ویزای شینگن هلند

ویزای شینگن هلند

۱۷/مرداد/۹۸


هلند یا به اصطلاح ندرلند کشوری تقریباً کوچک با مساحت حدود ۴۱٬۵۲۶ کیلومتر مربع  در بخش شمال غربی اروپا واقع شده، جمعیت آن طبق آخرین سرشماری چیزی حدود ۱۶٬۵۷۰٬۶۱۳  نفر می باشد. کشور هلند پیشرفته با فرهنگ بالاست به‌ طوری که شاخص توسعه انسانی آن بسیار بالا و ۰/۹ است. شهر زیبای آمستردام پایتخت کشور هلند و بزرگترین شهر آن می باشد، بندر روتردام دومین شهر بزرگ آن است ولی شهر لاهه از نظر تمرکز سیاسی و وجود وزارتخانه و سفارتخانه ها مشهور می‌باشد. کشور آلمان همسایه شرقی هلند، بلژیک همسایه جنوبی و بریتانیا همسایه غربی هلند هستند. 

جغرافیای هلند

هلند در نیمکره شرقی زمین و در پهنای جغرافیایی ۴۵ دقیقه و ۵۰ درجه شمالی و درازای جغرافیایی ۲۱ دقیقه و ۳ درجه شرقی واقع شده است. در محدوده جغرافیای هلند مهمترین کشورهایی که در همسایگی این کشور زیبا قرار دارند کشور آلمان، بلژیک و انگلستان می باشند. کشور هلند یکی از کشورهای کوچک قاره اروپا به شمار می رود که قدری از کشور بلژیک بزرگتر می باشد؛ این کشور یک نهم آلمان بوده و جزوه کم ارتفاع ترین کشورهای اروپای غربی به شمار می رود. جالب است بدانید که حدود ۶۰ درصد هلند پایین تر از سطح دریا قرار دارد از این رو مردم کشور هلند برای استفاده از زمین ها مجبور شدند آب دریا را با سدهای عظیم مهار کنند. حدود ۵۴ درصد سطح کشور هلند به اراضی کشاورزی اختصاص داده شده و نه درصد آن به آبها، ۸ درصد آن به جنگل ها، ۸ درصد به ساختمان ها و ۲۱ درصد دیگر آن کاربردهای متفاوت دیگری دارد. نگاه جالبی که در مورد جغرافیای هلند وجود دارد این است که زمان زیادی مردم این کشور با آب دریا به مبارزه پرداخته بودند.

نام رسمی کشور هلند با توجه به پست بودن و هموار بودن این کشور ندرلندز می باشد. می‌توان گفت جغرافیای هلند به گونه ای است که بسیاری از مردم، آن را سرزمین زیر آب لقب داده اند. بلندترین نقطه در کشور هلند والسر برخ بوده که حدود ۳۲۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و در منطقه جنوب شرقی هلند واقع شده است. در جغرافیای هلند پایین ترین سطح این کشور پرنس الکساندر پولدر بوده که در اطراف شهر روتردام قرار دارد، این منطقه حدود ۷ متر از سطح دریا پایین تر است. جلگه های هلند به طور عمده در قسمت نیمه جنوبی این کشور واقع شده که این جلگه ها از آبرفت رودهای راین ، ماس و شلدت تشکیل شده است. این زمین ها مناطق بسیار مناسبی برای کشاورزی می باشد زیرا وسعت زیادی دارد. با توجه به اینکه بیشتر اراضی  کشور هلند از چمن زارها و مراتع طبیعی تشکیل شده دامپروری و تهیه فرآورده های لبنی در این کشور رونق چشمگیری داشته همچنین صید ماهی نیز بسیار رواج دارد.

آب و هوای هلند

با توجه به جغرافیای هلند می توان گفت این کشور یک سرزمین پر باران بوده که زمستان های بسیار طولانی و تابستان های کوتاه و ملایم دارد. یکی از ویژگیهای جغرافیای هلند، وزش بادهای تند به خصوص در مناطق ساحلی می باشد، که این امر موجب بارش های موسمی در این سرزمین شده است. از طرفی دیگر با توجه به اینکه این کشور در مجاورت دریای شمال قرار دارد، روزهای بدون آفتاب آن بسیار کم است. نکته قابل توجه در مورد آب و هوای هلند این است که دریای آن در زمستان به اندازه خشکی سرد نبوده و تابستان های گرم و طاقت فرسا ندارد و به دلیل وزش بادهای غربی همه نواحی ساحلی هلند آب و هوای معتدلی دارد. ارتفاع باران سالانه در کشور هلند به ۸۰۰ میلیمتر می رسد که بخار چمنزارها و آب دریا موجب شده است این کشور به یکی از پر باران ترین کشور های اروپایی تبدیل شود.

