان یا گویش‌هایی از این زبان سخن می‌گویند. در عین حال زبان‌های اقلیت، دانمارکی ۰٫۰۶٪ ، فریسی ۰٫۰۱٪ ، رومی ۰٫۰۸٪ و سوربی توسط ۰٫۰۹٪ جمعیت نیز در آلمان استفاده می‌شوند. بزرگترین گروه زبانی که توسط مهاجران صحبت می‌شود، زبان ترکی است با ۱٫۸٪ جمعیت و زبان کردی با ۰٫۳٪ جمعیت. مذهب رسمی مردم آلمان مسیحیت است و در حدود 34 درصد از آنها پروتستان هستند. در آداب و رسوم مردم آلمان برنامه ریزی نقش اساسی دارد. در این کشور مشخص شده است که چه کاری باید در چه ساعتی انجام شود. بنابراین قانونمند بودن بخش مهمی از فرهنگ مردم کشور آلمان محسوب می شود. مهندسان در کشور آلمان بسیار مشهور هستند و موقعیت صنعت اتومبیل در این کشور بسیار بالا است. در کشور آلمان زندگی شخصی از کاری جدا است. از ویژگی های مهم مردم این کشور پس انداز، سخت کوشی و احترام است. در کشور آلمان باید به افراد مسن احترام ویژه ای گذاشته شود. در این کشور صحبت به شکل صریح صورت می گیرد و صداقت بخش مهمی از زندگی مردم آلمان است. آداب احوالپرسی در آلمان بسیار رسمی است و با یک دست دادن سریع و محکم انجام می شود. شما تا زمانی که فرد خود نخواسته است نمی توانید او را به اسم کوچک صدا کنید. قوانین حجاب کشور آلمان سختگیرانه نیست. به طوری که هر شخص می تواند از پوشش مربوط به خود استفاده نماید. در این کشور حضور در دانشگاه ها و مدارس با لباس رسمی مشخص شده است. کارکنان لباس مربوط به خود را می پوشند و لباس مهمانی از لباس کار جداست. رفتار آلمانی ها با ایرانیان بسیار خوب است این افراد به طور کلی نگاه صلح جویانه به مهاجران دارند و خبری از رفتارهای زننده و بی احترامی نخواهد بود. در آلمان شرایط زندگی درست و دقیق برنامه ریزی شده است.

آداب و رسوم

دست دادن در این کشور مرسوم است. دقت داشته باشید نامیدن افراد به اسم کوچکشان بسیار بد است مگر آنکه خودشان در ابتدا اینگونه شما را صدا کنند. آداب معاشرت ابتدایی را حتما رعایت کنید. قبل از خوردن غذا، مصطلح است که افراد به کسانی‌ که سر میزشان غذا می‌خورند بگویند نوش جان! guten appetite و سایر افراد نیز این عبارت مشهور " danke, gleichfalls" به معنی ممنون؛ نوش جانتان را می‌گویند. اگر در خانه یک آلمانی به مهمانی دعوت شدید بهتر است با یک دسته گل که بدون تزیین خاصی است به دیدارشان بروید. تعداد گل های موجود در دسته بهتر است متفاوت باشد. همچنین گل رز قرمز انحصارا برای رابطه‌های عاشقانه گرفته می‌شود.

در هنگام ورود به مغازه‌ای در آلمان بهتر است قبل از پرسیدن هرگونه سوالی و یا عنوان خواسته تان عبارت " guten tag" به معنی"روز بخیر" را بگویید و بعد نسبت به طرح سوال یا خواسته‌تان اقدام کنید، همچنین هنگام خارج شدن از مغازه نیز بهتر است عبارت" auf wiedersehen" به معنی " به امید دیدار "را بگویید. در صورتی که می‌خواهید تلفنی با شخصی صحبت کنید بهتر است ابتدا خودتان را معرفی کرده و سپس تقاضای صحبت با فرد موردنظرتان را بکنید. پوشیدن لباس غیررسمی در آلمان معمول است. پوشیدن لباس رسمی برای بعضی از جاها همانند رستوران ها، اپرا ، تئاتر و ... توصیه می‌شود. کشیدن سیگار در وسایل نقلیه عمومی، بسیاری از ساختمان های تجاری و عمومی و اماکنی که تابلوی نکشیدن سیگار در آن است، ممنوع است.

