ویزای شینگن بلژیک

ویزای شینگن بلژیک

۱۷/مرداد/۹۸


کشور بلژیک یا امپراطوری بلژیک کشوری مستقل در اروپای غربی است . این کشور از جنوب با فرانسه، از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از سمت شمال غرب با دریای شمال مجاور است. بلژیک کشوری کوچک، با تراکم جمعیت بسیار بالا است که مساحتی حدود 30,277 کیلومتر مربع را در بر گرفته است. بلژیک به خاطر قرارگرفتن فرهنگی بین آلمان و اروپای لاتین، دو گروه زبانی اصلی را در خود جای داده است: زبان هلندی (گویش فلاندری- فلاندرزها) که حدود 59% از جمعیت را پوشش می دهد و زبان فرانسوی که اکثرا به صورت  والونی صحبت می شود، 41% از جمعیت بلژیک را تشکیل می دهند. به علاوه گروه کوچکی از مردم بلژیک آلمانی زبان هستند و در شرق کشور زندگی می کنند.

کشور بلژیک یا امپراطوری بلژیک کشوری مستقل در اروپای غربی است که از سه جامعه ی (فنلاندی، فرانسوی و آلمانی) و سه منطقه ی (بروکسل، فنلاندرز و والوون) تشکیل شده است. این کشور از جنوب با فرانسه، از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از سمت جنوب شرقی با لوکزامبورگ و از سمت شمال غرب با دریای شمال مجاور است. بلژیک کشوری کوچک، با تراکم جمعیت بسیار بالا است که مساحتی حدود 30,277 کیلومتر مربع را در بر گرفته است. بلژیک به خاطر قرارگرفتن فرهنگی بین آلمان و اروپای لاتین، دو گروه زبانی اصلی را در خود جای داده است: زبان هلندی (گویش فلاندری- فلاندرزها) که حدود 59% از جمعیت را پوشش می دهد و زبان فرانسوی که اکثرا به صورت  والونی صحبت می شود، 41% از جمعیت بلژیک را تشکیل می دهند. به علاوه گروه کوچکی از مردم بلژیک آلمانی زبان هستند و در شرق کشور زندگی می کنند.

جمعیت بلژیک

اگرچه بلژیک یکی از بزرگترین کشورهای اروپا نیست اما در چند سال اخیر بیشترین رشد جمعیت را به نمایش گذاشته است. جمعیت کنونی بلژیک بر اساس جدیدترین برآوردهای ملل متحد، تا 12 جولای سال 2017 ، 11,445,764 است. این رقم تقریبا به نسبت مساوی بین جمعیت مردان و زنان توزیع شده است  هر چند تعداد زنان با اختلاف 200,000 نفری اندکی بیشتر از جمعیت مردان است. این جمعیت معادل با 0.15% جمعیت کل جهان است. این کشور از نظر جمعیت در رتبه ی 80 ام  میان سایر کشورهای جهان قرار داد. تراکم جمعیت در بلژیک به ازای هر کیلومتر مربع  387 نفر است. اگرچه شمال این کشور تراکم بسیار بیشتری نسبت به نواحی دیگر آن دارد. اکثر جمعیت بلژیک در شهرهای بزرگتر همانند پایتخت این کشور یعنی شهر بروکسل و شهرهایی همانند لیژ، خنت و اوستنده تمرکز یافته اند. این شهرها مراکز فعالیت های اقتصادی کشور می باشند و فرصت های شغلی زیادی را برای بسیاری از مردم ارائه می دهند. جمعیت خود بروکسل 1.175 میلیون با 7,025 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد.

بلژیک کشوری برای مهاجرت دائم: قومیت ها و فرهنگ متنوع

کشور بلژیک همیشه پذیرای مهاجرانی از سراسر جهان بود است که بسیاری از آنها از ملل متفاوت مهاجرت کرده اند و برای سال های طولانی ان کشور را به خانه ی خود تبدیل کرده اند.  جمعیت این کشور را مردم فلاندری (فلامان ها) با حدود 6,400,000 نفر مردم هلندی زبان، اقلیت والون های فرانسوی زبان با حدود 4,100,000 مردم فرانسوی زبان و حدود 73,000 نفر آلمانی زبان تشکیل داده اند. بزرگترین گروه مهاجران و اجداد بلژیک ایتالیایی هایی هستند که بیش از 45,000 نفر یعنی بالای 4% از کل جمعیت بلژیک را تشکیل داده اند. مراکشی ها سومین گروه بزرگ و بزرگترین گروه مسلمانان این کشور هستند که تقریبا نیم میلیون نفر از ساکنان این کشور را تشکیل داده اند. باقی جمعیت این کشور را مردم فرانسوی زبان بروکسل، ترک ها، هلندی ها، فرانسوی ها، مردم پورتوریکی، یونانی ها و بسیاری از ملیت های دیگر تشکیل داده اند. با وجود رشد جمعیت مهاجر، اکثریت افراد فرانسوی زبان در داخل یا اطراف شهر بروکسل زندگی می کنند در حالیکه اکثر مردم فلاندری بیشتر تمایل به زندگی در بخش های فلاندرزی کشور دارند.