غذاهای هلندی

غذاهای هلند تنوع زیادی ندارد و بسیار ساده و آسان تهیه می‌شود که معمولاً شامل سبزیجات فراوان و کمی گوشت است. خانواده‌های هلندی غذای فرهنگ‌های دیگر را نیز طبخ می‌کنند که در این زمینه بیشتر از فرهنگ‌‌های ایتالیایی، چینی، مدیترانه‌ای و اندونزیایی تاثیر پذیرفته‌اند، همین تاثیر را در رستوران‌های منتخب هلند نیز می‌توان دید.

صبحانه ساعت 6 الی 8 صبح سرو می‌شود و معمولاً شامل یک تکه نان است که روی آن پنیرهای مختلف، کره بادام زمینی، شیره شکر و شکلات می‌زنند. ساعت 12 الی 13 یعنی در زمان ناهار ممکن است غذایی مشابه صبحانه داشته باشند و گاهی اوقات ساندویچ‌‌هایی با گوشت سرد و پنیر نیز میل می‌کنند. وعده شام حدوداً ساعت 6 عصر شروع می‌شود و از دو یا سه وعده غذایی تشکیل شده که سوپ به عنوان پیش غذا، سیب زمینی با مقدار زیادی سبزیجات و کمی گوشت برای غذای اصلی، شیرینی یا کوکی برای دسر سرو می‌شود. استامپوت (Stamppot) یا تاس کباب غذای زمستانی سنتی و اسنرت (snert) یا سوپ نخود فرنگی اغلب سوپ انتخابی برای شام است. فاصله بین صبحانه و ناهار یعنی 10 تا 11 صبح، یا بین ناهار و شام در ساعت 4 تا 5 عصر را برای صرف چای در نظر می‌گیرند که دوستان یا همسایه‌ها را دعوت کرده و از آنها با یک قوری چای یا قهوه و بیسکویت پذیرایی می‌کنند.

 هلند را با پنیرهای معروفش می‌شناسند مانند پنیر گودا، لیدن و ایدام که شهرت جهانی دارند، شهر آلکمار (Alkmaar) نیز به بازار پنیرش معروف است.

آداب اجتماعی در هلند

با اینکه رفتار و منش هلندی‌ها مشابه کشورهای غربی است اما ویژگی‌های مخصوص به خود را نیز دارند. نکاتی که در اینجا اشاره ‌می‌شود شاید برای همه مردم و مناطق این کشور صدق نکند ولی به طور کلی آداب این کشور را در اکثر شرایط و موقعیت‌ها نشان می‌دهد.

هلندی‌ها در زمان احوالپرسی و همچنین خداحافظی با شما دست می‌دهند اما اگر رابطه نزدیکی با آنها داشته باشید صورت شما را ‌3 بار می‌بوسند که از گونه چپ شروع می‌کنند. آن‌ها عادت دارند خیلی زودتر از یک مهمانی اقدام به برنامه‌ریزی برای آن ‌کنند پس اگر برنامه صرف شام با یک دوست را 6 هفته جلوتر ترتیب داده‌اند تعجب نکنید! روال زندگی آنها با برنامه‌ریزی همراه است و آن را سفت و سخت رعایت می‌کنند. در نتیجه سرزده به دیدن کسی نمی‌روند مگر آنکه در یک مهمانی او را دیده و موضوع را برنامه‌ریزی کرده باشند.مردمان هلند افراد رک و بی‌پرده‌ای هستند، رفتاری که شاید پررویی تلقی می‌شود در این کشور روراستی و صراحت نام دارد و هر موضوعی را همان‌طور که هست صاف و پوست کنده مطرح می‌کنند. این به معنای بی‌ادبی نیست بلکه ویژگی خاص هلندی‌ها به شمار می‌رود. هنگام صحبت باید به چشمان شما نگاه ‌کنند، انتقادپذیر بوده و زودرنج هم نیستند. چنانچه با زبان هلندی با کسی احوالپرسی کردید و او با زبان انگلیسی پاسخ شما را داد انتظارش را داشته باشید! هلندی‌ها مهارت زیادی در زبان‌های خارجی داشته و به راحتی آب خوردن گویش خود را تغییر می‌دهند.

اقتصاد هلند

از نظر اقتصادی هلند کشور توسعه یافته ای محسوب می شود و همیشه نقش مهمی در اقتصاد اروپا ایفا کرده است. ماهی گیری، کشتی رانی، کشاورزی، تجارت و بانکداری از قرن ۱۶ جزو بخش های اصلی اقتصاد این کشور بوده اند.

یکی از ۱۰ کشور برتر در صادرات است و بعد از محصولات غذایی، ماشین آلات، مواد شیمیایی، فلزات، لوازم الکتریکی، تجارت، خدمات و توریسم از صنایع برتر آن محسوب می شوند. کشور مذکور یکی از متراکم ترین کشور های جهان از نظر جمعیتی است اما با این حال دومین صادر کننده غذا و محصولات کشاوری در جهان است.