 غذاهای آلمانی

آلمانی‌ها عاشق غذای غنی و سالم هستند و البته هر منطقه از این کشور از غذای سنتی تعریف خاص خود را دارد. در بین غذاهای آلمان گوشت خوک طرفداران زیادی دارد و برخی از غذاهای سنتی نیز با آن درست می‌شوند. «برات ورست» (Bratwurst)، یک نوع سوسیس بوده و رابطه بسیار نزدیکی با غذای آلمان دارد. کلم، چغندر و شلغم در طبخ خوراک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گیاهان جزو گیاهان خوراکی بومی منطقه هستند. انواع سیب زمینی و کلم رشته‌ شده (sauerkraut) نیز از ستاره‌های آشپزی آلمانی محسوب می‌شوند. 

هنر آلمانی

فرهنگ تنها به معنی تعامل یا ظواهر مردم یک کشور نیست. فرهنگ علاوه بر این، طرز تفکر و دستاوردهای هنری و خلاقانه را نیز شامل می‌شود. آلمان بخش بزرگی از موسیقی کلاسیک دنیا را متحول کرد و سنت‌های آهنگ‌سازان بزرگ آلمانی و اتریشی مانند باخ، موتزارت، بتهوون، برامس، واگنر و ماهلر تا به امروز نیز زنده‌اند. با علاقه وافری که آلمانی‌ها به دقت و مهندسی دارند، سنت‌های پر قوتی که در چاپ، حکاکی چوبی و کنده کاری به یادگار گذاشته‌اند چیز دور از انتظاری نیستند. نمایندگانی از تمام دوره‌های زمانی مهم مانند رمانسک، گوتیک، کلاسیک، باروک، روکوکو و رنسانس را نیز در معماری این کشور می‌توان مشاهده کرد. این سبک‌ها در کلیساهای جامع، قلعه‌ها و ساختمان‌های عمومی قابل بازدید و بررسی هستند.

فرهنگ کار در آلمان

تمایل به نظم و ترتیب در زندگی تجاری آلمان نیز ریشه دوانده است. سورپرایز یا شوخی با استقبال روبه‌رو نمی‌شوند. همه چیز از قبل کاملاً برنامه‌ریزی شده و تصمیم‌ها پیشاپیش گرفته می‌شوند و معمولاً بعد از آن که توافقی صورت گرفت تغییرات بسیار نادر هستند. مهندسین در کشور آلمان جایگاه خاصی دارند و این امر را در موفقیت صنعت اتومبیل آن‌ها نیز می‌توان دید. کارمندان در تمام سطوح بر اساس شایستگی و سخت کوشی به شدت مورد قضاوت قرار می‌گیرند. رابطه با همکاران و همچنین خارجی‌ها بیشتر مستقیم بوده و همیشه از سیاست در آن استفاده نمی‌کنند.

حمل و نقل در آلمان

به نظر شما نرخ استفاده از تاکسی و یا هر وسیله ی نقلیه ای در ایران گران است؟ پس باید نظر یک گردشگر خارجی را که به ایران می آید را جویا شوید! هزینه ی حمل و نقل نه تنها در آلمان بلکه در سراسر اروپا گران است و دلیلش هم این است که در کشورهای اروپایی، هزینه ی سوخت و انرژی زیادتر است. خیلی از مسیرها را اگر به جای تاکسی با اتوبوس یا مترو طی کنید، به نفع شما است. البته به یاد داشته باشید که با پرداخت هزینه ای کمتر از پول تاکسی می توانید تا مثلا از اتوبوس استفاده کنید. در فرودگاه و ایستگاه‌ های مترو نیز می ‌توانید، نقشه ی کامل و زمان حرکت اتوبوس ‌ها و مترو را بخرید.