زبان کشور بلژیک

زبان های رسمی کشور بلژیک، فرانسوی، هلندی و آلمانی می باشد. زبان انگلیسی نیز به طور گسترده در سراسر کشور بلژیک به عنوان یک زبان خارجی استفاده می شود. گویش های هلندی اصلی که در بلژیک استفاده می شود، گویش های براباندی، فلاندری غربی، فلاندری شرقی، آنتورپی و لیمبورخی می باشد. همه ای این گویش ها درون مرزهای کشور هلند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از گویش های فرعی ممکن است کاملا از گویش استاندرد هلندی فاصله داشته باشد و حتی برای سایر هلندی زبانان نیز نامفهوم باشد.

مذهب

مذهب اصلی این کشور مسیحت مخصوصا رومان کاتولیک است که بزرگترین مذهب این کشور محسوب می شود. حدود 58% از جمعیت پیرو کلیسای رومان کاتولیک هستند. مسلمانان، اعضای کلیساهای پروتستان و ارتودکس شرقی روی هم رفته 14% از جمعیت را تشکیل می دهند.

آب و هوای بلژیک

کشور بلژیک دارای آب و هوای معتدل دریایی است که تحت تاثیر دریای شمال و اقیانوس اطلس تابستان های سرد و زمستان های معتدلی دارد. از آنجایی که کشور کوچکی محسوب می شود، تغییرات جوی آن از یک منطقه به منطقه ی دیگر بسیار کم است، هر چند تاثیرات دریایی در داخل کشور کم است. بارندگی در در کل سال با یک دوره ی خشکسالی از ماه آوریل تا سپتامبر توزیع می شود. به خصوص در پاییز و زمستان، سیستم های فشار پایین آتلانتیک می تواند باعث شرایط هوایی ناگواری شود. بعضی اوقات بادهای شرقی در فصل تابستان می تواند نوعی آب و هوای گرم تر و خشک با زمستان های سرد با درجه دمای زیر صفر ایجاد کنند. این کشور از نظر آب هوایی شبیه جنوب انگلستان است و بیشترین بازدید را در فصل بهار و تابستان دارد.

این کشور با نمایش طبیعت فوق‌العاده زیبا و رویایی خود با معماری‌های قرون‌وسطایی باشکوه به یکی از کشورهای پیشتاز در معماری و هنرهای زیبا تبدیل شده‌است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده‌ است.

۱. اتومیوم

سازه‌ای مدرن و بی‌نظیر در شهر «بروکسل» بلژیک است که نمادی از اقتدار این کشور بعد از جنگ جهانی دوم است. ساخت این شاهکار عظیم با ایده رویایی «آندره واترکین» (André Waterkeyn) در سال ۱۹۵۸ آغاز شد. سازه اتومیوم نمادی از اقتدار کشور بلژیک را بعد از جنگ جهانی دوم به نمایش می گذارد. اتومیوم از ۹ گلوله فولادی با ۲۰ لوله که بهم متصل شده‌اند ساخته شده‌است. الگوی این سازه از ساختار اتم است که ۱۶۵ میلیارد بار بزرگ شده است.ظرفیت کل کره‌ها نزدیک به ۸۰۰ نفر است و در هر یک از گوی‌ها امکانات بسیاری برای بازدیدکنندگان فراهم شده ‌است.                                               
 

۲. گلخانه سلطنتی لایکن
 عمارتی با معماری «هنر نو» با فضایی سرسبز و اعجاب‌انگیز که با رایحه خوش گل‌ها همراه است همه با هم در «گلخانه سلطنتی لایکن» جمع شده‌اند.این مجموعه زیبا در «قلعه سلطنتی لایکن» (Royal Castle of Laeken) در شمال بروکسل قرار دارد و تنها در یک دوره دو هفته‌ای در ما‌ه‌های آوریل و مه که تمام گل‌ها باز شده‌اند برای عموم باز است. اگر به دنبال مکانی زیبا و سرسبز هستید که بهشت زمینی را در آن برای شما تداعی ‌کند، بازدید از این گلخانه را در فصل بهار از دست ندهید.                                         