زبان رسمی مردم هلند

زبان رسمی هلند و زبان مردم هلند، هلندی است. در این زبان که ریشه آن به زبان جرمنی یا همان آلمانی برمیگردد، برخی واژه های فرانسوی نیز وجود دارد که در حین صحبت می توان آنها را تشخیص داد. این زبان بسیار گسترده است و در برخی استان های کشورهای دیگر اروپایی همانند بلژیک نیز از این زبان استفاده می شود.

فرهنگ و مردم هلند

مردم این کشور علاقه بسیار زیادی به یادگیری زبان های خارجی دارند و بسیاری از جمعیت این کشور به زبان های انگلیسی یا اسپانیایی یا آلمانی یا فرانسوی صحبت می کنند. این کشور در هنر نقاشی نیز بسیار معروف می باشد به طوری که نقاش های بسیار بزرگی همانند رامبرانت، یوهانس ورمر و جان استین در این کشور زندگی می کرده اند. مردم هلند بلند قدترین مردمان دنیا هستند و میانگین قد مردان در این کشور ۱۸۴ سانتی متر است.

جایگاه هنر در این کشور

این کشور در حوزه فرهنگ و هنر چهره های برجسته فراوانی داشته است. یان استین، فرمیر، رامبرانت، ون گوک، اشر برخی از معروف ترین نقاشان هلندی هستند. فیلسوفان بسیاری از جمله اراسمون و اسپینوزا در این کشور زندگی می کرده اند.

رنه دکارت نیز بیشتر آثار بزرگ خود را در هلند نوشت زیرا در دانشگاه لیدن در حال تحصیل بود. کریستیان هویگنس، مخترع ساعت پاندولی، دانشمندی بود که تایتان، قمر زحل را کشف کرد. ادبیات این کشور نیز چهره های برتری در بین خود داشت از جمله جوست وِندل، پیتر هوفت، بوماس، جرارد ریو، ویلیام هرمان و آنه فرنک که کتاب خاطرات یک دختر جوان اون بعد از مرگش طی هولوکاست چاپ شد و به بیشتر زبان های دنیا نیز ترجمه گردید.

آثاری از معماری سنتی را میتوان در ساختمان هایی در شهر های آمستردام، دلفت و لیدن که بازمانده های قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی هستند دید. معماری روستایی با خانه های چوبی را می توان در مارکن و زاندام یافت. کفش های چوبی، آسیاب بادی، گل های لاله، پنیر، سفال و شاهدانه از جمله وسایلی هستند که گردشگران به کشور هلند مرتبط می دانند.

گذرگاه های آبی آمستردام

آمستردام مثل ونیز و سایر شهرهای روی آب دارای گذرگاه‌های آبی است. این کانال‌ها جلوه‌ی قشنگی به شهر بخشیده‌اند و بخصوص برای گردشگران خیلی جالب‌اند.

جاهای دیدنی هلند - گذرگاه‌های آبی آمستردام

می‌توانید با یکی از قایق‌های گردشگری یا تاکسی‌های آبیِ حاشیه‌ی کانال‌ها همراه شوید تا آمستردام را از میان آب نشان‌تان بدهند. اگر هم علاقه‌ای به قایق‌سواری ندارید، همین که در حاشیه‌ی کانال‌ها قدم بزنید، خودش لذتی فراموش‌نشدنی را برای‌تان رقم خواهد زد.

زانس اسخانس

جاهای دیدنی هلند - زانس اِسخانس

اگر می‌خواهید در زمان سفر کنید و هلند قرن هفدهم و هجدهم را ببینید، باید به زانس اِسخانس (Zaanse Schans) بروید. زانس اِسخانس در ۱۵ کیلومتری شمال آمستردام قرار دارد و سبک روستاهای سنتی هلند را در قالب موزه‌ای روباز نشان‌تان می‌دهد. می‌توانید در اینجا گردش کنید و ببینید که پیشه‌وران قدیمی همچون کشتی‌سازها و مفرغ‌سازها چگونه کار می‌کردند. ردیف خانه‌های نماسبز نیز جلوه‌ی این منطقه را دیدنی‌تر کرده‌اند. از دیگر دیدنی‌های زانس اِسخانس می‌توان به آسیاب‌های بادی اشاره کرد. در گذشته ۶۰۰ آسیاب بادی در این منطقه وجود داشتند که اکنون فقط پنج‌تایشان باقی مانده و بازدید از آنها برای عموم آزاد است.