به یاد داشته باشید که معمولاً بلیت متروی شما را بررسی نمی ‌کنند اما اگر مامور مترو از کسی بلیت بخواهد و آن فرد بلیت نداشته باشد، جریمه ‌اش تا ۳۰ برابر بهای خود بلیت است! اما یکی از نکات خوبی که درباره ی تاکسی های آلمانی و رفتار مردم آلمان وجود دارد این است که در هر ساعتی از شبانه روز که تاکسی بگیرید دقیقا همان بهایی را می پردازید که برای شما مشخص شده است و به هیچ عنوان از شما مبلغی اضافه گرفته نمی شود.

بنای تاریخی نبرد ملت ها در لامپزیگ آلمان

لایپزیگ مهمترین شهر ساکسونی و همچنین محل قرار گرفتن یکی از بزرگترین بناهای تاریخی و برجسته اروپا به نام نبرد ملت هاست. بنای تاریخی نبرد ملت ها برای یادبود نبرد لایپزیگ در جنگ های ناپلئون ساخته شده است. در نبرد لایپزیگ بیش از 100 هزار سرباز جان خود را از دست دادند. نبرد لایپزیگ در سال 1813 میلادی اتفاق افتاد ولی بنای یادبود آن در سال 1913 رونمایی شد. این بنا در حال حاضر به موزه تبدیل شده است. در این موزه آثاری به نمایش درآمده اند که توضیحاتی درباره نبرد لایپزیگ و جنگ های ناپلئون ارائه می کنند.

 

تالار قدیمی شهر بامبرگ آلمان

بامبرگ شهری تاریخی در استان باواریا و محل قرار گرفتن تعدادی از بناها با معماری برجسته است. البته هیچ کدام از این بناها به اندازه آلتس رایتوس یا تالار قدیمی شهر (Old Town Hall) جالب و مهم نیستند. طبق روایت ها اسقف شهر به ساکنین بامبرگ اجازه ساختن سالن شهرداری را نمی داد. بنابراین آنها تصمیم گرفتند ساختمان را در مکانی دور از انتظار بسازند. آلتس رایتوس یا همان تالار قدیمی شهر در وسط پلی بر روی رود Regnitz ساخته شده است. داخل این تالار قدیمی با نقاشی های دیواری بزجسته ای تزئین شده است.

 کلیسای جامع آخن آلمان

 کلیسای جامع آخن واقع در مرز بلژیک و هلند، قدیمی ترین کلیسای جامع شمال اروپا و از دیگر جاذبه های توریستی آلمان است. ساخت کلیسای آخن در قرن هشتم شروع شد و طراحی آن ترکیبی از سبک های گوتیک و کارولینجی می باشد. کلیسای جامع آخن به دستور پادشاه شارلمان ساخته شد. در اینجا همچنین تاجگذاری های زیادی انجام شد. یکی از جالب توجه ترین چیزهایی که در بازدید از کلیسای آخن می بینید، درهای برنزی مربوط به قرن نهم و کاشی کاری های طلایی آن است.

 

جزیره سیلت آلمان

در دورترین ساحل شمالی آلمان، جزایری به نام جزایر فریزی شمالی قرار دارند. سیلت یکی از معروف ترین آنها است و علیرغم موقعیت دور از دسترس، از جاذبه های طبیعی توریستی آلمان محسوب می شود. جزیره سیلت دارای سواحل بیکران، تپه های زیبای شنی و فانوس های دریایی می باشد. در جزیره سیلت پس از عبور از کلبه هایی با سقف کاهگلی به ساحل آن می رسید. در ساحل می توانید تنی به آب بزنید و بعد در یکی از هتل های راحت سوئیت بگیرید. هچنین از تفریحات محبوب در جزیره سیلت، کرایه دوچرخه و گشت زدن در دور و اطراف جزیره است.

