ویزای شینگن سوئیس

ویزای شینگن سوئیس

۱۷/مرداد/۹۸


حتما برای شما نیز پیش آمده است که به هر دلیلی به فکر مسافرت و یا حتی مهاجرت به یک کشور دیگر باشید و به دنبال  راه های مختلف اخذ ویزای شینگن سوئیس بوده باشید.

سوییس از جمله کشورهایی است که همه ساله افراد زیادی متقاضی مهاجرت به این کشور هستند و در اروپا از نظر میزان مهاجرت و افراد متقاضی مهاجرت، رتبه چهارم را در اختیار دارد. کشور سوییس، یک کشور چند زبانه با ۲۶ کانتون می باشد که دارای چهار زبان رسمی آلمانی ، فرانسوی ، رومانش و ایتالیایی است. این کشور  در طبقه بندی کشور ها از نظر رفاه و شرایط ایده آل زندگی، در بین کشورهای بسیار ثروتمند و با استانداردهای بسیار بالای زندگی قرار دارد و به دلیل وجود زیرساخت های مناسب اقتصادی، بی طرفی سیاسی ، شرایط مناسب بازنشستگی و قوانین بانکی و سرمایه گذاری راحت و چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبا، کشوری بسیار مناسب برای مهاجرت می باشد و افراد زیادی متقاضی اخذ ویزای شینگن سوییس هستند. از معایب کشور سوییس می توان به گران بودن هزینه های زندگی در آن اشاره نمود. شهرهای برن، زوریخ و ژنو در اغلب موارد جزو چند شهر گران از  نظر هزینه های زندگی طبقه بندی می شوند. علاوه بر هزینه های بالای زندگی، گویش های مختلف این کشور و هزینه های بالای تحصیل و بیمه، از دیگر مشکلات اصلی زندگی و مهاجرت در این کشور می باشد.

ویزای شینگن سوئیس

با توجه به اقتصاد پایدار این کشور، نرخ بیکاری بسیار کم است و شغل های پردرآمد به راحتی قابل دسترس هستند . بسیاری از کسب و کارهای بین المللی و بانک های شناخته شده جهان،  در سوئیس کار می کنند و همین عوامل می تواند باعث شود تا شما متقاضی اخذ ویزای شینگن سوییس باشید.

به منظور تسهیل در روند اخذ ویزای شینگن سوئیس و جهت مشاوره و پاسخ به سوالات شما عزیزان در زمینه، شما می توانید به موسسه اوویزا وان پلاس مراجعه فرمایید.

ویزای شینگن سوئیس

کشور های عضو منطقه شینگن و ویزای شینگن سوئیس

کشور سوییس از سال 2004 عضو معاهده شینگن شده است و برای ورود به این کشور باید ویزای شینگن سوییس یا دیگر کشورهای عضو این معاهده را داشته باشید. در کل 27 کشور عضو این معاهده هستند و برای سهولت در رفت و آمد، اعضای این گروه قانون کنترل روادید و اخذ ویزا را برای اعضای خود حذف کرده اند. در نتیجه اگر شما عضو یکی از این کشورها باشید، می توانید به راحتی و بدون اخذ ویزا، به سایر کشورهای این منطقه مسافرت داشته باشید.

ویزای شینگن سوییس یکی از ویزاهایی است که متقاضیان زیادی دارد و با توجه به تغییر قوانین از سال 2020، شما باید قبل از اقدام به اخذ ویزا، از جزئیات تمام قوانین موجود اطلاع داشته باشید.

برای آگاهی از جزئیات قوانین کشور سوییس برای اخذ ویزای شینگن این کشور، به همکاران ما در موسسه اوویزا وان پلاس مراجعه فرمایید.

از آنجا که کشور سوییس عضو معاهده شینگن می باشد، ورود به این کشور مستلزم اخذ ویزای شینگن سوییس می باشد. انواع ویزاهای سوییس عبارتند از:

  • ویزای نوع A یا ویزای ترانزیت: این نوع ویزا، در یکی از فرودگاه های کشور سوییس صادر می شود و فرد حق خارج شدن از فرودگاه را ندارد و تنها می تواند در فرودگاه پرواز و هواپیمای خود را عوض کند
  • ویزای نوع B یا ویزای عبور: در این نوع ویزا، فرد می تواند از فرودگاه خارج شود و از طریق زمینی، به کشورهای خارج از منطقه شینگن سفر نماید.
  • ویزای نوع C یا ویزای شینگن: ویزای شینگن سوییس جزو ویزاهایی دسته بندی می شود که دارای اعتبار کوتاهی است و اعتبار این نوع ویزا در طول 6 ماه، 90 روز می باشد و شما از این نوع ویزا می توانید برای مسافرت، ماموریت های کاری یا سفرهای پزشکی و درمانی استفاده نمایید.
  • ویزای نوع D یا ویزای ملی: این نوع ویزا برای کسانی مناسب است که می خواهند مدت زمان بیش از 90 روز را در کشور سوییس و یا کشورهای عضو شینگن، سپری کنند. شما با اخذ این نوع ویزا می توانید در مدت زمانی طولانی، به راحتی به کشور سوییس و کشورهای عضو شینگن، سفر نمایید.

از آنجایی که اغلب افراد متقاضی ویزای شینگن سوییس هستند، هزینه صدور آن به ازای هر فرد برای افراد بالای 12 سال،60 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال، 35 یورو و برای کودکان زیر 6 سال، رایگان می باشد. البته از ژانویه سال 2020، حدود 33 درصد به این هزینه ها اضافه خواهد شد. کشور سوییس اولین کشوری است که از 2 فوریه سال 2020، این افزایش هزینه را اعمال خواهد نمود. اگر مشمول معافیت از پرداخت هزینه هنگام اخذ ویزا نمی باشید، باید این مبلغ را به همراه مدارک خود هنگام اخذ ویزا پرداخت نمایید. 