باغ اروپا

جاهای دیدنی هلند - باغ اروپا

کوکِنهوف (Keukenhof) یا همان باغ اروپا یکی از بزرگترین باغ‌های گل در جهان و یکی از جاهای دیدنی هلند است که در شهر لیسه (Lisse) قرار دارد. در این باغ زیبای ۷۰ هکتاری تقریبا از هر رنگی، گلی برای دیدن و بوییدن هست. حتما این را هم می‌دانید که هلند به‌ گل‌های لاله‌اش شهره است. در اینجا علاوه بر نمایشگاه‌های گل چند رستوران نیز برپا شده است که می‌توانید پس از گردش در میان گل‌ها برای صرف غذا مهمان‌شان شوید.

 گروت کرک

جاهای دیدنی هلند - گروت کِرک

گروت کِرک (Grote Kerk) واقع در شهر لاهه کلیسای نماآجری بزرگی به‌سبک گوتیک است که قدمت آن به قرن سیزدهم می‌رسد. بنای اولیه‌ی این کلیسا در سال ۱۵۳۹ فروریخت و سپس به‌شکل فعلی بازسازی شد. گروت کِرک محل رویدادهای تاریخی مهمی بوده است و بسیاری از اعضای خاندان سلطنتی هلند ازجمله پادشاه ویلهلم‌-‌الکساندر در اینجا غسل تعمید داده شدند. ضمنا برج ناقوس این کلیسا بلندترین برج ناقوس هلند است و قطعا به دیدنش می‌ارزد.

 موزه‌ ملی

جاهای دیدنی هلند - موزه‌ی ملی

موزه‌ی ملی هلند (Rijksmuseum) واقع در آمستردام یکی از جاذبه های گردشگری هلند است که شامل مجموعه‌ی ارزشمندی از آثار هنری و عتیقه‌جات است. در این موزه حدود ۷ میلیون شی‌ء قیمتی و بیش از ۵۰۰۰ نقاشی وجود دارد که مجموعا در ۲۵۰ سالن چیده شده‌اند. این موزه شامل یک کتابخانه‌ی ۳۵ هزار کتابی نیز هست. بیشتر قسمت‌های این موزه به نمایش دست‌سازه‌های قدیمی و مجسمه‌های قرون وسطایی اختصاص دارند، اما تعداد آثار هنری مدرن نیز کم نیست. اگر می‌خواهید حسابی از این موزه حظ ببرید، حداقل باید یک روز کامل برایش وقت بگذارید.

پارک ملی هوخه فیلووه

جاهای دیدنی هلند - پارک ملی هوخه فیلووه

هلند کشوری کوچک اما سرشار از زیبایی‌های طبیعی است. ازجمله‌ی این زیبایی‌های طبیعی می‌توان به پارک ملی هوخه فیلووه (Hoge Veluwe National Park) اشاره کرد که یکی از دیدنی های هلند است و بین شهرهای آپِلدورن و آرنهِم و در زمینی به‌مساحت ۱۳٬۸۰۰ هکتار قرار دارد. این پارک از چشم‌اندازهای متنوعی همچون جنگل و چمنزار و در قسمت‌هایی نیز از تپه‌های شنی تشکیل شده است و حیواناتی از قبیل گوزن و طیف وسیعی از پرندگان در آن زندگی می‌کنند.

 موزه‌ آنه فرانک

جاهای دیدنی هلند - موزه‌ی آنه فرانک

موزه‌ی آنه فرانک (Anne Frank Museum) یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری آمستردام است که در گذشته محل زندگی آنه فرانک بود. آنه از قربانیان هولوکاست است و در زمان جنگ جهانی دوم به‌خاطر فرار از دست نازی‌ها مخفیانه در این ساختمان زندگی می‌کرد. او دو ماه پیش از پایان جنگ بر اثر ابتلا به تیفوس جان باخت و پس از مرگ با پیداشدن دفترچه‌ی خاطرات و چاپ دست‌نوشته‌هایش به‌شهرت رسید. پس اگر به آمستردام سفر کردید، حتما سری هم به مخفی‌گاه آنه و خانواده‌اش بزنید و از نزدیک با این ماجرا آشنا شوید.

 دهکده‌ مارکن

جاهای دیدنی هلند - دهکده‌ی مارکِن

دهکده‌ی مارکِن (Marken village) جای خیلی بزرگی نیست، اما به‌خاطر قرارگیری در کنار دریاچه‌ی زیبای آیسِل طبیعت چشم‌نوازی دارد و یکی از جاهای دیدنی هلند به‌شمار می‌رود. هرساله گردشگران زیادی به مارکِن می‌آیند تا در پس‌زمینه‌ی کلبه‌های چوبی رنگ‌شده و قایق‌های ماهی‌گیری بومی‌ها عکس بیندازند. تابستان‌ها اینجا میزبان فستیوال‌های رنگارنگی است که می‌توانید در خلال برگزاری‌شان با صنایع‌دستی هلندی‌ها ازجمله نحوه‌ی ساخت کفش‌های چوبی آشنا شوید.