 

شهر زیبای ادینبورگ آلمان

در شمال پارک ملی کوههای هارز، شهر زیبا و فریبنده ادینبورگ قرار گرفته که از دیگر جاذبه های توریستی آلملن است. توریست ها با راه رفتن در خیابان های سنگ فرش ادینبورگ شانس این را دارند که از بیش از 1000 هزار خانه نیمه چوبی (خانه هایی با اسکلت چوبی که فضای خالی آن با آجر یا سنگ پر شده است) دیدن کنند. به دلیل آسیب جزئی ادینبورگ در جنگ های جهانی، این شهر یکی از چند مقصد در آلمان است که سبک تاریخی و ماهرانه خود را حفظ کرده است. ادینبورگ علاوه بر داشتن خانه های مسکونی سنتی، یک کلیسای جامع رومانیایی آلمانی دارد که به Dom (خانه) معروف است. در ادینبورگ همچنین موزه های مختلفی در رابطه با معماری محلی، تاریخ و هنر وجود دارد.

 

پارک ملی ساکسون

پارک ملی ساکسون سوئیس که زیاد از شهر درسدن (Dresden) دور نیست، یک پارک بسیار وسیع در نزدیکی کوههای آلپ است. پارک ملی ساکسون تا جمهوری چک ادامه پیدا می کند. در طرف چک به آن پارک ملی سوئیس بوهمیا می گویند. از جاذبه های پارک ملی ساکسون سوئیس، رودخانه آلپ و صخره های سنگی خیره کننده، دره های عمیق و مایل ها مسیر زیبا برای پیاده روی است. کوهپیمایی و صخره نوردی هم از ورزش های محبوبی هستند که در پارک ملی ساکسون انجام می شوند.

 

قلعه شورین آلمان

قلعه شورین واقع در شهر شورین از مهمترین جاذبه های گردشگری آلمان در استان فورپومرن- مکلنبورگ است. قلعه شورین در جزیره ای در وسط دریاچه شورین واقع شده است. قلعه شورین که در حال حاضر مقر دولت است در قرن چهاردهم میلادی ساخته شد. بازدید از قلعه به همراه تور یا به صورت انفرادی آزاد است. روایت شده که قعله توسط روح مخلوقی به نام زهر ماهی (Petermannchen) تسخیر شده است. به خاطر وجود همین افسانه هاست که هر ساله تعداد زیادی از توریست های کنجکاو برای دیدن آن به شورین می آیند.

 

 شهر کوهستانی بایرن آلمان

در جنوب استان باواریا، دقیقا در نزدیکی مرز اتریش، شهر کوچک کوهستانی بایرن قرار دارد که از دیگر جاذبه های توریستی آلمان است. بایرن علیرغم کوچک بودن نقش مهمی در شکل گیری تاریخ آلمان ایفا نموده است. بایرن که در تمام طول تاریخ به خاطر معادن نمک اش معروف بوده، حالا همه آن به نام استراحتگاه تابستانی آلدولف هیتلر می شناسند. اغلب گردشگران برای دیدن Kehlsteinhaus، یا آشیانه عقاب در بالاترین نقطه بایرن به اینجا می آیند. بعد از خاتمه جنگ جهانی دوم این ساختمان سالم باقی ماند و در حال حاضر تبدیل به موزه شده است.

 

ساختمان رایشتاگ برلین آلمان

پایتخت آلمان، شهر برلین است که پر از ساختمان های تاریخی زیبا می باشد؛ ساختمان رایشتاگ یکی از مهمترین آنهاست. ساختمان رایشتاگ که در قرن نوزدهم ساخته شد به دلیل آسیب های وارده در جنگ جهانی دوم در دهه 1990 بازسازی گردید. از بعد از بازسازی رایشتاگ تبدیل به مقر رسمی دولت آلمان شد. رایشتاگ در حال حاضر یک گنبد شیشه ای خیلی زیبا دارد که از آن می توان منظره خیره کننده ای از شهر برلین را مخصوصا در شب تماشا کرد.

 

قلعه هوهنزولرن آلمان

از دیگر جاذبه هایی دیدنی آلمان قلعه هوهنزولرن است که به سبک معماری نئو گوتیک بر فراز صخره ای مشرف به دو شهر کوچک در تپه های دامنه آلپ سوابی واقع شده است. قلعه هوهنزولرن که در قرن نوزدهم ساخته شده است، سومین قلعه اییست که در طول هزار سال گذشته در این مکان ساخته شده است. قلعه هوهنزولرن در جایی قرار گرفته است که چشم انداز بسیار زیبایی دارد. قلعه دارای اتاق های فراوان با پنجره های شیشه ای رنگی می باشد. دیوارهای اتاق ها هم با نقاشی های دیواری تزئین شده اند. جواهرات خانوادگی و آثار هنری را هم می توانید در قسمت خزانه داری قلعه پیدا کنید.