۳. واترلوی ناپلئون

نبرد «واترلو» نبردی تاریخی است که در سال ۱۸۱۵ میلادی در نزدیکی منطقه واترلو در بلژیک انجام گرفت. این نبرد آخرین نبرد ناپلئون بود که با شکست سختی برای فرانسه همراه بود.الانه صدها نفر گرد هم جمع می‌شوند تا به بازآفرینی شکست ناپلئون در این دشت بپردازند.یادبودهای بسیاری از این نبرد در این محل ساخته شده است که مهمترین آن تپه شیر است که در مرکز میدان نبرد قرار دارد. در راس این تپه مخروطی، شیری قرار دارد که زیر پنجه راست آن کره‌ای که نشان‌دهنده پیروزی جهانی است قرار دارد. نبرد واترلو الهام‌ بخش بسیاری از آثار هنری بوده است.                                                         

 

۴. میدان گرند پلاس

در اروپا میادین قرون وسطایی بسیاری استادانه ساخته شده است اما در میان آن‌ها گرند پلاس که در مرکزی‌ترین قسمت شهر بروکسل قرار دارد درخشندگی بیشتری دارد.اطراف این میدان را بناهای تاریخی با معماری زیبا با قدمتی دیرینه در برگرفته‌ است. شاهکارهای هنری که هر یک از ساختمان‌های اطراف دارد گرند پلاس را به مکانی پربازدید تبدیل کرده است. هر دو سال یکبار در ماه آگوست فرش باشکوهی از گل در این میدان به مدت چند روز طراحی و پهن می‌شود که توجه بسیاری از علاقه‌مندان و گردشگران را به خود جلب می‌کند.

۵. خانه‌های طراحی شده از ویکتور هورتا

«خانه‌های شهری بزرگ اثر ویکتور هورتا مجموعه‌ای از چهار خانه در شهر بروکسل بلژیک است که در فهرست جهانی یونسکو قرار دارد.ویکتور هورتا معمار و طراح بلژیکی است که در سبک هنر نو پیشگام بود. او در سال ۱۸۶۱ در شهر خنت بلژیک به دنیا آمد و سال‌های بسیاری به عنوان معمار در پاریس فعالیت ‌کرد.چهار خانه طراحی شده از ویکتور هورتا در فهرست جهانی یونسکو قرار دارد. اولین نمونه خانه طراحی شده از سبک هنر نو است که در سال ۱۸۹۳ طراحی شد.دومین خانه طراحی شده که در لیست یونسکو قرار دارد  که بین سال‌های ۱۸۹۵-۱۹۰۰ ساخته شده است می‌باشد و یونسکو آن را خاص‌ترین و نام‌آورترین اثر هرتو می‌داند. بناهای دیگر «Hôtel van Eetvelde» و «Maison & Atelier Horta» است که اثر آخر، موزه‌ای از آثار و زندگی‌نامه خود هرتو است که زمانی خانه وی نیز بوده است.                                   

۶. کلیسای جامع سنت باوو

این کلیسا در شهر خنت بلژیک قرار دارد. این کلیسای شگفت‌انگیز با پنجر‌ه‌های رنگارنگ یکی از زیباترین بناهای تاریخی با سبک‌های معماری مختلف است که یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم شهر خنت به حساب می‌آید. بسیاری از آثار هنری معروف جهان در این کلیسا نگهداری می‌شود. نقاشی‌های دیواری باشکوه و آثاری همچون «ستایش بره عارف» اثری از برادران «ون ایک» (Van Eyck) جذابیت این کلیسا را برای گردشگران بیشتر کرده است.

 

۷. موزه میدان جنگ فلاندرز

در جنگ جهانی اول دشت فلاندرز شاهد سخت‌ترین و پرتلفات‌ترین نبرد جنگ جهانی اول بوده است.موزه فلاندرز  در شهر ایپر در استان فلاندرز غربی قرار دارد و مجموعه‌ای از آثار باقی مانده از جنگ در آن نگهداری می‌شود.بسیاری از افراد که علاقه‌مند به بررسی تاریخ جنگ و شرایط سربازان در آن زمان هستند از این موزه بازدید می‌کنند.                                                                                             