 افتلینگ

جاهای دیدنی هلند - اِفتِلینگ

اِفتِلینگ (Efteling) بزرگ‌ترین پارک تفریحی هلند است که در دهکده‌ی کاتس‌هئوفل (Kaatsheuvel) قرار دارد. این پارک از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که هرکدام‌شان به بازنمایی یکی از افسانه‌های قدیمی اختصاص دارند. همچنین اِفتِلینگ یکی از قدیمی‌ترین تِم‌پارک‌های جهان است که در سال ۱۹۵۲ افتتاح شد و از آن زمان همواره محبوب گردشگران بوده است. وسایل بازی متنوعی در این پارک مهیا هستند که قطعا می‌توانند سرگرم‌کننده باشند. ازجمله قسمت‌های جذاب اِفتِلینگ می‌توان به راوِلِین اشاره کرد. در راوِلِین می‌توانید شاهد دنیایی سحرانگیز باشید که ماجرای ۵ خواهروبرادری را که با هیولایی شیطانی مبارزه کردند و شکستش دادند روایت می‌کند.

 مادورودام

جاهای دیدنی هلند - مادورودام

اگر وقت کافی ندارید و می‌خواهید کل هلند را یک‌جا ببینید، پس به مادورودام (Madurodam) در لاهه بروید. مادورودام درواقع نمونه‌ی مینیاتوری هلند است که مهم‌ترین نقاط گردشگری آن را در مقیاسی کوچک نشان‌تان می‌دهد. این نمونه‌ی مینیاتوری سازه‌هایی همچون راه‌آهن و فرودگاه را نیز شامل می‌شود و تزئینات ظریفش حیرت‌انگیزند.

 آسیاب های بادی کیندردیک

جاهای دیدنی هلند - آسیاب‌های بادی کیندِردِیک

کیندِردِیک (Kinderdijk) دهکده‌ی خوش‌منظره‌ای در حاشیه‌ی رودخانه‌ی نورد است که یکی از جاهای دیدنی هلند محسوب می‌شود و بین شهرهای روتِردام و دوردرِخت قرار دارد. آسیاب‌های بادی قرن هجدهمی مهم‌ترین جاذبه‌ی گردشگری کیندِردِیک هستند که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به‌ثبت رسیده‌اند. ۱۹ آسیاب بادی در اینجا وجود دارد که بین سال‌های ۱۷۲۲ تا ۱۷۶۱ ساخته شده‌اند و بزرگ‌ترین مجموعه‌ی آسیاب‌های بادی قدیمی در هلند محسوب می‌شوند. ضمنا در زمان‌های مشخصی از سال پره‌های این آسیاب‌ها به‌حرکت درمی‌آیند که خصوصا در آن اوقات جلوه‌ای بسیار باشکوه پیدا می‌کنند.

موزه‌ ون گوک یکی از جاهای دیدنی هلند

جاهای دیدنی هلند - موزه‌ی ون گوک

موزه‌ی ون گوک واقع در آمستردام همان‌طور که از اسمش پیداست، به آثار هنری ون گوک اختصاص دارد. این موزه همچنین در ردیف بهترین موزه‌های هنری جهان دسته‌بندی می‌شود و سالانه تقریبا ۱/۵ میلیون بازدیدکننده دارد. شما هم اگر اهل نقاشی باشید، قطعا ساعات خوشی در این موزه خواهید داشت. در اینجا می‌توانید از ۲۰۰ تابلوی نقاشی و ۵۰۰ طراحی ون‌گوک و تعداد زیادی از نامه‌های او دیدن کنید.

ماریتشوئیس

جاهای دیدنی هلند - ماریتشوئیس

ماریتشوئیس (Mauritshuis) واقع در لاهه یکی از جاهای دیدنی هلند و یکی از برترین گالری‌های هنری هلند است و مجموعه‌‌ای غنی از نقاشی‌های هلندی را شامل می‌شود. خود ساختمان این گالری نیز یک اثر هنری است که قدمت آن به قرن هفدهم می‌رسد و بین دریاچه‌ی هوفوِیوِر و ساختمان‌های پارلمان قرار دارد. این گالری دربردارنده‌ی حدود ۸۰۰ اثر هنری است و ازلحاظ تعداد آثار هنری موزه‌ی نسبتا کوچکی محسوب می‌شود، اما می‌توانید در همین تعداد کم شاهد برخی از معروف‌ترین آثار هنری جهان باشید. ازجمله‌ی آثار شاخص این گالری می‌توان به تابلوی مشهور «دختری با گوشواره‌ی مرواوید» اثر یوهانس فِرمیر اشاره کرد.