اخذ ویزای شینگن سوئیس

انواع ویزای شینگن سوییس

ویزای نوع C یا ویزای شینگن سوییس در واقع یک نوع ویزای کوتاه‌ مدت است و مدت اعتبار آن بسته به نوع سفر شما و مقاصد احتمالی، به هنگام صدور ویزا تعیین می‌شود. دریافت‌کنندگان ویزای شینگن سوییس ، بسته به هدف و شرایط سفر خود یکی از سه نوع ویزا زیر را دریافت می‌کنند:

ویزای یک‌بار ورود (Single-entry):

این نوع ویزا فقط برای یک‌بار ورود به کشور سوییس اعتبار دارد و به‌ محض ترک این کشور، اعتبار ویزا بدون توجه به اینکه مدت‌زمان آن به پایان رسیده یا خیر، منقضی می‌شود.

ویزای دو بار ورود:

شرایط این نوع ویزا نیز مشابه با ویزای یک‌بار ورود می باشد با این تفاوت که مسافر تا دو بار حق ورود به کشور مقصد را دارا می باشد. نکته قابل توجه اینکه استفاده از این فرصت (دو بار ورود) در محدوده زمانی تعیین شده قابل‌ انجام است.

 

ویزای چند بار ورود (Multiple-entry):

تنها محدودیت این نوع ویزا، محدودیت زمانی آن است که اعتبار آن ۹۰ روز به ازای هر ۶ ماه از سال است. زمان این ۹۰ روز به‌محض ورود مسافر به سوییس یا به هریک از کشورهای ناحیه شینگن محاسبه می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن سوییس

الف) تکمیل فرم درخواست

ب) گذرنامه با اعتبار حداقل 3 ماه

ج) کارت ملی و شناسنامه

د) ۲ قطعه عکس جدید که مربوط به شش ماه گذشته شما باشد.

ه) در صورتی که قبلا ویزای شینگن و یا ویزا کشور معتبر دیگری را داشته اید، کپی از آن‌ها و مهرهای ورود و خروج

و) نامه تمکن مالی و گردش حساب ۶ ماه آخر سپرده بانکی خود

 

نکته: در صورتی هنگام درخواست برای اخذ ویزای شینگن سوییس، قدرت مالی فرد، مورد تایید سفارت سوییس قرار نگیرد، فرد باید یک نامه اسپانسرشیپی به سفارت ارائه نماید. در این نامه، فرد دیگری به صورت اسپانسر، هزینه های فرد را که می تواند شامل هزینه های درمانی، بیمه، تصادف و غیره باشد را تقبل می کند. مبلغ این اسپانسری حدود 30000 هزار فرانک سوییس می باشد.

 

ز) گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ استخدام - سمت - میزان حقوق، فیش حقوقی و مرخصی ذکر شده باشد(برای کارمندان و کارگران)

ح) پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی (برای صاحبان مشاغل)

ط) گواهی بازنشستگی (برای افراد بازنشسته)

 ی) گواهی اشتغال به تحصیل (برای دانشجویان)

ک) بیمه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو جهت انتقال به کشور مبدا برای مداوا به دلایل پزشکی یا فوت

ل) سند مالکیت (در صورت وجود)

 م) رزرو هتل و بلیط هواپیما

ن) دعوتنامه (در صورت وجود)

 

مراحل اقدام برای دریافت ویزای شینگن سوییس

 

  1. دانلود و تکمیل فرم درخواست. البته متقاضیان ایرانی تنها به صورت حضوری و با مراجعه به سفارت یا موسسه های اخذ ویزا، اقدام به پر کردن فرم درخواست می کنند.

 

  1. تکمیل مدارک لازم و ترجمه آن‌ها به یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی.

 

  1. تعیین وقت ملاقات

 

  1. مراجعه به دفتر کارگزار سفارت برای اقدام‌های حضوری (مصاحبه، تحویل مدارک و انگشت‌نگاری)

 

با توجه به درخواست زیاد، به متقاضیان توصیه می کنیم حدود سه ماه قبل از تاریخ سفر خود، اقدام به ثبت نام ویزای شینگن سوییس نمایند. کل فرآیند صدور ویزا، 10 روز می باشد. به منظور ثبت اطلاعات بیومتریک و اثر انگشت فرد، مراجعه حضوری خود فرد به هنگام تحویل مدارک، ضروری می باشد.

تاکنون مسافران اجازه داشتند حداکثر تا ۳ ماه قبل از تاریخ سفر خود، درخواستشان را برای اخذ ویزای شینگن سوییس ارائه دهند اما طبق قوانین جدید که از سال 2020 اجرایی می شود، به این مدت، سه ماه دیگر اضافه خواهد شد و به شش ماه خواهد رسید. در عین حال قانون قبلی برای حداقل زمان درخواست ویزا پابرجاست و مسافران نمی‌توانند برای کمتر از سه ماه آینده تقاضای ویزا کنند. البته این موضوع در موارد اضطراری می‌تواند در زمانی کمتر از ۱۵ روز کاری صادر شود.

دریافت ویزای شینگن سوئیس

 

به منظور تسهیل در روند اخذ ویزای شینگن سوییس و جهت مشاوره و پاسخ به سوالات شما عزیزان در زمینه، شما می توانید به موسسه اوویزا وان پلاس مراجعه فرمایید.

مشاوره رایگان/پرسش و پاسخ

همراهان گرامی، در این قسمت میتوانید سوالات خود را مطرح نمایید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.(نمایش عمومی)