۸. کلیسای خون مقدس

شهر بروژ در بلژیک با وجود معماری زیبا یکی از گنجینه‌های پنهان اروپا است.از میان مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به کلیسای خون مقدس که از سبک معماری گوتیک و رمانسک در آن استفاده شده است نام برد.علت اصلی نام‌گذاری این مکان مقدس، شیشه‌ کوچکی است که در آن قطره‌ای از خون مسیح وجود دارد. زیبایی داخلی کلیسا و داستان‌های شنیدنی از خون مقدس، گردشگران بسیاری را به این مکان مذهبی می‌کشاند.                                                                            

۹. برج ناقوس کلیسا

یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر بروژ برج ناقوس کلیسا است که در مرکز شهر قرار دارد و از نمادهای مهم شهر بروژ محسوب می‌شود.برای رسیدن به بالای این برج باید مسیر باریکی با ۳۶۶ پله را طی کرد. دیدن چشم‌انداز زیبای شهر از این برج، فعالیتی است که بازدیدکنندگان شهر بروژ انجام می‌دهند.                                                              

۱۰. جنگل آبی یا هالرباس

یکی از جنگل‌های رویایی و سحرانگیز که در شهر ال بلژیک قرار دارد جنگل زیبای هالرباس یا جنگل آبی است.دیدن این جنگل در فصل بهار زمانیکه فرشی از گل‌های استکانی آبی رنگ زیر درختان باز می‌شود، بسیار رویایی است.فضای مه‌آلود و آرامش‌بخش این جنگل در فصل بهار میزبان بسیاری از عکاسان و علاقه‌مندان به طبیعت است.                                                                     

 

۱۱. پروژه بوفورت

پروژه بوفورت در شهرهای ساحلی بلژیک با ایجاد مجسمه‌های خارق‌العاده و آثار هنری خاص توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب کرده است.این پروژه هر سه سال یکبار با آثار هنری متفاوت برگزار می‌شود و تا به الان ۴ پروژه بوفورت برگزار شده است. در تصاویر زیر نمونه‌ای از این آثار را مشاهده می‌کنید.                                                              

۱۲. موزه کورتیوس

در نزدیکی رودخانه میوز در شهر لیژ بلژیک، موزه «کورتیوس» که یک موزه باستان‌شناسی و هنرهای تزیئنی است قرار دارد. در این موزه آثار باستانی بسیاری وجود دارد که نشان‌دهنده دانش فنی و هنری آن زمان است. در این مجموعه هنری در مورد بشر و چگونگی تکامل آن گفته می‌شود.                           

۱۳. شهر زیبای دوربی

شهر دوربی در منطقه توریستی والونی بلژیک قرار دارد. قدم زدن در این شهر زیبای کوچک و گذر از کوچه‌های آن همانند قرار گرفتن در داستان‌های افسانه‌ای است. شهرزیبای دوربی مورد توجه گردشگرانی است که به دنبال ماجراجویی هستند. این شهر با تپه‌های زیبایی احاطه شده‌ است و به عنوان کوچک‌ترین شهر جهان شهرت دارد. دوربی با داشتن پارک‌های زیبا و مکان‌های دیدنی و رستوران‌های عالی جزو یکی از مناطق گردشگری پربازدید در والونی به حساب می‌آید و مکان مناسبی برای افرادی است که به دنبال ماجراجویی می‌باشند.                                                                          

۱۴. منطقه های فنز

های فنز به عنوان یکی از ذخایر منابع طبیعی شناخته می‌شود که در شهر لیژ بلژیک و در مرز آلمان قرار دارد.این پارک طبیعی به‌ دلیل گونه‌های مختلف گیاهی و جانواری و همچنین فضای مناسب و رویایی برای پیاده‌روی و کوه‌نوردی مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به حیاط وحش و طبیعت است.                     

۱۵. خانه روبنز

«خانه روبنز» ، محل زندگی «پیتر پاول روبنز» (Peter Paul Rubens) هنرمندی درخشان و نقاشی ماهر است که در شهر آنتورپ دومین شهر بزرگ بلژیک قرار دارد.او متولد آلمان بود و دوران کودکی خود را در شهر آنتورپ گذراند. او آثار با شکوه بسیاری خلق کرده است که یکی از آثار معروف او اثر «کشتار بی‌گناهان» است که برگرفته از داستانی در انجیل متی است.این خانه مجموعه‌ای از آثار زیبا و خاص را در خود جای داده است و سالانه میزبان نمایشگاه‌های هنری بسیار است.                                              

۱۶. موزه ماس

«موزه کنار رودخانه» یا «موزه ماس» موزه‌ای است که در امتداد رود «شلده»  در شهر آنتورپ قرار دارد.این موزه بنایی با طراحی مدرن با سنگ‌های ماسه‌ای سرخ رنگ است که در سال ۲۰۱۱ شروع به کار خود کرده است. سالانه نزدیک به ۶۵۰,۰۰۰ بازدیدکننده از این مکان دیدن می‌کنند.                           