کوه تسوگ اشپیتسه آلمان

بلند ترین کوه آلمان کوه تسوگ اشپیتسه است که در شمال شهر گارمیش قرار گرفته است. برای اسکی بازهای حرفه ای دنیا  کوه تسوگ اشپیتسه جای بسیار معروفی است. فرقی نمی کند چه فصلی از سال باشد، در گاشپیتسه اسکی بازها همیشه می توانند به ورزش مورد علاقه شان بپردازند. با استفاده از راه آهن مخصوص عبور از سراشیبی، از دریاچه ای که در پای کوه قرار دارد می توان به بالای کوه رسید. برای پایین رفتن از کوه هم یک تلکابین به نام Eibsee-Seilbahn وجود دارد. از بالای قله کوه تسوگاشپیتسه می توانید همزمان چشم اندازی از چهار کشور را ببینید.

 

بازار کریسمس نورنبرگ آلمان

بازارهای کریسمس آلمان در تمام دنیا معروف اند. بهترین این بازارها را می توانید در شهر نورنبرگ واقع در استان باواریا مشاهده کنید. بازارهای کریسمس قبل از سال نو در سرتاسر شهر قدیمی نورنبرگ برپا می شوند. قدمت بازار کریسمس نورنبرگ به قرن هفدهم میلادی بر می گردد. بازدید کنندگان باید بعد از تاریکی هوا وقتی که چراغ های فروشنده ها روشن می شوند از بازار کریسمسس نورنبرگ دیدن کنند. در این بازار فروشنده ها چیزهایی از قبیل صنایع دستی سنتی آلمان،  تزئینات درخت کریسمس، نوشیدنی گرم الکلی و شیرینی زنجفیلی که نوعی کلوچه محبوب آلمانی در طول تعطیلات است را می فروشند.

 

دروازه براندنبورگ آلمان

دروازه براندنبورگ تنها دروازه به جا مانده در شهر برلین است. دروازه برلین سمبل اتحاد مجدد برلین شرقی و غربی می باشد. براندنبورگ که در قرن هجدهم میلادی ساخته شد ورودی بلوار Unterden Linden است. بلوار آنتردن لیندن، مهمترین بلوار شهر برلین است که از درختان لیندن پوشیده شده است. بلوار لیندن زمانی مستقیما به قصر پادشاهان پروس منتهی می شد. دروازه براندنبورگ یکی از معروف ترین و برجسته ترین بناها در اروپا به شمار می آید.

 

جنگل سیاه آلمان

جنگل سیاه یا شوارتزوالد را می توانید در حاشیه جنوب غربی کشور آلمان پیدا کنید. نام آن به خاطر اینکه درختان با شاخ و برگ های شان سایه بان تاریکی ایجاد کرده اند، جنگل سیاه گذاشته شده است. جنگل سیاه بهشت دوستداران تفریحات خارج از خانه است. پیاده روی، شنا در دریاچه های خنک آلپ و کوهنوردی از ورزش های محبوب در جنگل سیاه هستند. در داخل جنگل سیاه تعدادی شهر و شهرک وجود دارد که معروف ترین آنها بادن است که آب گرم آن در دنیا معروف است. از دیگر شهرهای داخل و اطراف جنگل سیاه شهر دانشگاهی فرایبورگ است که دارای غذاها و تفریحات شبانه فوق العاده ای است.