والکنبرگ

جاهای دیدنی هلند - والکِنبِرگ

اگر به تاریخ علاقه‌مندید، پس حتما در سفر به هلند سری به والکِنبِرگ (Valkenburg) واقع در دره‌ی زیبای خِئول بزنید. در این شهر تاریخی می‌توانید قلعه‌ای قرن دوازدهمی را ببینید که تنها قلعه‌ای در هلند است که بالای تپه قرار دارد. این قلعه‌‌ی باستانی بر فراز منطقه‌ای صخره‌ای موسوم به دوئینگِلراتس ساخته شده است. می‌توانید در همان حوالی از کلیسای سِنت نیکولاس‌کِرک نیز دیدن کنید و نمونه‌ای از باسیلیکاهای قرن چهاردهم را ببینید. در والکِنبِرگ علاوه‌بر بر ویرانه‌های باستانی همچنین می‌توانید از اِسپاها و غارهای معروف دیدن کنید. بازار کریسمسی والکِنبِرگ هم که در فاصله‌ی نوامبر تا دسامبر در محل غارهای مخملی برپا می‌شود بسیار دیدنی است.

 باغ وحش سلطنتی آرتیس

جاهای دیدنی هلند - باغ‌وحش سلطنتی آرتیس

باغ‌وحش سلطنتی آرتیس (Artis Royal Zoo) قدیمی‌ترین باغ‌وحش هلند است که در سال ۱۸۳۸ افتتاح شد. این باغ‌وحش قدیمی بیش از ۳۵ هکتار وسعت دارد و ۹۰۰ گونه‌ی جانوری مختلف در آن زندگی می‌کنند. قسمت آکواریومی این باغ‌وحش در سال ۱۸۸۲ ساخته شد و در آن از آبزیانی همچون کوسه، مارماهی و ماهی‌های استوایی رنگی نگه‌داری می‌شود. ازجمله ویژگی‌های جذاب این باغ‌وحش می‌توان به دست‌فروشانی اشاره کرد که پنکیک‌های هلندی می‌فروشند.

 ادام

جاهای دیدنی هلند - اِدام

با شنیدن اسم اِدام حتما یاد پنیر اِدام می‌افتید که در دنیا به شکل گِرد و پوست قرمزش معروف است. اما اِدام فقط اسم پنیر نیست، بلکه این پنیر لذیذ در شهری به‌همین اسم درست می‌شود که خودْ شهری دیدنی است. شهر اِدام روی آب قرار دارد و قدمت آن به قرن دوازدهم می‌رسد. در اِدام جاذبه‌های گردشگری مختلفی مرتبط با پنیر وجود دارند که ازجمله‌ی آنها می‌توان به بازار بزرگ پنیر و سالن وزن‌کشی پنیرها اشاره کرد. البته اگر در اینجا دیدید که پنیر اِدام شکل متفاوتی دارد و به‌جای پوست قرمز با پوست زرد به‌فروش می‌رسد تعجب نکنید.

سدهای زیلَند

جاهای دیدنی هلند - سدهای زیلَند

زیلَند (Zeeland) غربی‌ترین و کم‌جمعیت‌ترین منطقه‌ی هلند است که روی آب قرار دارد و شامل چندین جزیره و خلیج کوچک است. بیشتر این منطقه پایین‌تر از سطح دریاست و به‌همین‌خاطر در اینجا برای مقابله با خطر سیل سدسازی کرده‌اند. مهم‌ترین پروژه‌ی سدسازی این منطقه دِلتا وُرکس نام دارد که تمامی آب‌های ورودی از ناحیه‌ی دریای شمال را کنترل می‌کند. اگر هنوز به‌اهمیت دِلتا وُرکس پی نبرده‌اید، شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید این مجموعه‌ی مهندسی یکی از عجایب هفتگانه‌ی دنیای مدرن است.

ریدرزال

جاهای دیدنی هلند - ریدِرزال

در زبان هلندی به تالار شوالیه‌ها ریدِرزال (Ridderzaal) می‌گویند. این بنای دیدنی که یکی از جاهای دیدنی هلند است در لاهه قرار دارد و بخشی از یک مجموعه‌ی قرون‌وسطایی است. قدمت این تالار به قرن سیزدهم می‌رسد و به حیاط بزرگ سنگ‌فرشی راه دارد که ازجمله مراکز سیاسی امروز هلند است و رویدادهایی همچون مراسم گشایش پارلمان هرساله در اینجا برگزار می‌شوند. می‌توانید همراه با تورهای گردشگری از تالار شوالیه‌ها دیدن کنید و یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخ هلند را از نزدیک ببینید.