۱۷. موزه پلانتین - مورتوس

یکی دیگر از موزه‌های شهر آنتورپ، موزه پلانتین - مورتوس می‌باشد که موزه چاپ است و بر کارهای دو چاپگر معروف، «کریستوف پلانتین»و «جان مورتوس»و تاریخچه چاپ تمرکز دارد و شامل مجموعه‌ای استثنایی از مواد چاپی است.این موزه در سال ۲۰۰۵ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.            

۱۸. کارناوال بینچ

یکی از مهمترین جشن‌های کشور بلژیک که معمولا در ماه فوریه برگزار می‌شود، کارناوال بینچ  می‌باشد.

کارناوال بینچ در سال ۲۰۰۳ به عنوان یک میراث فرهنگی و معنوی، توسط یونسکو اعلام شد.

مردان در این مراسم لباس سنتی خاص آن جشن را به تن می‌کنند که شامل لباسی از جنس کتان با طرح‌های منقوش شده قرمز، زرد و سیاه (به رنگ پرچم بلژیک) است و ماسکی نقاشی‌شده را بر روی صورت خود قرار می‌دهند و کفش‌های چوبی می‌پوشند. در سال ۲۰۰۳ این جشنواره به عنوان یک میراث فرهنگی و معنوی، توسط یونسکو اعلام شد.                                                                                 

۱۹. شهر ارواح دوئل

دوئل شهر کوچکی است که در نزدیکی رودخانه شلده قرار دارد. این شهر به دلیل نقاشی‌های بسیاری که بر روی دیوارهای ساختمان های آن قرار دارد توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.سالانه این شهر، مقصد بسیاری از هنرمندان خیابانی است که میخواهند اثر خود را بر دیوارهای این شهر خلق کنند.                                                          

۲۰. برج خنک‌کننده IM

نیروگاه IM در سال ۱۹۲۱ در شهر شارلروآ  بلژیک ساخته شد و هنگامیکه ساخت آن به پایان رسید یکی از بزرگترین نیروگاه‌های سوخت زغال‌سنگ بود.این برج پس از تعطیل شدن به مکانی محبوب برای کاشفان شهری تبدیل شد.                                                                                                           

 

1. فرم درخواست روادید شینگن

2. دو قطعه عکس پرسنلی 3.5*4.5

3.  گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل سه ماه اعتبار 

4. دعوتنامه تکمیل شده( که  توسط یک شهروند بلزیکی یا فرد خارجی که اقامت قانونی در بلژیک دارد، دعوت می شود) 

5. اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه 

 6. اصل و تصویر مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه 

7. اصل و تصویر مدارک مالی، موید امکانات لازم جهت تامین مالی فرد به همراه ترجمه به زبان  انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)؛

  •  پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک.
  •  کارت اعتباری بین المللی شخصی  و پرینت حساب مربوطه.
  • ضمانت نامه بانکی ( تحت عنوان Fideiussione bancaria) برای متقاضی که شخص دعوت کننده نزد یکی از بانکها یا شرکتهای بیمه ای بلژیکی تهیه می‌کند.
  •  علاوه بر مدارک یاد شده، چنانچه متقاضی دارای سند ملکی نیز باشد، توسط کنسولگری در پرونده لحاظ می‌شود.

8. اصل و تصویر بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو 

9. اصل و تصویر بلیط هواپیما یا رزرو بلیط.

10. اصل و تصویر رزرو هتل یا هتل‌ها (در صورت دارا بودن) و برنامه سفر در بلژیک.

11. تصویر صفحه اول گذرنامه و روادیدهای گذشته (در صورت دارا بودن).

کنسولگری این اختیار را دارد که در صورت نیاز به بررسی بیشتر و بهتر، مدارک دیگری را نیز از متقاضی درخواست کند.

برای درخواست ویزا، افراد بزرگسال با مبلغی معادل ۶۰ یورو به سفارت بپردازند، برای افراد ۶ تا ۱۲ سال به ازای هر نفر ۳۵ یورو دریافت می‌شود و برای افراد کمتر از ۶ سال هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. 

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)