 

 

 

 

1. فرم درخواست روادید شینگن به زبان انگلیسی یا آلمانی

2. دو قطعه عکس پرسنلی 3.5*4.5

3.  گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل شش ماه اعتبار 

4. دعوتنامه تکمیل شده( که  توسط یک شهروند آلمانی یا فرد خارجی که اقامت قانونی درآلمان دارد، دعوت می شود) 

5. اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی 

 6. اصل و تصویر مدارک شغلی متقاضی 

 7. اصل و تصویر مدارک مالی، موید امکانات لازم جهت تامین مالی فرد  به زبان انگلیسی 

 •  پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک.
 •  کارت اعتباری بین المللی شخصی  و پرینت حساب مربوطه.
 • ضمانت نامه بانکی برای متقاضی که شخص دعوت کننده نزد یکی از بانکها یا شرکتهای بیمه ای آلمانی تهیه می‌کند.
 •  علاوه بر مدارک یاد شده، چنانچه متقاضی دارای سند ملکی نیز باشد، توسط سفارت در پرونده لحاظ می‌شود.

8. اصل و تصویر بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو 

9. اصل و تصویر بلیط هواپیما یا رزرو بلیط.

10. اصل و تصویر رزرو هتل یا هتل‌ها (در صورت دارا بودن) و برنامه سفر در آلمان.

11. تصویر صفحه اول گذرنامه و روادیدهای گذشته (در صورت دارا بودن).

سفارت این اختیار را دارد که در صورت نیاز به بررسی بیشتر و بهتر، مدارک دیگری را نیز از متقاضی درخواست کند.

 

هزینه ی ویزای آلمان با توجه به سن و نوع ویزا متفاوت است که در ادامه خواهیم آمده است:

 1. بالاتر از ۱۲ سال:
 • ۸۰ یورو ترانزیت نوع A
 • ۸۰ یورو ویزای شینگن نوع C
 1. بین ۶ تا ۱۲ سال:
 • ۳۵ یورو ترانزیت نوع A
 • ۳۵ یورو شینگن نوع C
 1. پایین تر از ۶ سال:
 • رایگان ترانزیت نوع A
 • رایگان شینگن نوع C
 1. بالاتر از ۱۸ سال: ۶۰ یورو ویزای طولانی مدت یا همان اقامت
 1. کمتر از ۱۸ سال: ۳۰ یورو ویزای طولانی مدت یا همان اقامت

نکاتی که باید حتما در نظر داشته باشید:

 • تمام هزینه درخواست ویزا از شما توسط سفارت به یورو و به صورت نقدی دریافت می شود.
 • حتما در نظر داشته باشید که پول خرد همراهتان باشد چون سفارت به مقدار محدود پول خرد دارد.
 • فقط اسکناس های پنج، ده، بیست، پنجاه و صد یورویی قابل قبول است و سکه دریافت نمی شود.
 • در سفارت امکان پرداخت با کارت وجود ندارد.

توجه: دو نوع وقت سفارت برای ویزای شینگن گرفته می شود :

 1. عادی : صد و نود هزار تومان
 2. VIP: ششصد هزار تومان

 دلایل عمده ریجکت شدن ویزای شینگن آلمان 

 • جعل مدارک: بدون تردید مهمترین دلیل رد ویزای آلمان، جعل مدارک است. در صورت محرز شدن جعلی بودن مدارک تا مدت طولانی کلیه کشورهای عضو شینگن از پذیرش تقاضای شما خودداری خواهند کرد.
 • پرینت گردش حساب مشکل داشته باشد: گردش حساب کم باشد یا به شکل غیر طبیعی در یک بازه زمانی کوتاه زیاد باشد. حتی به علت اینکه ارقام گردش حساب، لاتین نباشد نیز ویزای آلمان شما رد خواهد شد!
 • بیمه مسافرتی معتبر نباشد: اگر بیمه مسافرتی شما منطق با بازه زمانی اقامت شما در آلمان نباشد یا در همه کشورهای حوزه شینگن معتبر نباشد ویزای شما ریجکت خواهد شد.
 • پاسپورت بدون امضا باشد. 
 • تاریخ درخواست سفر با تاریخ بلیط رفت برگشت هواپیما و زمان اقامت منطبق نباشد. 
 • فرم درخواست ویزا تکمیل نشده باشد و یا قدیمی باشد.
 • داشتن سابقه کیفری
 • نداشتن تمکن مالی مناسب
 • جواب دادن مبهم و گنگ به سوالات افسر
 • قانع نشدن افسر سفارت مبنی بر بازگشت شما به کشور 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)