فولندام

جاهای دیدنی هلند - فولِندام

شهر فولِندام (Volendam) واقع در شمال هلند دهکده‌ی ماهیگیری کوچکی با انبوهی از جاذبه‌های اصیل هلندی است. اگر به فولِندام بیایید، بعید است کلبه‌های چوبی و چشم‌اندازهای طبیعیِ اینجا هرگز از خاطرتان بروند. فولِندام به‌قدری زیباست که موضوع نقاشی آثار هنرمندان بزرگی همچون رِنوآر و پیکاسو بوده است. در فولِندام یک اسکله‌ی خوش‌منظره نیز وجود دارد که پشتش خانه‌های ماهیگیران صف بسته‌اند.

موزه‌ی خانه‌ی قایقی

جاهای دیدنی هلند - موزه‌ی خانه‌ی قایقی

موزه‌ی خانه‌ی قایقی (Houseboat Museum) عجیب‌وغریب‌ترین موزه‌ی آمستردام است که روی آب و در یکی از زیباترین کانال‌های شهر قرار دارد. این قایق را به‌اسم هِندریکا ماریا می‌شناسند و می‌توانید با اقامت در آن با نحوه‌ی زندگی در خانه‌های شناور آشنا شوید. همچنین می‌توانید ببینید که زندگی روی چنین قایق‌هایی از گذشته تابه‌امروز چه تغییراتی کرده است و کانال‌ها در گذشته چه شکلی بودند.

 بندر قدیمی

جاهای دیدنی هلند - بندر قدیمی

بندر قدیمی (Oude Haven) واقع در روتِردام قدیمی‌ترین بندر هلند و یکی از جاهای دیدنی هلند است که در سال ۱۳۵۰ آغاز به‌کار کرد. در اینجا علاوه‌بر دسترسی به غذاخوری‌ها و کافه‌های بی‌نظیر می‌توانید مجموعه‌ای از کشتی‌های قدیمی را ببینید که تاریخ دریانوردی روتِردام را روایت می‌کنند. همچنین در این بندر سازه‌ی نمادین خانه‌ی سفید نیز پیداست که می‌گویند نخستین آسمان‌خراش اروپا بوده است.

 دلفت

جاهای دیدنی هلند - دِلفت

شهر خوش‌منظره‌ی دِلفت (Delft) بین لاهه و روتِردام قرار دارد و جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد. ازجمله دیدنی‌ترین نقاط این شهر می‌توان به تالار شهر و کلیسای نو اشاره کرد. اگر از کلیسای نو بازدید کردید، می‌توانید از برج بلند کلیسا بالا بروید و نمای ۳۶۰ درجه‌ی روتِردام و لاهه را از بالا ببینید. ضمنا شاهزاده ویلیام اورِنج نیز در همین کلیسا دفن است. ازجمله‌ی سایر جاذبه‌های تاریخی دِلفت می‌توان به موزه‌ی تکنولوژی و بازار سنتی شهر اشاره کرد. گفتنی است که این بازار به‌صورت هفتگی در روزهای پنج‌شنبه برقرار می‌شود.

 قلعه‌ دِ هار

جاهای دیدنی هلند - قلعه‌ی دِ هار

قلعه‌ی دِ هار (Kasteel De Haar) بزرگ‌ترین سازه‌ی دفاعی هلند است که نزدیک شهر اوترِخت قرار دارد. بنای این قلعه‌ی دیدنی در میان پارکی به‌مساحت ۲۵۰ هکتار ساخته شده است و قدمت بنای اولیه‌ی آن به قرن چهاردهم می‌رسد. اما بنای بازسازی‌شده‌ای که اکنون در اینجا به‌چشم می‌خورد مربوط به سال ۱۸۹۲ است. در این قلعه‌ی تاریخی می‌توانید از مجموعه‌ای غنی از آثار نقاشی، منسوجات، مبلمان و عتیقه‌جات دیدن کنید.

مدارک مورد نیاز ویزای شینگن هلند

بعد از مشخص‌شدن وقت سفارت هلند تا آن روز وقت دارید تا مدارک مورد نیاز برای ویزای شنگن خود را کامل کنید. در ادامه مدارک لازم بطور خلاصه ذکر شده‌است تا بتوانید بدون هیچ نقصی مدارک اخذ ویزای خود را تکمیل کنید.

 • فرم درخواست ویزای شینگن هلند
 • پرینت تأییدیه وقت سفارت هلند در پرونده اخذ ویزا الزامی است تا اجازه ورود به سفارت را داشته باشید. 
 • دو قطعه عکس ۳.۵ * ۴.۵ سانتی‌متری با پس‌زمینه سفید.
 • اصل گذرنامه متقاضی ویزا به همراه کپی گذرنامه با حداقل سه ماه اعتبار و دو برگ سفید
 • گذرنامه‌های قبلی مُهر ویزای شینگن خورده است
 • اصل شناسنامه فرد متقاضی ویزای شینگن هلند به همراه کُپی تمام صفحه‌های آن.
 • اسناد تمکن مالی فرد متقاضی ویزای هلند که باید ۳ ماه گردش حساب اخیر فرد با مُهر و امضای بانک باشد.
 • کارمندان باید قرار داد کار، ۶ ماه گردش حساب اخیر، رضایت‌نامه کارفرما مبنی بر مرخصی را در بین مدارک خود به همراه داشته باشند.
 • متقاضیان ویزای هلند که تاجر هستند باید سند ثبت شرکت در روزنامه رسمی، کارت بازرگانی یا پروانه کسب خود را ضمیمه پرونده ویزای خود کنند.
 • متقاضیان ویزای شینگن که مشاغل آزاد دارند باید کپی جواز کسب، صورت‌حساب گردش حساب بانکی ۶ ماه اخیر، مفاصا حساب مالیاتی را در پرونده خود داشته باشند.
 • بازنشستگانی که اقدام به اخذ ویزای هلند کردند باید فیش حقوقی و حساب بانکی ۶ ماه اخیر خود را به سفارت هلند نشان دهند.
 • اگر برای کودکان و دانشجویان اقدام به اخذ ویزا کرده‌اید باید گواهی تقبل هزینه‌های سفر به هلند وی را تأیید کنید که این اسناد باید توسط یکی از والدین باشد که شامل: اسناد هویتی، تمکن مالی و وضع حرفه‌ای شخص متقبل‌کننده است. البته اجازه خروج رسمی پدر وقتی فرزند بدون پدر خود سفر می‌کند، الزامی است.هم‌چنین گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا گواهی ثبت‌نام برای سال آینده، گواهی برخورداری از محل سکونت درهلند باید در پرونده وی قرار گرفته باشد.دانشجویان باید شخصاً در وقت سفارت حضور داشته باشند، اما کودکان زیر ۱۲ سال الزام به حضور در سفارت را ندارند.
 • تأییدیه و رزرو هتل که نشان از محل اقامتتان در طول سفر به هلند است.
 • بلیط رفت و برگشت و تأییدیه رزرو بلیط هواپیما
 • برنامه سفر

هزینه صدور ویزا برای افراد زیر 6 سال رایگان، افراد 6 تا 12 سال 35 یورو و افراد بالای 12 سال، 60 یوروست. صدور ویزای توریستی فرانسه معمولا چند هفته طول می‌کشد.مبلغ 28 یورو هم به VFS پرداخت می شود.

هزینه ای تقریبا معادل 28 یورو VFS تهران جهت انجام امور اداری مازاد بر هزینه های روتین و عادی از هر شخص دریافت خواهد کرد.

اتحادیه ی اروپا با این کشورها توافقنامه ی تسهیل ویزا امضا کرده است.

تبعه های بزرگسال آلبانی، صربستان، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، مونته نگرو با داشتن گذرنامه معتبر حاوی اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و تصویر صورت) از الزامات ویزا معاف هستند.

گروه های زیر از پرداخت هزینه ی درخواست ویزای شنگن معاف هستند:

• کودکان زیر 6 سال

• تبعه ی ارمنستان و آذربایجان زیر 12 سال

• دانش آموزان، فارغ التحصیلان و معلمان همراه که برای مقاصد آموزشی سفر می کنند.

• محققانی که توسط موسسات علمی دعوت شده اند.

• همسر، شریک ثبت نام شده و کودکان زیر 21 سال و سایر خانواده درجه یک وابسته (کودکان یا والدین متقاضی یا شریک او) تبعه های غیر هلندی (اتحادیه اروپا/منطقه کارآفرینی اروپا) که قصد سفر یا اقامت در عضو دیگری از پیمان شنگن غیر از جایی که متقاضی اصلی تبعه ی آن است را داشته باشند.

• نمایندگان موسسات غیرانتفاعی 25 ساله یا کمتر که قصد شرکت در سمینارها، کنفرانس ها یا رویدادهای ورزشی، فرهنگی یا آموزشی را داشته باشند.

• ویزاهای مرتبط کاری برای متقاضیانی که استخدام سازمان های بین المللی با مبنای هلندی (OPCW/Intern. Tribunal، UNESCO/IHE/ITC/ International Criminal Court (ICC)) هستند و اعضای خانواده ی آنها که به طور دائمی بخشی از خانواده به حساب می آیند.

لطفا توجه داشته باشید که برای اثبات یکی از معافیت های فوق الذکر باید مدرک کافی و رضایت بخش ارائه شود.

پرداخت هزینه ی ویزا تنها به صورت نقدی صورت گرفته و مبلغ آن نیز غیر قابل استرداد است.

دقت کنید که هزینه ی ویزا باید به یورو و با اسکناس های غیرمخدوش پرداخت شود.

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)